Jadłospis
Najładniejsza zakładka do książki.
Z okazji Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na najładniejszą zakładkę do książki.
Jury w składzie: A. Graczyk, D. Arszułowicz, N. Król oraz nauczyciele biblioteki spośród wielu pięknych prac wyłonili zwycięzców.
Klasy 1
1 m. Z. Matejek-Usarzewicz
2 m. J. Bułas
2 m. J. Taradejna
3 m. A. Staruk
3 m. I. Umbras
Klasy 2
1 m. A. Bobrowycz
2 m. W. Żelepień
3 m. O. Bednarowska
Klasy 3
1 m. W. Piskorz
2 m. J. Gehfeld
2 m. M. Heyer
3 m. H. Łaszcz
Klasy 4-5
1 m. J. Bereda
2 m. H. Tarasewicz
3 m. M. Bereda
Klasy 6-7
1 m. M. Piechna
1 m. W. Wojtków
2 m. N. Golsznow
2 m. F. Zalewski
2 m. M. Grajewska
3 m. P. Kazana
3 m. W. Rutkowski
3 m. M. Gotowski
Gratulujemy.
"1 z 10"
Dziś odbył się pierwszy etap eliminacji do konkursu matematycznego "1 z 10". Uczniowie z klas 6 i 7 rywalizowali ze sobą, starając się zakwalifikować do dalszej części zmagań. Eliminacje obejmowały serię zadań, które sprawdzały nie tylko znajomość matematyki, ale również umiejętność logicznego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów.
Lista osób, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu:
klasy 7
1. Krystian Chmielewski 7 b
2. Rafał Jasiulewicz 7 b
3. Karolina Cieleszynska 7 b
4. Zuzanna Pakosz 7 c
5. Małgorzata Krutul 7 c
6. Nina Kozakiewicz 7 a
7. Wojciech Rutkowski 7 b
8. Gabriel Misiewicz - Musik 7c
9. Adrian Tchorznicki 7 c
10. Jan Krzywosz 7 c
Klasy 6
1. Wojciech Sędrowski 6 c
2. Franciszek Smykowski 6 c
3. Oskar Ślubecki 6 a
4. Fabian Kołakowski 6 c
5. Olga Cejko 6 a
6. Jakub Reginis 6 a
7. Bartosz Witek 6 a
8. Maja Grajewska 6 a
9. Mateusz Magoch 6 a
10. Filip Czyżewski 6 c
Finaliści będą mieli szansę zmierzyć się wzorowanym na telewizyjnym teleturnieju „1 z 10” transmitowanym online już 3 czerwca , gdzie czekają na nich jeszcze trudniejsze zadania i ostateczna rywalizacja o tytuł najlepszego matematyka.Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy powodzenia w finale!
Mam talent
Projekt ,,Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki" – Fascynujące Moduły Matematyczne
Projekt "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki" nieustannie rozwija zainteresowania uczniów i uczennic, ukazując, jak matematyka przenika różne aspekty życia codziennego. W ostatnich miesiącach zrealizowano trzy niezwykle interesujące moduły: "Matematyka w prognozie pogody", "Matematyka w tańcu" oraz "Matematyka w bibliotece". Każdy z tych modułów dostarczył uczestnikom nie tylko wiedzy, ale także mnóstwo radości z odkrywania matematycznych powiązań w różnych dziedzinach.
Matematyka w prognozie pogody W module "Matematyka w prognozie pogody" uczniowie poznali, jak prowadzić tygodniowy kalendarz pogody. Dzięki temu ćwiczeniu mogli rozwijać swoje umiejętności obserwacyjne oraz analityczne. Codzienne zapisywanie warunków pogodowych pozwoliło im porównywać zebrane dane, ustalać różnice i szukać zależności między poszczególnymi elementami prognozy. Praca nad kalendarzem uświadomiła uczniom, jak istotne są matematyczne narzędzia w prognozowaniu pogody, co zwiększyło ich zainteresowanie i zrozumienie tej dziedziny.
Matematyka w tańcu Kolejny moduł, "Matematyka w tańcu", pozwolił uczniom i uczennicom odkryć, jak wielki związek ma matematyka z tańcem. Zaplanowanie układu tanecznego stało się okazją do analizy rytmu, sekwencji ruchów oraz symetrii. Wspólna praca nad układem tanecznym nie tylko uwypukliła matematyczne elementy tańca, ale również sprzyjała integracji grupy. Uczniowie lepiej się poznali i współpracowali, co przyczyniło się do budowania pozytywnego obrazu nauki jako integralnej części codziennego życia. Zajęcia te pokazały, że matematyka może być zarówno użyteczna, jak i fascynująca.
Matematyka w bibliotece Ostatni moduł, "Matematyka w bibliotece", odsłonił przed uczniami związki matematyki z książkami i biblioteką. Mieli oni okazję zbierać i analizować dane, takie jak liczba wypożyczonych książek, ilość dostępnych tytułów czy czas spędzany w bibliotece. Uczniowie przeliczali i porównywali te dane, co pozwoliło im zrozumieć, jak istotna jest matematyka w zarządzaniu biblioteką. Dodatkowo, w module pojawiły się elementy związane z czasem i kalendarzem, które są kluczowe w pracy bibliotecznej. Dzięki wizycie w bibliotece uczniowie zostali zachęceni do częstszego korzystania z jej zasobów, co dodatkowo wzmocniło ich zainteresowanie matematyką.
Na zakończenie każdego modułu uczniowie i uczennice otrzymali certyfikaty oraz wspaniałe naklejki do swoich dzienniczków badacza matematyki. Było to nie tylko miłe uwieńczenie ich wysiłków, ale także motywacja do dalszej nauki i odkrywania matematycznych tajemnic. Projekt ,,Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki" nie tylko wzbogacił ich wiedzę, ale również pokazał, że matematyka jest wszędzie wokół nas i może być fascynująca oraz użyteczna na co dzień.
Klasa 1a z Wychowawczynią
6
Nietypowa godzina wychowawcza
Na godzinę wychowawczą w klasie 7a przyszedł specjalny gość dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego Pan Tadeusz Korowaj. Jego wizyta była wyjątkowym wydarzeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Pan dyrektor, znany z pasji do historii, podzielił się z nami poruszającą opowieścią o historii Żydów. Przedstawił szczegóły, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć trudne losy narodu żydowskiego, wzbogacając swoje wypowiedzi zdjęciami i dokumentami. Wizyta pana Tadeusza była dla nas nie tylko lekcją historii, ale także empatii i zrozumienia dla innych kultur. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w tak wartościowej godzinie wychowawczej.
Angielski jest fun-tastyczny
Klasy I i II wspólnie z nauczycielką Agatą Zabłocką ukończyły realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Angielski jest fun-tastyczny”. Jego głównym celem było wprowadzenie dodatkowych, atrakcyjnych aktywności na zajęciach języka angielskiego, co przełożyło się na zwiększenie motywacji uczniów do nauki i pozytywne nastawienie do tego języka. Dzieci z dużym zaangażowaniem podejmowały się wykonania poszczególnych zadań. Przed nami kolejne wyzwania w następnej edycji projektu w nowym roku szkolnym.
8
Powiatowy Turniej Wiedzy o Szkołach Ponadpodstawowych
22 maja 2024r. w hali sportowej Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy o Szkołach Ponadpodstawowych, którego organizatorem był Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski, a osobami odpowiedzialnymi za przebieg: Danuta Tomczak i Małgorzata Hrycenko. Do zawodów przystąpili uczniowie z 11 szkół z całego powiatu. Turniej składał się z pięciu konkurencji: „Krzyżówki z hasłem”, „Koła Fortuny”, „Milionerów”, „Va banque” i „Mam talent”. Nasi uczniowie w składzie: Nikola Grabias, Natasza Staruk i Stanisław Kozakiewicz z opiekunem Panią Dajaną Kos zdobyli wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy naszym ósmoklasistom i życzymy dalszych sukcesów.
Opłata za obiady - czerwiec
ZIELONA SZKOŁA KLASY VI A
W dniach 15-16.05.2024 r. uczniowie klasy VI A wraz z wychowawczynią Dorotą Arszułowicz oraz opiekunem panią Agnieszką Kreczman, uczestniczyli w Zielonej Szkole w Centrum Aktywnego Wypoczynku – Gwarek Mazury koło Giżycka.
Czekał tam na nas program pełen niespodzianek.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności manualne na warsztatach DIY wykonując pracę w technice String art (obraz ze sznurka) polegającej na przeplataniu kolorowych nici wokół gwoździ własnoręcznie wbitych w deskę z szablonem.
Piękna pogoda sprzyjała wyprawie kajakami po jeziorze Tajty. Dla niektórych było to nie lada wyzwanie koordynacyjne, ale daliśmy radę. Wieczór spędziliśmy przy ognisku bawiąc się, śpiewając oraz piekąc pyszne kiełbaski.
Nowy dzień to nowe wyzwania. Jednym z nich była przygoda z survivalem - pokonywanie trudności w warunkach terenowych, wspólne budowanie szałasu, rozpalanie „mini” ogniska za pomocą krzesiwa.
Kolejna atrakcja to Archery Tag, czyli bezpieczna drużynowa bitwa na łuki. Dostarczyła ona „młodym miłośnikom łucznictwa” dobrej zabawy, mnóstwa radości oraz ogromnej dawki niezapomnianych emocji rodem z „Robin Hooda”.
Krótko mówiąc nie było miejsca na nudę.
Wyjazd na Zieloną Szkołę był dla nas okazją do integracji klasy.
9
Jadłospis
Różowe skrzyneczki"
Nasza szkoła nawiązała współpracę z fundacją "Różowa skrzyneczka", której głównym założeniem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym. Dzięki tej współpracy i wsparciu finansowym Rady Rodziców
Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kalenkiewicza „Kotwicza” w Kętrzynie w szkolnych, damskich toaletach pojawią się różowe skrzyneczki , w których uczennice naszej szkoły będą mogły znaleźć potrzebne środki higieniczne. Różowymi skrzyneczkami opiekuje się p. Ewelina Grymuza oraz p. Dajana Kos. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie zakupu skrzyneczek oraz zapasu środków higienicznych.
Certyfikat
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning „Odkryj lekturę - przygoda z lekturą i mediami ”. Oznacza to, że praca naszej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. W związku z tym otrzymaliśmy certyfikat świadczący o wysokiej jakości projektu. Co więcej, nasz projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu www.etwinning.net
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy byli zaangażowani w projekt, za ich trud i wkład pracy.
Zbiórka elektrośmieci
Majowe zmagania szachowe!
10 maja odbyła się kolejna Szachowa Liga Szkolna. Startowało 40 zawodników z całego powiatu. Naszą szkołę reprezentowało 8 graczy. Wyniki przedstawiają się następująco:
Liga I
Szymon Dunalski - 2 miejsce
Karolina Gawerska -3 miejsce
Paweł Marcinkiewicz - 5 miejsce
Liga II
Jan Kłos - 9 miejsce
Liga III
Mateusz Kopczyński- 2 miejsce
Julia Grajewska- 5 miejsce
Tomasz Kosior- 7 miejsce
Daniel Skórka – 8 miejsce
Dziękujemy za piękną grę i zaczynamy przygotowania do ostatniego w tym roku szkolnym turnieju. Nasi gracze z niecierpliwością czekają na wakacje i odpoczynek. Przez cały rok szkolny wielokrotnie reprezentowali SP 5 w wielu turniejach szachowych.
Kangur Matematyczny - wyniki
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo dobre wyniki oraz zdobyli wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.
Żaczek
Zalewska Zofia 2C- wyróżniona
Chimik Tymon 2D- wyróżniony
Maluch
Bereda Jerzy 4B- bardzo dobry
Wojciekian Bruno 4B- bardzo dobry
Beniamin
Dubel Jakub 5A- wyróżniony
Dubel Szymon 5A- wyróżniony
Boczulak Marcel 5A- wyróżniony
Smykowski Franciszek 6C- wyróżniony
Kadet
Jasiulewicz Rafał 7B- wyróżniony
Gratulujemy!
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 14-16 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
VI Miejski Konkurs Pięknego Pisania Piórem
13 maja w Ratuszu odbył się VI Miejski Konkurs Pięknego Pisania Piórem pod patronatem burmistrza miasta Kętrzyn p. Karola Lizureja.
I miejsce w kategorii klas II-III zajęła uczennica klasy III c Weronika Pawlik.
Serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 6-8 maja 2024 r. klasa Vc wraz z wychowawczynią Agatą Zabłocką i panią Katarzyną Puczel wybrała się na wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto w Gdańsku i wzięliśmy udział w grze miejskiej, a następnie pojechaliśmy nad morze na plażę w Brzeźnie. Kolejnego dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Eksperyment, gdzie najpierw wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Poczuj siłę”, a po nich eksplorowaliśmy przeróżne instalacje. Odwiedziliśmy też Gdyńskie Akwarium, w którym zachwyciło nas bogactwo fauny i flory wód morskich. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sopocie, gdzie oczywiście weszliśmy na molo. Ostatni dzień to już pakowanie, zakupy w galerii i oczywiście McDonald’s.
To były 3 bardzo intensywne dni. Nie można pominąć również faktu, że na wycieczkę wybraliśmy się pociągiem i dla wielu z nas była to pierwsza w życiu podróż tym środkiem transportu. Wróciliśmy bardzo, bardzo zmęczeni, ale jeszcze bardziej zadowoleni.
6
Mazurzymy po Kętrzyńsku
9 maja w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs „Mazurzymy po Kętrzyńsku”. Już po raz 15. kętrzyńska młodzież recytowała teksty w gwarze mazurskiej. Konkurs mowy mazurskiej, czyli „Mazurzenie po kętrzyńsku” to święto organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”. Jak co roku w komisji zasiedli Dietmar Serafin emerytowany wieloletni dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, autor mazurskich gadek i wielu tekstów o tematyce łowieckiej i regionalnej oraz Piotr Szatkowski skandynawista, doktorant Instytutu Slawistyki PAN, badacz oraz rewitalizator kultury mazurskiej i staropruskiej; tłumacz Małego Księcia na etnolekt mazurski i język pruski, twórca Elementarza mowy mazurskiej, współtwórca Słownika mowy mazurskiej, autor gawęd i podcastów.
W przesłuchaniu wzięło udział 26 osób z kętrzyńskich szkół. Uczniom naszej szkoły udało się zdobyć główne nagrody i wyróżnienia.
W kategorii klas I-III
2 miejsce zajęła Joanna Szeryńska kl.1a nauczyciel prowadzący Katarzyna Ciborska
Wyróżnienie otrzymała Julia Pernak kl.1c nauczyciel prowadzący Agnieszka Cejmer
W kategorii klas IV-VI
3 miejsce zajęła Wiktoria Gałkowska kl.5a nauczyciel prowadzący Dorota Malinowska
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie dzieci.
8
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie