• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

     • W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystępuje do projektu Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.na lata 2021-2025” , co oznacza, iż  biblioteka szkolna otrzyma dotację na zakup nowości wydawniczych.

      Priorytetem projektu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowań  uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym. Młodzież została poproszona o wskazanie tytułów książek, autora bądź tematyki, która ich interesuje. Z przeprowadzonego badania ankietowego wynika, iż uczniowie chcą czytać książki o tematyce przyrodniczej, historycznej, sportowej, dzienniki, powieści młodzieżowe w formie pamiętników, komiksy, kryminały młodzieżowe, biografie.  Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać tym wymaganiom.

      Termin realizacji zadania upływa 31 grudnia 2021 roku. W ciągu najbliższych miesięcy nasza biblioteka zorganizuje wiele wydarzeń i akcji czytelniczych. Zaplanowałyśmy konkursy, wspólne czytanie oraz realizację kilku projektów edukacyjnych. 

      Joanna Widuto i Michalina Lis

     • Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia w naszej bibliotece czekały na najmłodszych czytelników niespodzianki. Każde dziecko, które wypożyczyło książkę otrzymało zakładkę wraz ze słodkim upominkiem. Nauczyciele bibliotekarze szczególnie polecali książkę, pt.: „Kubuś Puchatek”, która opowiada o niezwykłej mocy przyjaźni.

      „Książka składa się z kilku odrębnych epizodów, przedstawiających fantastyczne przygody, jakie przeżywają jej bohaterowie na obszarze Stumilowego Lasu. Każde ze zwierząt obdarzone jest innymi, bardzo ludzkimi cechami charakteru, co sprawia, że stają się one bliskie czytelnikowi. Z jednej strony bawi, z drugiej zaś zaskakuje ich filozoficzne podejście do życia. Ponadto autor ukazuje siłę przyjaźni, przekonując, że różnice są cenne i mogą cementować relacje międzyludzkie”.

      Mamy nadzieję, że nasze działania rozbudzą w dzieciach zamiłowanie do czytania.

     • DO GIŻYCKA NA LODOWISKO I NIE TYLKO…

     •      Sobotę 20 listopada członkowie SKKT spędzili w Giżycku. Głównym punktem wycieczki był pobyt na lodowisku Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych. Lodowisko w Giżycku to jedno z najlepiej przygotowanych miejsc do jazdy na łyżwach zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wśród młodych łyżwiarzy byli tacy, dla których jazda na lodzie nie stanowiła problemu, ale były również osoby, które rozpoczynały swoją karierę łyżwiarską. Jedni i drudzy wspaniale bawili się, dlatego też czas wyznaczony na  pobyt na lodowisku szybko minął i z żalem je opuszczaliśmy.
           Po lodowych atrakcjach czekał na nas posiłek w pizzerii „Oregano”. Pyszna pizza, frytki i inne smakowitości zaspokoiły głód i mogliśmy ruszać dalej na „podbój” Giżycka. Krótki listopadowy dzień nie pozwolił nam na dokładne poznanie tego miasta. Odbyliśmy spacer wzdłuż kanału, rozegraliśmy partię szachów na wielkiej szachownicy, gdzie każdy z nas był inną figurą , zajrzeliśmy do zabytkowej wieży ciśnień , a na plaży miejskiej wspominaliśmy słoneczne wakacje.
          Stamtąd udaliśmy się na peron dworca. Wszyscy wracali szczęśliwi i uśmiechnięci z postanowieniem powrotu do tego pięknego zakątka Mazur.
           Dziękujemy Weronice, Mai, Emilce, Amelkom, Kornelii, Michałowi, Gabrielowi, Kornelowi, Ignacemu, Łukaszowi, Igorowi, Maksowi, Bartkowi oraz Mateuszowi za udział w wycieczce i zapraszamy na kolejne.
                                              Z turystycznym pozdrowieniem Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk                                           

                                                    

     • Dziś piżamy zakładamy, chorym dzieciom pomagamy

     • 19 listopada uczniowie klas 1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b  wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Szkolny Klub Wolontariusza oraz Fundację „Gdy Liczy się Czas”. Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły spędzili lekcje w piżamach. To gest solidarności z chorymi dziećmi, dla których właśnie piżama stała się nieodłączną częścią codzienności, symbolem walki o zdrowie i życie. Dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Karmelka”, rozmawiały o tym, w jaki sposób zapobiegać chorobom i o wielkiej mocy przyjaźni. Była to też okazja, aby wesprzeć Fundację „symboliczną złotówką”. Zebrana kwota to 270 zł. Dziękujemy wychowawcom klas za zaangażowanie w pomaganie, a  rodzicom i uczniom za pomoc w realizacji tego wydarzenia.

      Opiekunowie SKW

     • Aktywna sobota- Andrzejki

     • Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 20 listopada odbyło się kolejne spotkanie stowarzyszenia podczas, którego zorganizowano Sobotnikowe Andrzejki. Najpierw dzieci zjadły drugie śniadanie, po którym zaczęły  wróżyć kto, kim zostanie. Odbyły się także ćwiczenia taneczno-ruchowe przy ulubionej muzyce, które prowadziła pani Dagmara.            Następnie był szereg wróżb, które, jak zawsze, cieszyły się popularnością wśród dzieci. Nie mogło zabraknąć lania wosku, który przelewa się przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Gdy zastygnie, należy obejrzeć go pod światłem i na podstawie kształtu odczytać ważne informacje dotyczące przyszłości. Przebijanie szpilką serc           z imionami dziewcząt i chłopców, „kubki przyszłości”, kolorowe piórka, wróżenie z kart, a także piniata to tylko niektóre z całego programu wróżb, które uatrakcyjniły andrzejkowe spotkanie.

      Z magicznego miejsca nikt nie wyszedł ze smutna miną, wszyscy świetnie się bawili. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane  podczas spotkania.

      Projekt sfinansowany z dotacji Starostwa Powiatowego w Kętrzynie.

     • Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych

     • 19 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych, w którym wystąpili uczniowie klas IV-VIII. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka, który ufundował również nagrody dla zwycięzców.  W jury zasiedli: Dyrektor Szkoły Pani Bożena Mickiewcz, Radna Rady Miejskiej w Kętrzynie Pani Helena Szymkiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Katarzyna Kopeć oraz pracownik Urzędu Miasta w Kętrzynie Pani Joanna Śmiałek. O kolejności występów zdecydowało losowanie.

      Wszystkie klasy zaprezentowały się znakomicie, więc komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowano, że I miejsce przypadnie klasie IV c, II - klasie V b, zaś III - klasie VII c. Zwycięskie klasy otrzymały atrakcyjne nagrody, wszystkie pozostałe -  słodką niespodziankę.

      Ogromne podziękowania należą się:

      -Panu Burmistrzowi za objęcie honorowym patronatem naszego konkursu oraz ufundowanie nagród;

      -Paniom z komisji konkursowej;

      -Panu Sebastianowi Bednarczykowi, który poświęcił wiele czasu i trudu w przygotowania do konkursu oraz znakomicie spisał się w roli konferansjera;

      -Pani Ewie Lijce za przygotowanie do występu dziewczynek z koła muzycznego - uczennice wystąpiły w czasie obrad jury;

      -Panu Jackowi Fąderskiemu za przygotowanie pięknych dekoracji;

      -Panom z zespołu ds. obsługi uroczystości szkolnych za sprawną pracę;

      -wszystkim Wychowawcom za czas poświęcony na przygotowanie uczniów do występu.

       

      Pani Dyrektor Bożena Mickiewicz zapowiedziała, że w przyszłości odbędą się kolejne edycje konkursu.

       

     • Kętrzyn czyta...Pięknie!

     • 18 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie odbył się konkurs pięknego czytania "Kętrzyn czyta...Pięknie!".

      W kategorii klas I-III 3 miejsce zajęła uczennica klasy III b Agata Lis. Wyróżnienia otrzymali:Jan Ksobiak, Maria Bereda, Justyna Florczyk, Paweł Marcinkiewicz.

      W kategorii klas IV-VI 1 miejsca zajęła uczennica klasy V c Małgorzata Krutul.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Listopadowe zmagania szachowe

     •      13 listopada 2021r. odbyła się kolejna Szachowa Liga Szkolna. W zawodach startowało

      28 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało 15 najlepszych i niestrudzonych graczy.  Wyniki przedstawiają się następująco:

       

      Liga I

      Mateusz Woźniak – 2 miejsce

      Karolina Gawerska- 6 miejsce

      Szymon Dunalski- 7 miejsce

      Szymon Dubel- 8 miejsce

      Ignacy Cwalina- 9 miejsce

      Jakub Dubel- 11 miejsce

      Paweł Marcinkiewicz- 14 miejsce

       

      Lig II i III

      Maciej Jaskulski- 2 miejsce

      Wiktoria Gałkowska- 3 miejsce

      Aleksandra Piechota- 4 miejsce

      Szymon Woźniak- 5 miejsce

      Karolina Dęby- 10 miejsce

      Michał Piechota- 11 miejsce

      Wiktor Lutarewicz- 12 miejsce

      Alicja Dęby- 13 miejsce

       

      Wszyscy spisali się wspaniale i niestrudzenie wytrwali do końca turnieju. Już w grudniu czeka nas finałowe spotkanie, na którym wyłonieni zostaną ZWYCIĘZCY. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia za miesiąc!

       

      Opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat 

     • KONKURS ,,BLIŻEJ SIEBIE – JAK POMÓC OSOBIE NIEPEŁNOSPRAWNEJ”

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zapraszamy uczniów do udziału w konkursie pt. „Bliżej siebie – jak pomóc osobie niepełnosprawnej”.

       

      Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz uświadomienie, że osoby niepełnosprawne żyją w społeczeństwie i chcą być aktywne.

       

      Wspólnie promujmy tolerancję, akceptację i szacunek wobec osób niepełnosprawnych. Zamiast oceniać, ulegać uprzedzeniom i stereotypom – edukujmy na temat  niepełnosprawności.

       

       

      Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

       

      1. uczniowie kl. I-III

      - do wykonania praca plastyczna: rysunek

                  - technika wykonania prac dowolna, np.: farby, kredki, wycinanka, kolaż itp.

                  - format prac: A4

       

      1. uczniowie kl. IV-VI

      - do wykonania praca plastyczna: plakat

                  - technika wykonania prac dowolna, np.: farby, kredki, wycinanka, kolaż itp.

                  - format prac: A3

       

      1. uczniowie kl. VII-VIII

      - opowiadanie (do 3 stron A4)

       

      •          Prace konkursowe muszą być pracami indywidualnymi oraz własnymi, nigdzie

                  wcześniej niepublikowanymi.

      •          Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.

      •          Praca powinna być podpisana: imię, nazwisko uczestnika, klasa (na odwrocie).

      •          Termin dostarczania prac: 30. 11. 2021r., sala nr 217 (gabinet rehabilitacji).

      •          Jury oceni prace zgodnie z ustalonymi kryteriami.

      •          Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi 3 grudnia 2021r. 

       

       

       

      Zapraszamy do udziału w konkursie

       

     • Udany występ na początek sezonu!

     • 14.11.2021r. w Kętrzynie nastąpiła inauguracja ligi wojewódzkiej W-MOZPR dziewcząt grupa starsza rocznik 2009 i mł. Organizatorem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy " ZRYW" Kętrzyn.

      Wyniki zawodów zespołu z Kętrzyna:

      UKS ZRYW Kętrzyn - TRUSO ELBLĄG 19:18 (10:11)

      UKS ZRYW Kętrzyn - UKS JAĆWINGOWIE GOŁDAP 23:12 (15:8)

      UKS JAĆWINGOWIE GOŁDAP - TRUSO ELBLĄG 33:18 ( 20:6)

       

      Daniel Wróbel

     • Akademia Krokieta i Lamy - wrzesień, październik

     • Dzieci mają naturalną skłonność do ruchu. To ich sposób wyrażania siebie i odkrywania świata, dlatego w Akademii Krokieta i Lamy traktujemy ruch jako nieodłączny element zabawy i nauki.Przygody z Krokietem i Lamą to nauka przez zabawę. 

      Zobaczcie jak ćwiczyły klasy 1-3 we wrześniu i październiku!

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W szkole przygotowano również okolicznościową wystawę.

     • Kętrzyńska "Piątka" z awansem

     • 9 listopada w hali MOSiR przy ulicy Kazimierza Wielkiego 12 a odbył się rejonowy turniej eliminacyjny W-MSZS w piłce ręcznej dziewcząt rocznika 2009 i młodsze. W zawodach rywalizowały piłkarki ręczne z SP 1 Bartoszyce, ZSP Reszel oraz SP 5 Kętrzyn. Stawką był awans do półfinału mistrzostw województwa. Najlepsze tego dnia były szczypiornistki z Bartoszyc. Drugie miejsce przypadło dziewczętom z Kętrzyna, a trzecie drużynie z Reszla. Dwa pierwsze zespoły uzyskały awans do fazy półfinałowej. Gratulacje dla wszystkich drużyn. Organizatorem turnieju był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie.

      Skład zespołu SP 5 Kętrzyn: Amelia Nałysnyk, Maja Bagińska, Aurelia Poniatowska, Joanna Jurkian, Amelia Sajkowska, Weronika Kieszek, Kornelia Markowska, Emilia Mańkowska, Zuzanna Wróbel, Lena Sztejter.

      Trener Daniel Wróbel