• Porady na rady

     • 31 maja w SP 1 w Kętrzynie odbył się miejski konkurs "Porady na rady" polegający na rozwiązaniu problemu w drodze porozumienia i rozmowy z użyciem elementów mediacji rówieśniczej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII c: Kinga Ciborska, Cyprian Włosik i Damian Osiński. Ósmoklasiści zaprezentowali się znakomicie i zajęli II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     • Konkurs matematyczny uczniów klas III

     • Dnia 23 maja 2022r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny uczniów kl. III, którzy mieli do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności, sprawdzające wiedzę i umiejętności matematyczne.  Najwyższe wyniki  osiągnęli  następujący uczniowie:

      I miejsce:  Szymon Dubel,  Kl. III a

      II miejsce: Marcel Boczulak, kl. III a

                          Paweł Marcinkiewicz, kl.III c

      III miejsce: Lidia Kopeć, kl. III c

           Zwycięzcy otrzymali w nagrodę książki i dyplomy, a pozostali uczestnicy  konkursu  -  dyplomy za udział.                                                                                                                                            

      Gratulacje dla najlepszych matematyków z kl. III !

      M.Kowalska

     • Wycieczka do Ełku

     • 28 maja nasza grupa pojechała pociągiem do Ełku, aby tam po raz drugi przeżyć wspaniałą przygodę w Parku Trampolin „Hop”, największym w regionie miejscu rozrywki dla każdego. Czas spędzony w parku to był czas szalonej, a przy tym bezpiecznej zabawy. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Zachęcamy, spróbujcie i Wy.

       

                                                   Opiekunowie SKKT: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • O świecącym porożu renifera, książce z kółek i pocztówkach czyli Projekt ,,Wirtualne Podróże"

     • To już nasze ostatnie zadania projektowe. 

      W ostatnich miesiącach zastanawialiśmy się nad tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy. To zainspirowało nas do stworzenie niesamowitej pracy. Jej efektem był ciekawy projekt związany z edukacją obywatelską i geografią – książka o mnie i otaczającym świecie.

       

      Jak ją wykonać?

      1. Uczniowie rysują i wycinają koła o coraz mniejszym promieniu - można odrysowywać od okrągłych przedmiotów. Warto przy okazji skorzystać z cyrkla, zapoznać uczniów z pojęciem promienia i średnicy. Można ustalić wielkość kół, które będą najlepsze i poprosić uczniów o narysowanie np. koła o promieniu 7 centymetrów, o średnicy 20 centymetrów - automatycznie pojawiają się zagadki matematyczne...

      2. Nazywamy kolejne koła i wypełniamy je właściwą treścią:

      - ja 

      - mój dom

      - moja ulica

      - moje miasto

      - mój kraj

      - mój kontynent

      - moja planeta

       

      3. Wykonujemy dziurki w kołach i łączymy je ze sobą. Można to zrobić na kilka sposobów: metalowe kółeczko od breloka, śrubka z nakrętką czy też taki ćwiek.

       

      Kolejnym zadaniem była wymiana pocztówkowa ze szkołą z Polski. Przy tej okazji wymyśliliśmy świetną zabawę. Przewiązaliśmy oczy chustką i zagraliśmy w zabawę ,,Stop na mapie”. Wybraliśmy 4 miasta z Polski, w grupach przygotowaliśmy o nich plakaty. Następnie napisaliśmy ogłoszenie na stronie projektowej ,że poszukujemy partnera z tych miast do wymiany pocztówkowej. Odezwała się do nas szkoła z Malborka. Takim  sposobem przy okazji projektu powtórzyliśmy pisanie zaproszeń i kierunki geograficzne podczas pracy z mapą.

      Ostatnim naszym zadaniem było czytanie ciekawych książek podróżniczych, które znajdowały się w naszych domach. Każdy podzielił się swoim ulubionym fragmentem książki. Zrobiliśmy wystawę klasowych książek. Znaleźliśmy ciekawy artykuł o świecących rogach renifera. Okazuje się, że renifer nie ma rogów tylko poroże. a wiesz czym się różnią poroża od rogów???

      Rogi są stałe jak u krów, a poroża reniferom odpadają tak jak jaszczurkom ogon tyle, że z innego powodu, po prostu rosną co roku a następnie po roku odpadają.

      A czy wierzysz w teorię świecących rogów??? Otóż w Finlandii niektórzy hodowcy malują swoim reniferom poroża aby były widoczne na drodze, tak jak u nas są odblaski. 

      A  teraz zapraszamy do fotorelacji

      Zachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnych podróżach w nowym roku szkolnym.

                           Opiekunowie koła podróżniczego Katarzyna Ciborska, Agnieszka Gałęzowska

     • Szach mat

     • 29 maja odbył się Turniej Szachowy o Puchar Prezesa CWKS w Węgorzewie z udziałem dwóch uczniów naszej szkoły. Fenomenalnie zagrał Szymon Dunalski, który zdobył pierwsze miejsce wśród juniorów.  Paweł Marcinkiewicz był piąty. Chłopcy w pięknym stylu pokonali przeciwników i po raz kolejny udowodnili, że są na bardzo wysokim poziomie. Gratulujemy  i czekamy na kolejne sukcesy.

     • Zajęcia profilaktyczne

     • W związku z organizacją przez Urząd Miasta Kętrzyn maratonu profilaktyki  27 maja  w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień przeprowadzone przez psychologów, terapeutów i pedagogów z Profi-Art-Edukacja . Miały one  formułę warsztatową i uczestniczyli w nich uczniowie klas V-VII. Mamy nadzieję, że współpraca z trójmiejskimi specjalistami zaowocuje kolejnymi spotkaniami z młodzieżą.

     • Konkurs Pięknego Pisania Piórem

     • 27 maja w Ratuszu odbył się IV Miejski Konkurs Pięknego Pisania Piórem, pod Patronatem Burmistrza Miasta Kętrzyn. Wzięło w nim udział 41 uczniów z kętrzyńskich szkół podstawowych.

      Po sprawdzeniu prac komisja wybrała najpiękniej piszących uczniów w naszym mieście.

      Wśród  laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

      Klasy I

      I miejsce - Weronika Pawlik, klasa 1c

      III miejsce - Zofia Kieszek, klasa 1c

      Klasy II-III

      I miejsce - Hubert Wieliczko, klasa 2a

      Serdecznie gratulujemy!

     • Koncert muzyczny dla klas I-III

     • Gdzie ta keja,a przy niej ten jacht? Gdzie ta koja wymarzona w snach? Gdzie te wszystkie sznurki od tych szmat? Gdzie ta brama na szeroki świat? Dzisiejsza filharmonia rozbrzmiewała w szantowych nutach.     Wszyscy uczestnicy wybrali się w przedwakacyjną, piękną muzyczną podróż. Żaglowiec przy podmuchach wiatru i rytmicznych piosenkach prowadziła sprawna drużyna. To było ostatnie w tym roku spotkanie z „Panią Muzyką”, więc artyści podsumowali testem wiedzę muzyczną uczniów. Zwycięzcami zostali: 1 miejsce - Hubert Wieliczko kl 2 ,2 miejsce - Stanisław Milewski kl 1, 3 miejsce- Julia Sokołowska kl 1

       

       

     • Dzień Rodziców

     • Uczniowie klasy II c zorganizowali Dzień Rodziców, który odbył się 21 maja. Do tego wyjątkowego dnia dzieci przygotowywały się bardzo starannie. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście.

      Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz wykonali taniec Belgijkę. Dzieci do tańca zachęciły również rodziców. Sala szybko wypełniła się po brzegi, kilka prostych wskazówek i tanecznym uniesieniom nie było końca.

      Na zakończenie występu dzieci wręczyły wzruszonym rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i prezenty.  Spotkanie przebiegło w przyjemnej atmosferze. 

     • Majowe Sobotniki

     • Majowe sobotnie spotkanie było ostatnim dniem realizacji projektu Pierwsza pomoc przedmedyczna i dogoterapia.Na początku Pani Ewa przedstawiła nam kolejne ciekawe zwierzęta: kawie domowe, bliżej znane jako świnki morskie. Balbina i Alvin, bo tak mają na imię te gryzonie, wzbudziły naszą ogromną ciekawość. Co więcej, Alvin to samiec rasy skinny - nie ma włosów! Zajęcia w towarzystwie zwierząt bardzo nam się podobały. Mieliśmy możliwość poznania wielu nieznanych nam dotąd gatunków, poznać ich zwyczaje, a przede wszystkim zobaczyć je na żywo i dotknąć. Oby więcej takich spotkań.Po obfitym śniadaniu przyszedł czas na zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Marta postanowiła sprawdzić naszą wiedzę i zrobiła nam egzamin z pierwszej pomocy. Oczywiście zdaliśmy go na medal! Nasza instruktorka była pod wrażeniem zdobytej przez nas wiedzy i umiejętności. Wszyscy otrzymaliśmy odznakę Małego Ratownika. Jednak najważniejsze jest to, ze od teraz będziemy wiedzieć jak zareagować w czasie zagrożenia życia i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

      Zapraszamy do galerii.

      Projekt sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn w ramach zadania publicznego w zakresie Ochrony i Promocji Zdrowia.

     • Majowe zmagania szachowe

     • W maju odbyła się kolejna Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna. Nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły. 16 najlepszych toczyło boje o najwyższe miejsca. Wyniki prezentują się następująco:

      Liga I:

      Mateusz Woźniak - 1 miejsce

      Szymon Dunalski - 2 miejsce

      Karolina Gawerska - 3 miejsce

      Jakub Dubel - 6 miejsce

      Ignacy Cwalina - 7 miejsce

      Paweł Marcinkiewicz - 8 miejsce

      Szymon Dubel - 11 miejsce

      Marcel Boczulak - 17 miejsce

      Liga II:

      Jakub Arminajtis- 3 miejsce

      Maciej Jaskulski - 7 miejsce

      Aleksandra Piechota - 8 miejsce

      Maksymilian Jaskólski - 9 miejsce

      Sambor Rymsza - 15 miejsce

      Liga III:

      Karolina Dęby - 4 miejsce

      Wiktor Lutarewicz - 5 miejsce

      Michał Piechota - 7 miejsce

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą grę. Kolejne zmagania już w czerwcu!

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • XIII Konkurs "Mazurzenia po Kętrzyńsku"

     • 19 maja odbył się XIII konkurs gwary mazurskiej "Mazurzymy po Kętrzyńsku" zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne "Konik Mazurski". Chęć reprezentowania szkoły w tych zmaganiach zgłosiło pięć dziewczynek. Jedna z nich - Kornelia Kuśpiel z klasy V a - zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     • Escape Room - biblioteka pełna zagadek

     • W kwietniu i maju w bibliotece szkolnej odbył się cykl zajęć „Escape Room - biblioteka pełna zagadek”, w których wzięli udział uczniowie klas I-III i IV-VIII.  Zabawa polegała na rozszyfrowaniu kodu poprzez rozwiązanie łamigłówek i zagadek. Fabuła gry oparta była na znanych książkach detektywistycznych pisanych z myślą o młodych czytelnikach. Pojawiły się nawiązania m.in. do Detektywa Pozytywki, Lassego i Mai, Detektywów z Tajemniczej 5  i wielu innych postaci.

      Escape Room to doskonały sposób na zintegrowanie  grupy,  zachęcenie dzieci do logicznego myślenia  i do sięgania po książki.

      Joanna Widuto i Michalina Lis

     • Wizyta przedszkolaków

     • 11 maja 2022r. był niecodziennym dniem.  Klasy I b i I c  podejmowały gości z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Smerfowa Kraina” w Kętrzynie. Naszą szkołę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków. Niektóre dzieci  od września staną się Pierwszoklasistami. Część z nich będzie uczyła się w naszej szkole. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach integrujących związanych ze zbliżającym się Dniem Matki, opowiadały o swoich mamach, ich zainteresowaniach i ulubionych sposobach spędzania czasu. Wspólnie z Pierwszoklasistami dzieci wykonywały karty pracy. Wielką radość sprawiły im zajęcia ruchowe w sali ,,Radosna Szkoła”. W planie wizyty nie pominięto zwiedzania szkoły. Nasi Goście byli w szkolnej bibliotece, w gabinetach nauczycieli-specjalistów, gabinecie pielęgniarki, świetlicy.  Czekamy na kolejne grupy przedszkolaków - przyszłych uczniów.  

      Do zobaczenia za rok.

                                                                                         M. Kowalska, M. Krupska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690