To już nasze ostatnie zadania projektowe.
W ostatnich miesiącach zastanawialiśmy się nad tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy. To zainspirowało nas do stworzenie niesamowitej pracy. Jej efektem był ciekawy projekt związany z edukacją obywatelską i geografią – książka o mnie i otaczającym świecie.
Jak ją wykonać?
1. Uczniowie rysują i wycinają koła o coraz mniejszym promieniu - można odrysowywać od okrągłych przedmiotów. Warto przy okazji skorzystać z cyrkla, zapoznać uczniów z pojęciem promienia i średnicy. Można ustalić wielkość kół, które będą najlepsze i poprosić uczniów o narysowanie np. koła o promieniu 7 centymetrów, o średnicy 20 centymetrów - automatycznie pojawiają się zagadki matematyczne...
2. Nazywamy kolejne koła i wypełniamy je właściwą treścią:
- ja
- mój dom
- moja ulica
- moje miasto
- mój kraj
- mój kontynent
- moja planeta
3. Wykonujemy dziurki w kołach i łączymy je ze sobą. Można to zrobić na kilka sposobów: metalowe kółeczko od breloka, śrubka z nakrętką czy też taki ćwiek.
Kolejnym zadaniem była wymiana pocztówkowa ze szkołą z Polski. Przy tej okazji wymyśliliśmy świetną zabawę. Przewiązaliśmy oczy chustką i zagraliśmy w zabawę ,,Stop na mapie”. Wybraliśmy 4 miasta z Polski, w grupach przygotowaliśmy o nich plakaty. Następnie napisaliśmy ogłoszenie na stronie projektowej ,że poszukujemy partnera z tych miast do wymiany pocztówkowej. Odezwała się do nas szkoła z Malborka. Takim sposobem przy okazji projektu powtórzyliśmy pisanie zaproszeń i kierunki geograficzne podczas pracy z mapą.
Ostatnim naszym zadaniem było czytanie ciekawych książek podróżniczych, które znajdowały się w naszych domach. Każdy podzielił się swoim ulubionym fragmentem książki. Zrobiliśmy wystawę klasowych książek. Znaleźliśmy ciekawy artykuł o świecących rogach renifera. Okazuje się, że renifer nie ma rogów tylko poroże. a wiesz czym się różnią poroża od rogów???
Rogi są stałe jak u krów, a poroża reniferom odpadają tak jak jaszczurkom ogon tyle, że z innego powodu, po prostu rosną co roku a następnie po roku odpadają.
A czy wierzysz w teorię świecących rogów??? Otóż w Finlandii niektórzy hodowcy malują swoim reniferom poroża aby były widoczne na drodze, tak jak u nas są odblaski.
A teraz zapraszamy do fotorelacji
Zachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnych podróżach w nowym roku szkolnym.
Opiekunowie koła podróżniczego Katarzyna Ciborska, Agnieszka Gałęzowska