• Kwietniowe zmagania szachowe

          •      23 kwietnia odbyła się Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna.  Na polu walki stanęło 42 zawodników

            z całego Kętrzyna i okolic. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów. Gdy pogoda za oknem dopisywała szachiści prężyli głowy i skutecznie matowali przeciwników. Wyniki przedstawiają się następująco:

             

            I liga

            Mateusz Woźniak- I miejsce

            Szymon Dunalski- III miejsce

            Ignacy Cwalina – IV miejsce

            Paweł Marcinkiewicz- V miejsce

            Jakub Dubel- VII miejsce

            Szymon Dubel – VIII miejsce

            Marcel Boczulak- IX miejsce

             

            II liga

            Kacper Trypucki – V miejsce

            Sambor Rymsza- VIII miejsce

             

            III liga

            Michał Piechota- V miejsce

            Wiktor Lutarewicz- X miejsce 

             

            Zawodnicy z naszej szkoły zajmują czołowe miejsca w pierwszej lidze. To świetna wiadomość, ponieważ w tej grupie grają najlepsi. Kolejny turniej za miesiąc a my mamy czas aby analizować, ćwiczyć i grać! Trzymajcie kciuki!

             

            opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

          • Wycieczka do Olsztyna

          •     21 kwietnia klasy 2c, 3a i 3c brały udział w wycieczce do Olsztyna. Pobyt w stolicy naszego województwa rozpoczęliśmy od spektaklu ,,Piotruś Pan’’ w Teatrze Lalek. Uczniowie z zapartym tchem śledzili poczynania głównego bohatera i jego walki  z piratami. Mieli okazję przekonać się,

            że dobro zawsze zwycięża i nigdy nie należy się poddawać. Po teatrze odwiedziliśmy Planetarium. Niezwykle ciekawy okazał się film o gwiazdozbiorze i podróży na Księżyc. Uczniowie wirtualnie mogli podróżować po całej galaktyce i poznać wiele sekretów, jakie kryje w sobie podniebny świat. Naszą przygodę zakończyliśmy w McDonaldzie w Mrągowie na pysznym obiedzie i lodach. To był bardzo udany dzień. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Kętrzyna. Ten dzień z pewnością na długo zagości w naszej pamięci i sercach.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły posprzątali tereny Osiedla Piastowskiego. Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają tę żywą lekcję ekologii i będą dbać o naszą planetę na co dzień.

          • Akcja Żonkile

          • Nasza szkoła w dniach 22-27 kwietnia bierze udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 79 rocznica wybuchu tego wydarzenia. 19 kwietnia 1943 roku  Żydzi, w największym getcie na okupowanych ziemiach polskich, rozpoczęli walkę z Niemcami o godność i pamięć. 


            Dlaczego żonkile? 

            Żonkile są  symbolem pamięci o powstaniu. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. 

            Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile jest miłość. 
             
            W ramach działań towarzyszących akcji Żonkile w naszej szkole odbędą się zajęcia o powstaniu w getcie warszawskim z wykorzystaniem przygotowanych przez edukatorów muzeum POLIN materiałów edukacyjnych oraz wykonywanie papierowych żonkili.

            Zapraszamy chętnych uczniów 28 kwietnia godz. 18.00 na spotkanie online z dr Ewą Wiatr i Paulą Sawicką  „Żydowskie ABC – Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych.”- Facebook Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN https://www.facebook.com/events/1976862582514089

            #ŁączyNasPamięć 
             

            Koordynatorki akcji w szkole:

            Joanna Widuto i Michalina Lis

          • Miejski konkurs multimedialny rozstrzygnięty!

          • 21 kwietnia rozstrzygnięto miejski konkurs multimedialny "Emocje wokół nas" zorganizowany przez SP 1 w Kętrzynie. Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

            I miejsce zajęła Zuzanna Rynkowska z klasy V b (opiekun -  p. Natalia Król)

            III miejsce zdobyła Małgorzata Krutul z klasy V c (opiekun  - p. Dorota Arszułowicz)

             

            Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Kętrzynie.

            Serdecznie gratulujemy!

             

          • Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych

          • 12 kwietnia 2022 roku uczniowie klas VIII naszej szkoły wraz z opiekunami: Anną Płoską, Natalią Król, Agata Zabłocką i Mariuszem Michalak uczestniczyli w dniach otwartych kętrzyńskich szkół ponadpodstawowych. Mieli okazję odwiedzić I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego, warsztaty Powiatowego Centrum Edukacyjnego oraz Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej i zapoznać się z ofertą edukacyjną tychże szkół.

            W I Liceum Ogólnokształcącym została nam przedstawiona oferta edukacyjna, nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia szkoły, rozmowy z naszymi absolwentami, uczniami
            i nauczycielami, a także uczestniczenia w eksperymentach chemicznych, fizycznych, rozwiazywaniu zagadek matematycznych.

            W Powiatowym Centrum Kształcenia zostaliśmy zapoznani z ofertą programową liceum, technikum i szkoły branżowej. Uczestniczyliśmy w pokazach budowy domów, naprawy samochodów, występów artystycznych, pokazu sztucznych ogni, pysznego poczęstunku w postaci grochówki, kiełbasek z grilla i waty cukrowej przygotowanych przez uczniów PCE.

            W Zespole Szkół uczniowie uczestniczyli w pokazie musztry wojskowej, mieli możliwość zwiedzenia sal szkolnych i rozmowy z naszymi absolwentami, uczniami  i nauczycielami kierunków: technik elektryk, informatyk, analityk i ekonomista.

            Serdecznie dziękujemy dyrektorom, uczniom i nauczycielom odwiedzonych szkół za miłe przyjęcie i pokazanie naszym uczniom walorów każdej z nich. Mamy nadzieję, że pomoże to uczniom w wyborze drogi kształcenia na następnym etapie edukacyjnym.

          • PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W ŚWIETLICY

          •      W naszej świetlicy już czujemy zapach Świąt Wielkanocnych. Przez ostatni tydzień dzieci poznawały tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą. Przygotowania do świąt rozpoczęły od wysiania nasion zboża do doniczek, które za kilka dni staną się kanwą do świątecznych stroików.
            Na kolejnych zajęciach dzieci wykonywały palmy, ozdabiały wydmuszki tworząc w ten sposób piękne pisanki. Dekorowały także koszyczek wielkanocny i dowiedziały się co powinno się w nim znaleźć. Wykazały się kreatywnością podczas  tworzenia kartek świątecznych. Kulminacyjnym punktem przygotowania do świat było pieczenie ciasta oraz zabawa „Szukanie wielkanocnego zajączka”.

                  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim zdrowia i rodzinnych spotkań
            z najbliższymi. Niech nadchodzący świąteczny czas będzie pełen radości i pozwoli z ufnością patrzeć
            w przyszłość.

                                                                                             Agnieszka Sopyła i Andrzej Graczyk

          • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY „WITAJ W MOIM ŚWIECIE” ROZSTRZYGNIĘTY!

          •       Celem konkursu było postrzeganie świata przez uczniów bez otaczającej nas agresji

            i przemocy, promowanie otwartości, zrozumienia, szacunku i tolerancji w stosunku do emocji, jakie każdy człowiek odczuwa.

            Prace charakteryzowały się dużą różnorodnością i oryginalnością w podejściu do tematu.

            Uczniowie w swoich projektach wykazali się niezwykłą wyobraźnią, przemyśleniami

            i inwencją twórczą.

                  W poniedziałek, 11.04.2022r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego

            w Kętrzynie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

                  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się prace uczniów naszej szkoły:

             

            II miejsce –  Zofia Widuto – klasa IV A

             

            Wyróżnienia:

            ♦ Malwina Krzykanowska – klasa IV C 

            ♦ Fabian Kułakowski – klasa IV B

             

             Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie plastycznym.

            Każdemu uczestnikowi z osobna należą się gratulacje za włożony trud i niezwykłą pomysłowość w wykonaniu prac.

            Nagrodzonym  serdecznie gratuluję.

             

             

                                                                                                                     Dorota Arszułowicz

          • Sobotniki

          • 9 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia z projektu Pierwsza Pomoc Przedmedyczna i Dogoterapia. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zajęciami z Panią Ewą , która tym razem przyprowadziła rzadko spotykanego kota rasy sfinks kanadyjski .Celina , bo tak miała na imię kotka , to bardzo czułe , łagodne , inteligentne i przyjacielskie zwierzę. Na początku Pani Ewa przedstawiła dzieciom charakterystykę tej rasy ,która jest bardzo wymagająca niż opieka nad psem . Wspomniała , że Sfinks kanadyjski uwielbia przebywać z ludźmi , aktywnie uczestniczy w życiu domowym i jest nieodłącznym towarzyszem swoich opiekunów . Zaraziła naszych uczestników swoją delikatnością i sprytem .Następnie zaprezentowała dzieciom interaktywne zabawki Celiny . W przerwie między kolejnymi zajęciami przyszedł czas na drugie śniadanie. Smakowite tosty zagościły w naszym menu już na stałe . Słodkim dodatkiem były chrupiące ciastka francuskie z czekoladą. W drugiej części spotkania Pani Marta - instruktor ratownictwa medycznego zapoznała dzieci z zasadami postępowania przy krwotokach i zranieniach. Nie lada wyzwaniem było się opatrywanie ran i tamowanie krwotoku. Jednak największym zainteresowaniem okazał się defibrylator aed- urządzenie medyczne, służące do przeprowadzenia zabiegu defibrylacji serca. Kolejne zajęcia uświadomiły nam , jak ważna jest wiedza z udzielania pierwszej pomocy . Kwietniowa sobota minęła szybko , miło i przyjemnie . Do zobaczenia wkrótce !

            Opiekunowie stowarzyszenia

             

             

             

          • Laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych!

          • Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w konkursach przedmiotowych z fizyki i matematyki organizowanych  przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. Celem konkursów było rozwijanie zainteresowań uczniów  i motywowanie ich do uczenia się.

            Antoni Jowsa (uczeń klasy 8a) oraz Natan Werkowski (uczeń klasy 8c) zdobyli tytuł laureata konkursu z fizyki. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej,  otrzymują też celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z danego przedmiotu (w tym przypadku z fizyki). Do zmagań przygotowywała ich pani Joanna Czerniakowska.

            Tytuł finalisty konkursu z matematyki zdobyło pięcioro uczniów naszej szkoły - Antoni Jowsa (8a), Maja Kopczyńska (8c), Natan Werkowski (8c), Izabela Zborowska (8d) - przygotowywani przez panią Joannę Proboszcz) oraz Ignacy Cwalina (7b) - podopieczny pani Katarzyny Puczel.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

          • Akcja sadzenia lasu

          • 9 kwietnia odbyła się w Gierłoży miejska akcja sadzenia lasu zorganizowana przez Centrum Wolontariatu. Nasza szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia  i wspólnie posadziliśmy ponad 100 dębów.

            Las to tlen, a tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej.

            W lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

             Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.

            Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.

             Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).

            Wszyscy chcemy żyć w czystym środowisku. Przyjemnie jest iść na spacer do lasu, dlatego tak ważne jest dbanie o wspólne dobro.

            W imieniu opiekunów SKW dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

            Izabela Molda i Joanna Widuto

          • Wielkie Jajo

          • 8 kwietnia pod kętrzyńskim Ratuszem odbyła się wielkanocma akcja ,,Wielkie Jajo". Pisanki wykonane przez kętrzyńskie szkoły trafiły do lokalnych urzędów. Nasza będzie zdobiła progi Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za uroczystą asystę pisanki dziękujemy klasie 2c, zaś za zjawiskowy wygląd ,,wielkiego jaja" p.Jackowi Fąderskiemu oraz dzieciom ze świetlicy..

          • Wielki sukces naszego szachisty!

          • 2 kwietnia w Olsztynie odbył się Turniej Klasyfikacyjny 1000-1100 do lat 13. Jeden z naszych zawodników – Paweł Marcinkiewicz z klasy 3 C wziął w nim udział, aby zdobyć kategorię szachową. Jego wystąpienie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Paweł wygrał wszystkie pojedynki i zajął  I  miejsce w grupie. Zdobył IV kategorię. Chłopiec spisał się wspaniale i udowodnił, że szachy to jego pasja. Z całego serca gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

                                                                                               Ewelina Chałkowska- Dwulat

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •  

            Drugi kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby nim dotknięte mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

            Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się pod hasłem ,,SERCA  DLA AUTYZMU”. W kinie ,,Gwiazda”  zebrali się goście: Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Katarzyna Kopeć, Komendant Straży Miejskiej Pan Mirosław Dworak, Dyrektor SP 5 Pani Bożena Mickiewicz, Dyrektor SP 1 Pani Elżbieta Jadczak, przedstawiciele KCK, nauczyciele i uczniowie kętrzyńskich szkół podstawowych. Widzowie mogli obejrzeć teatr cieni. Spektakl  ,,Inny – taki jak Ty”, przygotowany przez specjalistów i nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, przybliżył świat dziecka autystycznego. Wydarzenie dopełniły występy wokalne uczennic: Hani Wyskiel i Wiktorii Gałkowskiej oraz recytacja wierszy, napisanych przez ucznia z Zespołem Aspergera - absolwenta naszej szkoły.

            Druga część obchodów miała miejsce przed Ratuszem, gdzie spotkali się przedstawiciele władz miasta, wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli. Na tę chwilę plac zamienił się w morze niebieskich serc, kwiatów i motyli. Nasza uczennica Maria Bereda wykonała utwór ,,Wierna, odważna i prawa”, po czym wszyscy odśpiewali piosenkę ,,Zaświeć się na niebiesko”. Dopełnieniem uroczystości było symboliczne wypuszczenie niebieskich balonów.

            Bardzo dziękujemy:

            • Aleksandrze Cycan i Gabrieli Kotulskiej za profesjonalne poprowadzenie uroczystości;
            • uczniom i wychowawcom klas 1-3 za przygotowanie wspaniałych niebieskich akcentów, wykorzystanych w przemarszu ulicami miasta;
            • uczniom i wychowawcom starszych klas za wykonanie plakatów i transparentów, które można obejrzeć na szkolnym korytarzu;
            • Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dokonkursu plastycznego ,,Niebiescy bohaterowie! Niech moc będzie z Wami!”;
            • panu Mariuszowi Arminajtisowi za zasponsorowanie plakatów;
            • wszystkim zaangażowanym w tegoroczne obchody.

             

            Specjaliści i nauczyciele współorganizujący proces kształcenia

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
      • 89 751 81 71
      • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
    • Logowanie

  • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690