• Laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych!

          • Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w konkursach przedmiotowych z fizyki i matematyki organizowanych  przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. Celem konkursów było rozwijanie zainteresowań uczniów  i motywowanie ich do uczenia się.

            Antoni Jowsa (uczeń klasy 8a) oraz Natan Werkowski (uczeń klasy 8c) zdobyli tytuł laureata konkursu z fizyki. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej,  otrzymują też celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z danego przedmiotu (w tym przypadku z fizyki). Do zmagań przygotowywała ich pani Joanna Czerniakowska.

            Tytuł finalisty konkursu z matematyki zdobyło pięcioro uczniów naszej szkoły - Antoni Jowsa (8a), Maja Kopczyńska (8c), Natan Werkowski (8c), Izabela Zborowska (8d) - przygotowywani przez panią Joannę Proboszcz) oraz Ignacy Cwalina (7b) - podopieczny pani Katarzyny Puczel.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

          • Akcja sadzenia lasu

          • 9 kwietnia odbyła się w Gierłoży miejska akcja sadzenia lasu zorganizowana przez Centrum Wolontariatu. Nasza szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia  i wspólnie posadziliśmy ponad 100 dębów.

            Las to tlen, a tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej.

            W lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

             Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.

            Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.

             Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).

            Wszyscy chcemy żyć w czystym środowisku. Przyjemnie jest iść na spacer do lasu, dlatego tak ważne jest dbanie o wspólne dobro.

            W imieniu opiekunów SKW dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

            Izabela Molda i Joanna Widuto

          • Wielkie Jajo

          • 8 kwietnia pod kętrzyńskim Ratuszem odbyła się wielkanocma akcja ,,Wielkie Jajo". Pisanki wykonane przez kętrzyńskie szkoły trafiły do lokalnych urzędów. Nasza będzie zdobiła progi Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za uroczystą asystę pisanki dziękujemy klasie 2c, zaś za zjawiskowy wygląd ,,wielkiego jaja" p.Jackowi Fąderskiemu oraz dzieciom ze świetlicy..

          • Wielki sukces naszego szachisty!

          • 2 kwietnia w Olsztynie odbył się Turniej Klasyfikacyjny 1000-1100 do lat 13. Jeden z naszych zawodników – Paweł Marcinkiewicz z klasy 3 C wziął w nim udział, aby zdobyć kategorię szachową. Jego wystąpienie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Paweł wygrał wszystkie pojedynki i zajął  I  miejsce w grupie. Zdobył IV kategorię. Chłopiec spisał się wspaniale i udowodnił, że szachy to jego pasja. Z całego serca gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

                                                                                               Ewelina Chałkowska- Dwulat

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •  

            Drugi kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby nim dotknięte mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

            Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się pod hasłem ,,SERCA  DLA AUTYZMU”. W kinie ,,Gwiazda”  zebrali się goście: Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Katarzyna Kopeć, Komendant Straży Miejskiej Pan Mirosław Dworak, Dyrektor SP 5 Pani Bożena Mickiewicz, Dyrektor SP 1 Pani Elżbieta Jadczak, przedstawiciele KCK, nauczyciele i uczniowie kętrzyńskich szkół podstawowych. Widzowie mogli obejrzeć teatr cieni. Spektakl  ,,Inny – taki jak Ty”, przygotowany przez specjalistów i nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, przybliżył świat dziecka autystycznego. Wydarzenie dopełniły występy wokalne uczennic: Hani Wyskiel i Wiktorii Gałkowskiej oraz recytacja wierszy, napisanych przez ucznia z Zespołem Aspergera - absolwenta naszej szkoły.

            Druga część obchodów miała miejsce przed Ratuszem, gdzie spotkali się przedstawiciele władz miasta, wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli. Na tę chwilę plac zamienił się w morze niebieskich serc, kwiatów i motyli. Nasza uczennica Maria Bereda wykonała utwór ,,Wierna, odważna i prawa”, po czym wszyscy odśpiewali piosenkę ,,Zaświeć się na niebiesko”. Dopełnieniem uroczystości było symboliczne wypuszczenie niebieskich balonów.

            Bardzo dziękujemy:

            • Aleksandrze Cycan i Gabrieli Kotulskiej za profesjonalne poprowadzenie uroczystości;
            • uczniom i wychowawcom klas 1-3 za przygotowanie wspaniałych niebieskich akcentów, wykorzystanych w przemarszu ulicami miasta;
            • uczniom i wychowawcom starszych klas za wykonanie plakatów i transparentów, które można obejrzeć na szkolnym korytarzu;
            • Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dokonkursu plastycznego ,,Niebiescy bohaterowie! Niech moc będzie z Wami!”;
            • panu Mariuszowi Arminajtisowi za zasponsorowanie plakatów;
            • wszystkim zaangażowanym w tegoroczne obchody.

             

            Specjaliści i nauczyciele współorganizujący proces kształcenia

          • Dzień bez plecaka.

          • W dniu bez plecaka chętni uczniowie przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek. Liczy się kreatywność i fantazja.

              

             1 kwietnia do takiej formy integracji i zabawy zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

                                                                                                   Samorząd Uczniowski

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
      • 89 751 81 71
      • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
    • Logowanie

  • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690