• Zaświeć się na niebiesko

     • W tym roku szkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nie mogą się odbyć - ze względu na nauczanie zdalne i czas (Wielki Piątek) - w tradycyjnej formie. Panie skupione wokół Stowarzyszenia "Sobotniki" poświęciły jednak dużo czasu i energii, by przygotować wersję zdalną. Zaangażowały swoich podopiecznych i ich rodziców, wsparcia udzielili również zaprzyjaźnieni uczniowie klasy IV b. Efekty, w postaci plakatów, filmiku i prezentacji, zamieszczamy poniżej.

      I pamiętajmy, 2 kwietnia zaświećmy się na niebiesko!

      Do szkolnych obchodów włączył się również Samorząd Uczniowski. Z inicjatywy SU W klasach I-III zostały przeprowadzone pogadanki, lekcje profilaktyczno – wychowawcze, których przesłaniem było podniesienie świadomości społecznej wśród uczniów na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów kolor niebieski. Uczniowie wykonali rysunki, kartki, napisy, odciski dłoni.

     • Światowy Dzień Wody

     •    22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez ONZ. Nauczyciele należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza postanowili przyłączyć się do obchodów i wzięli udział w ogólnopolskim projekcie organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną. W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”.  Jej celem jest zwrócenie uwagi ludzi na sprawę dostępu do wody i problemy związane z jej brakiem. W ramach obchodów Światowego Dnia Wody w klasach 1a, 1b, 2b, 3c, 6a odbyły się zajęcia tematyczne, podczas których dzieci dowiedziały się, jak cennym darem jest woda i jak bardzo jej potrzebujemy.

      Obecnie nadal 785 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Spośród nich 144 miliony korzysta z wód powierzchniowych, takich jak: jeziora, stawy, strumienie i rzeki. Oznacza to, że osoby te są narażone na spożywanie wody zanieczyszczonej, co może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, jak: cholera, czerwonka czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.

      W akcję zaangażowały się panie: Joanna Pyra, Ewelina Grymuza, Agnieszka Cejmer, Małgorzata Kowalska, Joanna Zapaśnik, Joanna Widuto.

     • Światowy Dzień Lasu

     • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lasu.

      Z tej okazji opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zapraszają najmłodszych uczniów naszej szkoły do obejrzenia krótkiego filmu, w którym nasz przyjaciel Kubuś opowie, w jaki sposób możemy zadbać o las. Obejrzyjcie koniecznie!

      W nagrodę za wspólnie spędzony czas czekają na Was specjalne pozdrowienia!                                                 

     • Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE

     • W dniach 17-19 marca w naszej szkole odbyły się próbne egzaminy ósmoklasisty. To próba generalna przed prawdziwymi egzaminami zaplanowanymi na maj. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i w reżimie sanitarnym.

     • Teatr kamishibai w bibliotece

     • W dniach 18-19 marca odbyła się kolejna lekcja biblioteczna pt.: Chciwość nie popłaca – w oparciu o bajkę „ O rybaku i złotej rybce” , podczas której najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozmawiali  o tym, czym jest chciwość, ocenili postępowanie bohaterów i wyciągnęli wnioski.  Bajka została przedstawiona w formie teatru kamishibai ( papierowy teatr). Jest to technika opowiadania / czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem. Bajki kamishibai można wykonać samodzielnie i używać w domu do wspólnego rodzinnego czytania. Podczas lekcji towarzyszyła nam złota rybka, która, kto wie, może spełni i nasze marzenia?

     • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA - "Sobotniki" i Samorząd Uczniowski

     • 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny!

      To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

      Tego dnia załóżmy kolorowe skarpetki  (mogą być w paski, kropki, długie, krótkie, nie do pary) i w ten sposób dajmy wyraz solidarności z osobamiz trisomią 21 chromosomu.

       

      Pamiętajmy, że wszyscy zasługujemy na te same dobre uczucia: zrozumienie, szacunek, miłość, przyjaźń.

       

       

      Opiekunowie Stowarzyszenia SOBOTNIKI:

      p.Gosia, p.Kasia, p.Natalia, p.Anetka, p.Agnieszka i p.Natalka

       

      W obchody święta zaangażowali się również opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, m.in. poprzez  przygotowanie tablicy informacyjnej.

      Dlaczego skarpetki?

      Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.
      Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.
      Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

       

      Nasza szkoła wraz z uczniami i nauczycielami przyłączyła się wspólnie do obchodów dnia 19 marca 2021r./w piątek/. Jednym słowem podjęliśmy skarpetkowe szaleństwo przyodziewając dwie kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

      Czym jest skarpetkowe wyzwanie?

      Skarpetkowe wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.
      Akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

      Co by było, gdyby ludzie z zespołem Downa rządzili światem?

      — Sympatia, uściski i troska o innych byłyby czymś oczywistym na co dzień.
      — Nauczylibyśmy się doceniać drobiazgi i kochać bezwarunkowo.
      — Ludzie byliby szczerzy.
      — Wszystko byłoby uporządkowane i dobrze zorganizowane.
      — Pociągi i samoloty docierałyby na miejsce punktualnie, godziny pracy      

           służyłyby

           do pracowania, a dni wolne do odpoczywania.
      — Ludzie mówiący do siebie byliby uważani za rozważnych i kreatywnych.

     • Podsumowanie konkursów logopedycznych

     • 18 marca rozstrzygnięto konkursy pt. ’’Śmieszne minki ćwiczącej rodzinki ’’, ‘’ Siła oddechu –siłą                    w mówieniu’’, ‘’ Wierszyki co ćwiczą języki ’’.Konkursy były adresowane  do dzieci z klas I-III,                 nie tylko do tych, którzy uczestniczą w zajęciach. Zadaniem uczestników konkursów było wykonanie zdjęcia prezentującego śmieszną minkę, nagranie filmiku z wymyślonym ćwiczeniem oddechowym oraz recytacja wybranego przez siebie wiersza z  trudnymi głoskami. Na konkurs wpłynęło 25 prac. Głównym kryterium oceny była pomysłowość, kreatywność,  ogólny wyraz artystyczny. Jury w składzie M. Olenkowicz, A. Cejmer, N. Król dokonało wyboru laureatów konkursów.

       Przyznano :

      I miejsce  kl. Ic - M. Jeziorski

      II miejsce  kl. Ic - K. Dęby i W. Lutarewicz

      III miejsce kl. Ib - B.Wojciekian

                          kl. Ia - H. Wieliczko

                          kl. I c - J. Kaczmarczyk

      Wyróżnienia:  kl. Ia - J. Ułasewicz  , kl. Ic- J. Ksobiak, kl. Ic- Z. Kubiak, kl. Ic - F. Cekała.

       

      I miejsce kl. IIa - L. Dymek

      II miejsce kl. IIc - P. Marcinkiewicz

      III miejsce kl. IIb - P. Krehejn,

                              kl. II a - Sz.i J. Dubel

      I miejsce w kl. IIIc – K. Wołyński

      Dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców będą wręczone w najbliższym dogodnym terminie.

                                                                        Gratulujemy!!!

      Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, a szczególnie rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas. Wasze nadesłane zdjęcia, filmiki były wyjątkowe. Bardzo żałujemy, że nie mogłyśmy  nagrodzić  wszystkich uczestników. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia poniższej fotorelacji i nagrodzonych filmików.

      Małgorzata Olenkowicz i Agnieszka Cejmer

     • EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

     • 18 marca przypada Europejski Dzień Mózgu. Ogłoszony konkurs plastyczny był okazją do zainteresowania zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem mózgu, promowaniem stylu życia wspierającego jego pracę, jak również okazją do rozwoju kreatywności artystycznej i umiejętności plastycznych.

      Zachęcamy do obejrzenia poniższej prezentacji, która zawiera wiele cennych informacji na temat mózgu oraz zwycięskie prace konkursowe.

      Nagrodzone prace w konkursie plastycznym:

       

       

      Kategoria kl. I-III  - ,,MÓZG I JA”

       

      I miejsce         – Laura Dymek kl.2a

       

      II miejsce        – Paweł Krehein kl.2b / Wojciech Kłódka kl. 2a

       

      III miejsce      – Bruno Wojciekian kl.1b

       

      Wyróżnienie   – Hubert Wieliczko kl.1a

       

       

      Kategoria kl. IV-VIII - ,,DO CZEGO POTRZEBNY NAM MÓZG”

       

      I miejsce         – Julia Wysocka kl.4c

       

      II miejsca        – Maja Kopczyńska kl.7c

       

      III miejsce      – Urszula Politowska kl.7c

       

       

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!!!

       

      Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców będą wręczone w najbliższym dogodnym terminie

       

       

      Aneta Machniewska

      Bartosz Machniewski

     • Wiosenna edycja kartek z iskierkami emocji

     • Hej, to my, 1c! 

      Wzięliśmy udział w wiosennej edycji kartek z iskierkami emocji, ponieważ chcieliśmy sprawić ogromną radość innym dzieciom.Sami również otrzymamy kartki od naszych projektowych partnerów.Tym razem są to uczniowie z niewielkiej miejscowości w województwie podlaskim - Bargłów Kościelny. Uwolniliśmy kreatywność i wyobraźnię,bo lubimy dobrze się bawić i uczyć! 

      Życzymy Wam wspaniałych świąt wielkanocnych!

      Zapraszamy do galerii

      * Nasze działania są zgodne z podstawowymi kierunkami oświatowymi państwa w roku szkolnym 20/21 określonymi przez MEiN ( punkt 5).

     • Światowy Tydzień Mózgu

     • Światowy Tydzień Mózgu to święto, które ma na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 roku pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku. W tym roku wydarzenie to w Polsce organizowane jest w dniach 15-21 marca. Nasza szkoła przyłącza się do rozpowszechniania wiedzy o mózgu i jego funkcjonowaniu. W związku z tym Zespół ds. Wychowania i Profilaktyki Szkoły przygotował prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze informacje dotyczące mózgu oraz krótki quiz dla uczniów, którzy mają ochotę sprawdzić się podczas rozwiązywania kilku „mózgowych” łamigłówek. Linki do podanych opracowań znajdują się poniżej. Zachęcamy również wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli do odwiedzenia strony https://dnimozgu.ug.edu.pl/ , na której można uzyskać dostęp do licznych wykładów, warsztatów oraz pokazów laboratoryjnych, które są doskonałą okazją na zgłębienie swojej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu, jak również na poznanie warsztatu pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów. Udział w podanym wydarzeniu jest bezpłatny.

      Kod dostępu do quizu: 46969282

     • Plan nauczania hybrydowego w dniach 15-28 marca br.

     • Obowiązek noszenia maseczek w częściach wspólnych, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli !!! (bezwzględnie)

      I tydzień (15.03-19.03)

      Klasy I a, I b, I c, II b, II c – nauczanie stacjonarne

      Pozostałe klasy – nauczanie zdalne

       

      II tydzień (22-26.03)

      Klasy II a, III a, III b, III c – nauczanie stacjonarne

      Pozostałe klasy – nauczanie zdalne

       

      Wejście boczne od strony placu zabaw. Rodzice nie wchodzą do szkoły.

      Obiady tylko dla uczniów w trybie stacjonarnym według zgłoszeń dokonanych we wrześniu (dzieci, które w danym tygodniu uczą się zdalnie, automatycznie są wykreślone z obiadów w danym tygodniu, pozostali - konieczność zgłaszania nieobecności danego dnia w szkole do godziny 8.00). Tydzień obiadu – koszt dla ucznia 20 złotych – płatne do 15 marca.

      Świetlica pracuje normalnie.

     • Dzień Mężczyzny – życzenia od Samorządu Uczniowskiego

     • Międzynarodowy Dzień Mężczyzn w Polsce obchodzony jest na dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W innych krajach Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada. Tradycja obchodzenia tego dnia została zapoczątkowana w 1999 w Trynidadzie i Tobago. Obecnie jest obchodzone w ponad 70 krajach. Dzień Mężczyzn w Polsce świętowany jest 10 marca. Jest to związane ze świętem katolickim. To właśnie 10 marca w Kościele Katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

      Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom!
      I tym małym i tym dużym
      szczęścia, zdrowia, pomyślności
      i miłości, i radości!

     • Stypendystka z I a

     • 6 marca Burmistrz Miasta Kętrzyn wręczył stypendia sportowe i nagrody za osiągnięcia artystyczne młodym kętrzynianom. Wśród wyróżnionych jest uczennica naszej szkoły i utalentowana szachistka Karolina Gawerska z klasy I a. Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Kobiet - życzenia od Samorządu Uczniowskiego

     • Data 8 marca to święto, które w Polsce jest bardzo uroczyście obchodzone. Panowie mogą się tego dnia wykazać, przygotowując dla swoich kobiet małą niespodziankę w postaci drobnego upominku, kwiatów czy też wykwintnej kolacji. Dzień Kobiet obchodzi się już od ponad 100 lat (oficjalna data ustanowienia Dnia Kobiet przypada na 1910 r.). W wielu instytucjach publicznych – w szkołach, urzędach, szpitalach itp. Dzień Kobiet jest dniem szczególnym, bowiem upamiętnia wydarzenie z 1911 roku, kiedy to doszło do pożaru szwalni w USA,     w którym zginęło ponad 140 osób, w tym głównie kobiet. Miało to miejsce w marcu, stąd data 8 marca.

      Dzień Kobiet, jak każde święto, ma swoich zwolenników i przeciwników i tu, ku zdumieniu, dotyczy samych kobiet. Część z nich uważa, że w Dniu Kobiet nie ma nic specjalnego i tak naprawdę, mężczyźni powinni pokazywać swoją uprzejmość względem nich każdego codziennego dnia. Z kolei pozostała część kobiet jest zdania, że jest to dzień szczególny i chociaż raz w roku jest okazja usłyszeć od swoich sympatii, czy też znajomych kilka ciepłych słów z tej okazji.

      Dzień Kobiet obchodzi się także w innych krajach, m.in. w Rosji, Chinach, we Włoszech i Białorusi. W każdym z wyżej wymienionych krajów panują inne zwyczaje i obchody. Wszystko jest uzależnione od kultury danego kraju. Niemniej jednak w każdym państwie świętuje się ten dzień bardzo uroczyście.

      Niechaj ten wiersz,
      Słońce czy deszcz,
      Kwitnie jak krokus, śpiewa jak świerszcz.
      Niesiemy dziś kwiaty do każdego domu,
      niesiemy życzenia, podziękowania…
      W każdym bukiecie wyrazy
      wdzięczności, szacunku, uznania.
      Im, Kobietom Całego Świata,
      Dziewczętom ze wszystkich stron
      za Ich serca, umysły! Za trud Ich rąk…

       

       

      Kiedy ma 5 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi księżniczkę.

      Kiedy ma 10 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi Kopciuszka.

      Kiedy ma 15 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi obrzydliwą siostrę przyrodnią Kopciuszka "Mamo, przecież tak nie mogę pójść do szkoły!"

      Kiedy ma 20 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka". Ale wychodzi z domu.

      Kiedy ma 30 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste", ale uważa że teraz nie ma czasu, żeby się o to troszczyć i mimo wszystko wychodzi z domu.

      Kiedy ma 40 lat:

      Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste", ale mówi, że jest przynajmniej czysta i mimo wszystko wychodzi z domu.

      Kiedy ma 50 lat:

      Ogląda się w lustrze i mówi: "Jestem sobą" i idzie wszędzie.

      Kiedy ma 60 lat:

      Patrzy na siebie i wspomina wszystkich ludzi, którzy już nie mogą na siebie spoglądać w lustrze. Wychodzi z domu i zdobywa świat.

      Kiedy ma 70 lat:

      Patrzy na siebie i widzi mądrość, radość i umiejętności. Wychodzi z domu i cieszy się życiem.

      Kiedy ma 80 lat:

      Nie troszczy się o patrzenie w lustro. Po prostu zakłada liliowy kapelusz   i wychodzi z domu, żeby czerpać radość i przyjemność ze świata.

     • Europejski Dzień Logopedy

     • Słowo logopedia pochodzi od greckiego „logos” i znaczy „słowo”, a „paideia” – „wychowanie”, czyli logopedia, to nauka o „wychowaniu słowa”. Szóstego marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy we wszystkich krajach Unii Europejskiej.W dzisiejszych czasach do logopedy nie przychodzą już tylko dzieci, które mają problem z wymową głosek typu ( safa ,capka zaba, lyba, tot ).Obecna logopedia zajmuje się przede wszystkim umiejętnościami komunikacji, czyli mówieniem, formułowaniem swoich myśli, rozumieniem tego co do nas inni mówią. Z panią Agnieszką Cejmer przygotowałyśmy konkursy dla  klas1-3 takie jak: ,,Śmieszne minki ćwiczącej rodzinki’’ ,  ,,Siła oddechu siłą w mówieniu’’ oraz  ,,Wierszyki co ćwiczą języki’’. Ich celem  jest  kształtowanie umiejętności poprawnej i wyrazistej artykulacji,rozwijanie twórczych talentów, zachęcanie do występów i motywowanie do ćwiczeń logopedycznych.Zwycięzcy konkursów zostaną ogłoszeni 19.03.2021r.  Zapraszam do obejrzenia przygotowanej prezentacji z propozycją ćwiczeń logopedycznych. Życzę miłej zabawy.