Uczniowie klasy 5A wykonali kolejne zadanie w ramach projektu „Polak ma essę2”. Zadanie nosiło tytuł: Kanapka dla Alcesta. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od refleksji nad tym, co wspólnego mają ze sobą bohaterowie omawianych lektur. Porównaliśmy Alcesta i Janka Muzykanta. Doszliśmy do wniosku, że żaden z nich nie odżywiał się odpowiednio. Postanowiliśmy udzielić bohaterom instrukcji, jak wykonać zdrową przekąskę. W tym celu przypomnieliśmy tryby czasownika. Używając trybu rozkazującego, dzieci ułożyły przepis na zdrową kanapkę. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i jeszcze tego samego dnia na godzinie wychowawczej omówiliśmy zasady zdrowego odżywiania i przygotowaliśmy własne kanapki, w których królowały warzywa.
Polak ma essę2
Dzień klona
30 października w naszej szkole mogliśmy spotkać klony. Uczniowie i nauczyciele włączyli się do wspólnej zabawy. Ubrali się tak samo albo bardzo podobnie. Dodatkowo wiązali kokardy we włosy czy robili kucyki. Taką akcją udało się nam wywołać więcej uśmiechów w ten pochmurny dzień.
Samorząd Uczniowski i opiekunowie
10
Projekt matematyczny - Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki!
To nasz kolejny rok z Natalką i Antkiem w świecie wielkiej matematyki.Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu. W tym roku takie moduły przed nami:
Moduł I – Matematyka w grach planszowych
Moduł II – Matematyka w sklepie
Moduł III – Matematyka w ciele człowieka
Moduł IV – Matematyka na urodzinach
Moduł V – Matematyka w straży pożarnej
Moduł VI – Matematyka w restauracji
Moduł VII – Matematyka w ogródku
Moduł VIII – Matematyka w kosmosie – podróż do gwiazd Tematyka wszystkich modułów jest zgodna z kierunkami polityki Ministerstwa Edukacji Narodowej na rokszkolny 2024/2025. Aktywności podejmowane w trakcie realizacji modułów sprzyjają rozwijaniu kompetencji kluczowych, które są podstawą doosiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym. Są one połączeniem wiedzy, umiejętności i postaw wspierających zarówno rozwój osobisty,aktywne i świadome obywatelstwo, jak i przyszłą możliwość znalezienia zatrudnienia. Działania podejmowane w ramach projektu realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Każdemu z modułów przypisane są wymagania szczegółowe wchodzące w skład treści kształcenia, przede wszystkim z zakresu edukacji matematycznej, ale także edukacji polonistycznej, edukacji społecznej i edukacji przyrodniczej.Zapowiada się ciekawy rok z matematyką! Już dziś wiemy, że ona jest wszędzie!!! Klasa 2a
Konkurs recytatorski poezji Sławomiry Łozińskiej
30 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie odbył się konkurs recytatorski poezji Sławomiry Łozińskiej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Wiktoria Gałkowska z klasy VI a i Zuzanna Rynkowska z klasy VIII b. Wystąpienia obu dziewcząt były wspaniałe. Jury konkursowe doceniło Wiktorię, przyznając jej 5. miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Zajęcia dodatkowe
Jesteście ciekawi cóż można począć z czterema linijkami tekstu? Czwartoklasiści uczęszczający na zajęcia dodatkowe już wiedzą, że całkiem sporo ciekawych rzeczy. Najpierw zadaniem dzieci było ułożenie 3 pytań w taki sposób, aby odpowiedź na nie kryła się w tekście. Następnie uczniowie szukali ukrytych rzeczowników. Przyglądaliśmy się tym wyrazom i próbowaliśmy ustalić przez co odmienia się ta część mowy. I tak wpadliśmy na przypadki. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu przypadków w odpowiedniej kolejności, pomogła nam w tym rozsypanka. Potem poszło jak po maśle, uczniowie wypisali z tekstu wszystkie rzeczowniki i ustalili, w jakim są przypadku. Na koniec pozostało już tylko wyjaśnić pisownię trudnych rzeczowników, podać zasadę i ją zapamiętać.
Lekcja inna niż wszystkie
29 października uczniowie klasy I c i III d wraz z opiekunami wybrali się do ogrodu ekologicznego. Nowoczesne, pełne uroku miejsce wypoczynku i rekreacji dla dzieci i dorosłych na nieco inną lekcję. Jesienne słoneczko przygrzewało, więc uczestnicy w doskonałych humorach korzystali z placu zabaw, ścieżki sensorycznej, bieżni oraz innych atrakcji. Nie zabrakło również czasu na obserwację pięknej jesiennej przyrody. Uczniowie rozpoznawali rośliny, drzewa oraz ich owoce. Wspólne zabawy pozwoliły zintegrować zespoły klasowe.
7
Opłata za obiady
„Wilk i zając – nowa przygoda, której na imię zgoda”
W piątek 25 października uczniowie klasy 3 b i 3 d udały się do kina „ Gwiazda” na
przedstawienie teatralne pt: „Wilk i zając – nowa przygoda, której na imię zgoda”. Spektakl
ten uświadamia, że o prawdziwej sile nie decyduje wysoki wzrost i wielkie muskuły! Tak
naprawdę liczy się bystrość umysłu, wiedza i kultura osobista, która w życiu jest bardziej
potrzebna, niż wygląd zewnętrzny i siła fizyczna. Aktorzy podkreślali również jak ważna jest
przyjaźń. Spektakl wzbogacony był malowniczą scenografią , piękną muzyką oraz efektami
specjalnymi. To była bardzo pouczająca lekcja życia,W piątek 25 października uczniowie klasy 3 b i 3 d udały się do kina „ Gwiazda” naprzedstawienie teatralne pt: „Wilk i zając – nowa przygoda, której na imię zgoda”. Spektaklten uświadamia, że o prawdziwej sile nie decyduje wysoki wzrost i wielkie muskuły! Taknaprawdę liczy się bystrość umysłu, wiedza i kultura osobista, która w życiu jest bardziejpotrzebna, niż wygląd zewnętrzny i siła fizyczna. Aktorzy podkreślali również jak ważna jestprzyjaźń. Spektakl wzbogacony był malowniczą scenografią , piękną muzyką oraz efektamispecjalnymi. To była bardzo pouczająca lekcja życia,
WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 2C DO CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO PRZY PCE
Dnia 23 października uczniowie klasy 2c mieli okazję odwiedzić Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) przy Powiatowym Centrum Edukacji (PCE). Celem tej wizyty było zapoznanie dzieci z różnorodnymi zawodami, które można wykonywać po ukończeniu odpowiednich kursów i szkoleń zawodowych.
Młodzi odkrywcy zawodów mieli możliwość zapoznania się z pracą mechanika samochodowego, ślusarza, spawacza, kucharza oraz budowlańca. W każdym z tych warsztatów uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają narzędzia i urządzenia wykorzystywane w tych zawodach oraz posłuchać instruktorów, którzy wyjaśnili, na czym polegają codzienne obowiązki przedstawicieli tych profesji.
Na koniec wycieczki przygotowano dla dzieci wyjątkową atrakcję – pokaz na wirtualnej strzelnicy. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tej wirtualnej symulacji, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i pozwoliło im jeszcze bardziej wciągnąć się w świat różnorodnych możliwości zawodowych.
Cała wycieczka była niezwykle interesującym doświadczeniem, które przybliżyło uczniom świat pracy i zainspirowało ich do myślenia o przyszłości.
1
Wyjście uczniów klasy 5A na cmentarz
Koniec października to czas zadumy nad przemijaniem i sensem naszego życia. Odwiedzamy cmentarze, gdzie pochowani są nasi bliscy, przyjaciele, znajomi. Ta refleksja o kruchości naszego życia towarzyszyła uczniom klasy 5A, którzy 25 października pod opieką wychowawczyni Joanny Widuto odwiedzili cmentarz. Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do porządkowania opuszczonych i zaniedbanych grobów. Towarzyszyła im zaduma nad przemijaniem, a w głowie rodziły się pytania, dlaczego wśród wielu mogiłpojawiają się te malutkie. Na wszystkich uporządkowanych grobach zapaliliśmy symboliczny znicz. Ze świadomością pożytecznie spędzonego poranka udaliśmy się do restauracji „Margarita”, by wspólnie spędzić czas i zjeść pyszną pizzę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.
18
Wycieczka
23 października klasy 6a i 6b udały się do Olsztyna do Space Parku. Uczniowie aktywnie spędzili czas na wesołej zabawie. Jeździli na wrotkach, wspinali się po ściankach, wykonywali akrobacje na trampolinach, zjeżdżali z dmuchanego toru przeszkód, grali w piłkę. Korzystali również z gier interaktywnych. Wszystkim dopisywał dobry humor. Wyprawa zakończyła się obiadem, trzeba było uzupełnić wykorzystaną energię.
5
„Eko Piątka” i finał eko-warsztatów.
Po raz trzeci i niestety ostatni uczniowie z klas 1-3 spotkali się na eko-warsztatch dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
22 października miało miejsce ostatnie spotkanie „Eko Piątki”. Okazuje się, że i tym razem było strzałem w dziesiątkę. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje prace – z drewnianych elementów, farb i dzięki swojej pomysłowości wykonali eko-magnesy, które będą doskonałą pamiątką – można ją zachować dla siebie lub podarować bliskiej osobie. Dzieci udowodniły, że znają już hasło „less waste”/ „zero waste”, tworząc na bawełnianych torbach hasła i wzory związane z ekologią, a tym samym promując proekologiczne aktywności.
Niestety, nieodpowiednia pora roku, jesień, nie pozwoliła na użycie wykonanych bomb nasiennych tak, żeby można było zasadzić kwietne łąki. Uczniowie zapoznali się jednak z roślinami miododajnymi, które przyciągają owady. Atrakcją klasową będzie wykonanie badawczych eksperymentów, czyli posadzenie bomb nasiennych w doniczce i obserwowanie wschodzących tam roślin.
Podsumowaniem ekologicznych wydarzeń organizowanych w naszej szkole była ponownie zabawa koło fortuny. Tym razem przedstawiciele klasowi odpowiadali na pytania z zakresu ekologii i zdobywali dzięki temu gry – memory, dzięki którym umilą sobie czas spędzany podczas przerw między lekcjami.
17
„Polak ma essę!2”
W ramach projektu „Polak ma essę!2” uczniowie klasy 5a wykonali dwa zadania. Pierwsze zadanie nosiło tytuł „Poznajmy się” i polegało na oznaczeniu naszej szkoły na mapie, dzięki czemu będziemy widoczni dla innych osób, które biorą udział w projekcie. W kolejnym kroku wykonaliśmy zadanie 17, stworzyliśmy bohaterskie leporello. Leporello to rodzaj książki, która składa się jak harmonijka. Uczniowie udowodnili, że można w leporello zmieścić wiele informacji, wykorzystać ciekawe rozwiązania. Tworzenie leporello rozwijało ich kreatywność, rozbudzało wyobraźnię, uczyło samodzielnego wyszukiwania informacji i ich porządkowania, przetwarzania. Nasze leporello dotyczyło głównego bohatera powieści „Chłopcy z Placu Broni” Erno Nemeczka. Uczniowie uporządkowali swoją wiedzę na temat tej postaci, przypomnieli elementy charakterystyki, po czym z radością przystąpili do pracy, rozwijając jednocześnie umiejętności kluczowe.
PAŹDZIERNIKOWE ZMAGANIA SZACHOWE!
19 października odbyła się kolejna szachowa liga szkolna. Do szachownic zasiadło 33 graczy
z naszego powiatu i okolic. Naszą szkołę reprezentowało 7 znakomitych zawodników.
Wyniki prezentują się następująco:
Liga I
Karolina Gawerska - 2 miejsce
Paweł Marcinkiewicz - 3 miejsce
Tymon Chimik - 13 miejsce
Hubert Bierżyński - 16 miejsce
Liga II i III
Tymoteusz Iwaniuk – 3 miejsce
Michał Arminajtis - 10 miejsce
Sambor Rymsza – 11 miejsce
Mikołaj Arminajtis - 17 miejsce
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą grę i czekamy na kolejne sukcesy naszych mistrzów.
Już 24 października 10 zawodników z naszej szkoły weźmie udział w konkursie i podejmie się rozwiązania 60 szachowych zadań. Szczegóły już wkrótce! Trzymajcie kciuki!
1
Wycieczka klasy III d
W piątek 18 października klasa 3 d wybrała się na wycieczkę autokarową do miejscowości Piękna Góra koło Giżycka do Ośrodka Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek”. Na miejscu dzieci wzięły udział w różnorodnych grach i zabawach sportowych. Dzięki aktywnościom ruchowych dzieci mogły poznać mocne strony swoich rówieśników i przekonać się, że w grupie siła. Sprawdziły, jakie trudności stawia życie przed osobami niepełnosprawnymi. Poznały i wyostrzyły swoje zmysły. W strategicznej grze negocjacyjnej „Trampki” wcieliły się w rolę przedsiębiorcy i uczyły się, jak rozwijać firmę, by osiągała najlepsze wyniki. Był to dzień pełen radości i zabawy.
5
SKKT w Space Parku
19 października członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego odwiedzili olsztyński park rozrywki – Space Park. Na uczestników wycieczki czekało wiele ekscytujących atrakcji. Największą z nich był park trampolin. W strefie Valo Jump można było połączyć wirtualna zabawę ze skakaniem na trampolinach, a strefa Aero umożliwiała wykonanie wysokich lotów. Na prawdziwych wyczynowców czekały batuty i airbag. Wielu wrażeń dostarczył tor Ninja Warior, gdzie uczestnicy mogli spróbować swoich sił. Wielbiciele gier zespołowych skorzystali z boisk na airtracku. Wielka przygodę przeżyła młodzież na najwyższej atrakcji parku – ściance wspinaczkowej, gdzie do dyspozycji były drogi wspinaczkowe o różnym poziomie trudności. Kolejną atrakcja był tor wrotkowy z możliwością wypożyczenia sprzętu i korzystania ze wspaniałej zabawy w strefie Skate Pace.
Wizyta w Space Parku była doskonałą formą rozrywki i aktywności. Wszystkie zabawy dostarczyły uczestnikom mnóstwo pozytywnej energii. Zajęcia pozwoliły skutecznie odstresować się , zapomnieć o codziennych problemach a także zapewniły ogromną dawkę zdrowego ruchu.Opiekunowie: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk
9
Wycieczka do Nadleśnictwa Srokowo
18.10.2024r. klasa 2c i 2d wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa
Srokowo. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom przyrody naszego
regionu, zainteresowanie i rozumienie konieczności ochrony naturalnego
środowiska przyrodniczego oraz umiejętność dostrzegania piękna naszej
przyrody, co nie było trudne , gdyż jesień tego roku ukazuje swoje piękno w
całej krasie. Na terenie posesji nadleśnictwa znajduje się „ścieżka dydaktyczna”
obsadzona różnymi gatunkami drzew, krzewów, krzewinek i kwiatów, które
można było podziwiać jednocześnie poznając ich nazwy.
Dzieci spacerowały słuchając przyrodniczych opowieści pani leśnik, która
szybko zdobyła ich sympatię. Adepci na przyrodników mogli z bliska zobaczyć,
dotknąć ptasie i owadzie domki oraz zobaczyć w naturalnej wielkości bociana,
bobry, poroże łosia. Po wysłuchaniu wszystkich ciekawych informacji, dzieci
udały się na ciepłą herbatkę i przekąskę przy ognisku- pieczenie kiełbasek.
To był wspaniały wyjazd, miło i owocnie spędzony czas.
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia, zwane oficjalnie ślubowaniem klas pierwszych, to uroczyste
i symboliczne wejście w życie szkolne. W tym dniu dziecko staje się pełnoprawnym uczniem i zostaje uroczyście przyjęte do społeczności szkoły. Pasowanie na ucznia to jedna z najbardziej oczekiwanych uroczystości dla każdego pierwszaka i jego rodziców.
W naszej szkole, tym wyjątkowym dniem był 18 października 2024 roku.Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej zaprezentowali to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz sprostanie zadaniu, jakie miała do wykonania każda klasa.
Po zakończonej prezentacji, nadszedł czas na doniosły moment ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania ołówkiem, którego dokonała pani Dyrektor Bożena Mickiewicz.
Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” w Kętrzynie.Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia oraz upominki wręczone dzieciom.
Starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego przybliżyli historię „Maciusiów”,
które pierwszoklasiści otrzymali w prezencie. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia wykonane przez panią fotograf oraz poczęstunek.6
Kiermasz zabawek
17.10.2024 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy kiermasz zabawek, którego celem było wsparcie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie, która ucierpiała wskutek powodzi. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się uzbierać 1838,20 złotych.
Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Na stoiskach można było znaleźć wiele pięknych i unikalnych zabawek, które zostały podarowane przez rodziców, uczniów oraz pracowników szkoły. Wspólnie stworzyliśmy prawdziwe święto radości.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji kiermaszu.Wasza hojność i empatia są nieocenione!
Pamiętajmy, że wspólne działanie w trudnych chwilach to nasza siła. Razem możemy więcej! Mamy nadzieję, że nasza akcja przyniesie realną pomoc i wsparcie dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie oraz ich uczniów.
Dziękujemy raz jeszcze i zachęcamy do dalszego wspierania takich inicjatyw. Każda pomoc ma znaczenie!
2
Godzina dla młodych głów
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie