• Wielki sukces naszego szachisty!

     • 2 kwietnia w Olsztynie odbył się Turniej Klasyfikacyjny 1000-1100 do lat 13. Jeden z naszych zawodników – Paweł Marcinkiewicz z klasy 3 C wziął w nim udział, aby zdobyć kategorię szachową. Jego wystąpienie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Paweł wygrał wszystkie pojedynki i zajął  I  miejsce w grupie. Zdobył IV kategorię. Chłopiec spisał się wspaniale i udowodnił, że szachy to jego pasja. Z całego serca gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

                                                                                         Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     •  

      Drugi kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby nim dotknięte mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

      Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się pod hasłem ,,SERCA  DLA AUTYZMU”. W kinie ,,Gwiazda”  zebrali się goście: Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Katarzyna Kopeć, Komendant Straży Miejskiej Pan Mirosław Dworak, Dyrektor SP 5 Pani Bożena Mickiewicz, Dyrektor SP 1 Pani Elżbieta Jadczak, przedstawiciele KCK, nauczyciele i uczniowie kętrzyńskich szkół podstawowych. Widzowie mogli obejrzeć teatr cieni. Spektakl  ,,Inny – taki jak Ty”, przygotowany przez specjalistów i nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, przybliżył świat dziecka autystycznego. Wydarzenie dopełniły występy wokalne uczennic: Hani Wyskiel i Wiktorii Gałkowskiej oraz recytacja wierszy, napisanych przez ucznia z Zespołem Aspergera - absolwenta naszej szkoły.

      Druga część obchodów miała miejsce przed Ratuszem, gdzie spotkali się przedstawiciele władz miasta, wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli. Na tę chwilę plac zamienił się w morze niebieskich serc, kwiatów i motyli. Nasza uczennica Maria Bereda wykonała utwór ,,Wierna, odważna i prawa”, po czym wszyscy odśpiewali piosenkę ,,Zaświeć się na niebiesko”. Dopełnieniem uroczystości było symboliczne wypuszczenie niebieskich balonów.

      Bardzo dziękujemy:

      • Aleksandrze Cycan i Gabrieli Kotulskiej za profesjonalne poprowadzenie uroczystości;
      • uczniom i wychowawcom klas 1-3 za przygotowanie wspaniałych niebieskich akcentów, wykorzystanych w przemarszu ulicami miasta;
      • uczniom i wychowawcom starszych klas za wykonanie plakatów i transparentów, które można obejrzeć na szkolnym korytarzu;
      • Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dokonkursu plastycznego ,,Niebiescy bohaterowie! Niech moc będzie z Wami!”;
      • panu Mariuszowi Arminajtisowi za zasponsorowanie plakatów;
      • wszystkim zaangażowanym w tegoroczne obchody.

       

      Specjaliści i nauczyciele współorganizujący proces kształcenia

     • Dzień bez plecaka.

     • W dniu bez plecaka chętni uczniowie przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek. Liczy się kreatywność i fantazja.

        

       1 kwietnia do takiej formy integracji i zabawy zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

                                                                                             Samorząd Uczniowski

     • „Cztery pory roku” – spotkanie z muzyką klas młodszych

     • „Cztery pory roku” – spotkanie z muzyką klas młodszych.

      28 marca w szkole odbyło się kolejne spotkanie z muzykami Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna.

      Lekcję muzyczną rozpoczął konkurs piosenki klas drugich. Zwycięzcami zostali:

      1. Dominik Siemieniako kl. IIc – I miejsce
      2. Zuzanna Glinka kl. IIc – II miejsce
      3. Jerzy Bereda kl. IIb – III miejsce

      Tematem poniedziałkowego koncertu były cztery pory roku w muzyce. Dzieci poznały brzmienie instrumentów dętych blaszanych i drewnianych. Przekonały się, że muzyka ilustracyjna może pięknie opowiadać o zdarzeniach i postaciach.

      Spotkanie zakończył konkurs wiedzy muzycznej klas III.
      Tym razem zwyciężył Szymon Dubel, a drugie miejsce ex aequo zdobyły Justyna Florczyk i Lena Lewkowicz.

     • Piosenka jest dobra na wszystko

     • 26 marca 2022 r. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się II Wojewódzki Konkurs Piosenki pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Wystąpili w nim soliści oraz duety/ zespoły wokalne z naszego województwa.

      Celem konkursu było wspieranie dzieci uzdolnionych wokalnie, integrowanie środowisk szkolnych, wychowanie przez śpiewanie – oddziaływanie profilaktyczne oraz propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci.

      Pierwsze kroki na tak dużej scenie stawiały uczennice naszej szkoły: Maria Bereda, Wiktoria Gałkowska i Milena Hirny. Młode wokalistki zdobywały umiejętność ruchu scenicznego, dykcji i śpiewania do mikrofonu. Dziewczynkom nie udało się zdobyć miejsc 1-3, ale wzbogaciły swój warsztat muzyczny.  Ich przygoda z muzyką dopiero się zaczyna.

      Opiekunami podczas wyjazdu były panie Ewa Lijka i Natalia Król.                                                    

     • Projekt WIRTUALNE PODRÓŻE - Pory roku

     • Za nami kolejne spotkanie na żywo w ramach projektu edukacyjnego "Wirtualne podróże". Tym razem spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie:

      Czy wiosna wszędzie wygląda tak samo? Gdzie leży "Wyspa wiecznej wiosny"? Gdzie zimą świeci słońce i nie potrzeba nosić kurtki? Czy wszędzie występują 4 pory roku? 

      Projekt wspierają:

      Patron honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Partnerzy: Edunews , Wyd. MAC Edukacja , Superbelfrzy RP, Wyd. Mamania, Gilanna Studio (Ciocia Bombonierka),TREFL .

      Zobaczcie naszą wirtualną podróż na zdjęciach i filmie 

      https://youtu.be/TFnYNQqHmIo

                                                      Opiekunowie Katarzyna Ciborska, Agnieszka Gałęzowska

     • Sobotniki

     • W minioną sobotę odbyły się drugie zajęcia z projektu  Pierwsza Pomoc Przedmedyczna i Dogoterapia. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy podróżą w świat psów. Na początku Pani  Ewa przedstawiła dzieciom zasady postepowania z psem, wydawania komend słownych i za pomocą gestu. Instruktor wprowadziła psa do środka koła, dzieci kolejno witały się przez głaskanie go po sierści.  Nauczyła przyjmować pozycję obronną żółwia w przypadku ataku psa. Podczas obserwacji dzieci mogły się przekonać jak czworonogi przyjaciel radzi sobie w czasie wykonywanych komend, wykorzystując swój bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Omówiła przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się na ulicy i poprawnego spaceru z psem na smyczy. Obcowanie z psim terapeutą sprawiło dzieciom wielką frajdę, uśmiech gościł na ich twarzach do końca spotkania. W przerwie między kolejnymi zajęciami przyszedł czas na posiłek regeneracyjny przygotowany w formie bąbelkowych gofrów, zapiekanek i tostów. Tego dnia Pani Marta - instruktor ratownictwa medycznego utrwaliła umiejętności zdobyte na poprzednich zajęciach: zasady wzywania pierwszej pomocy i resuscytacji. Każde dziecko musiało ocenić stan poszkodowanego, właściwie ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej, prawidłowo wykonać masaż serca. Pani Marta była pod wielkim wrażeniem umiejętności praktycznych niektórych dzieci. Pozyskane umiejętności na pewno zaprocentują w przyszłości. 

                                                                  Opiekunowie stowarzyszenia

       

      Fundusze na ten cel zostały pozyskane z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn, w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

     • Rozstrzygnięcie konkursu

     • We wtorek  22.03.2022 r. ogłoszono wyniki szkolnego konkursu ,,Lapbook”.

      W komisji konkursowej zasiedli  panowie  Szymon Januszanis oraz Andrzej Graczyk. Jury  oceniając prace, brało pod uwagę następujące kryteria:

      – samodzielność wykonania i wkład pracy,

      – oryginalność,

      – pomysłowość,

      – ciekawe ujęcie tematu,

      – poprawność merytoryczną, stylistyczną, ortograficzną, interpunkcyjną,

      – zgodność z tematem i estetykę.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      I miejsce- Bruno Wojciekian

      II miejsce- Zuzanna Glinka, Szymon Dubel

      III miejsce- Maja Kowalczyk, Jakub Dubel

      Wyróżnienie: Amelia Wieliczko

      Wszyscy zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

      Konkurs zorganizowali nauczyciele bibliotekarze.

      Dziękujemy za udział w konkursie!

     • Europejski Dzień Mózgu

     • Aby zwrócić uwagę na rangę organu jakim jest mózg, 18 marca ustanowiono Europejskim Dniem Mózgu. Ma on przypominać o istotnym wpływie stylu życia na funkcjonowanie naszego osobistego „centrum dowodzenia”. Zwracając uwagę na zrównoważoną dietę, właściwą podaż wody, chodząc na siłownię dbamy nie tylko o swoje ciało, ale także o zawiadujący nim mózg. Mózg odpowiada za szereg kluczowych dla przeżycia człowieka funkcji m.in. za odbiór wrażeń zmysłowych (wzrok, słuch, smak, dotyk), rozumienie i wypowiadanie słów, prawidłowe bicie serca, trawienie, marzenia, emocje, uczenie się i zapamiętywanie oraz poruszanie się.

       

      Mózg uwielbia ruch! Ma on fundamentalne znaczenie dla utrzymania sprawności nie tylko mózgu, ale i całego układu nerwowego. Każda podjęta aktywność fizyczna poprawia jego ukrwienie i natlenowanie, co z kolei przyspiesza zachodzące w nim procesy metaboliczne. Ruch aktywizuje zarówno nasze ciało, jak i umysł, pomaga zwiększyć koncentrację  na wykonywanych zadaniach, koordynację wzrokowo- ruchową, obniża poziom stresu, energetyzuje, pobudza do myślenia. 

      Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 3a uczestnicząc w zajęciach warsztatowych ,,TRENUJ MÓZG POPRZEZ RUCH”. Wykorzystane podczas lekcji różne metody terapeutyczne t.j.: eeg biofeedback, terapia integracji sensorycznej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, pozwoliły uczniom doświadczyć wpływu aktywności fizycznej na bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, odruchy równoważne. Pomogły zrozumieć zależność między ruchem a procesami intelektualnymi.

      Uczniowie klas 1-3 wykonali prace plastyczne w formie plakatu, dotyczące budowy, funkcji i działania mózgu. Udowodnili, że mózg człowieka ma nieskończenie wiele możliwości. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i techniką wykonania.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, które umożliwiło zakup upominków.

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmiku

      A.Machniewska, N.Mackiewicz, B.Machniewski

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Zawody sportowe, przygotowywanie kolorowych kanapek i sałatek spacery, quest o Kętrzynie, nauka pływania, warsztaty mazurzenia, ognisko, turnieje gier planszowych...Pomysłów na powitanie pierszego dnia wiosny było wiele. Jedno jest najważniejsze, wiosna już przyszła!

     • Marcowe zmagania szachowe

     •     Kolejna Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna za nami. W turnieju wzięło udział 60 graczy z Kętrzyna i okolic. Naszą szkołę reprezentowało 17 zawodników.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      I liga:

      Mateusz Woźniak- I miejsce

      Karolina Gawerska- II miejsce

      Ignacy Cwalina – III miejsce

      Szymon Dunalski- V miejsce

      Jakub Dubel- VI miejsce

      Szymon Dubel- VIII miejsce

      Paweł Marcinkiewicz- IX miejsce

      Kacper Trypucki- XV miejsce

      II liga:

      Marcel Boczulak- I miejsce

      Aleksandra Piechota- V miejsce

      Maciej Jaskulski- VI miejsce

      Dawid Kruhlej- VIII miejsce

      Sambor Rymsza- XIII miejsce

      Wiktoria Gałkowska- XV miejsce

      Karolina Dęby – XX miejsce

      III liga:

      Wiktor Lutarewicz- IV miejsce

      Michał Piechota- VII miejsce

      Wszyscy spisali się wspaniale. Dali  z siebie 100 %. Nasi zawodnicy prezentują bardzo wysoki poziom gry i nigdy się nie poddają. Chętnie przyjmują kolejne wyzwania, mierzą się z trudnymi przeciwnikami i czerpią wielką radość z gry

      w szachy.

       

      Ewelina Chałkowska-Dwulat  

     • Co w matmie piszczy?

     • 14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi.
      Dlaczego taka data?
      Ponieważ przybliżenie liczby Pi wynosi 3,14. Święto wywodzi się z USA, gdzie "14 marca" zapisywane jest jako 3.14.

      Tego dnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zabawie „Podchody matematyczne”.  To prosta gra polegająca na ściganiu i wykonywaniu po drodze różnych zadań. Zabawa miała miejsce na terenie naszej szkoły. Uczestnik  swoją zabawę rozpoczynał od stacji nr 1. Poprawnie rozwiązane zadanie wskazało numer kolejnej stacji. Zadaniem zawodników było rozwiązanie 15 zadań i  udokumentowanie tego na karcie odpowiedzi. Błędne rozwiązania dublowały stacje.

      Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę.

                                                                             Małgorzata Stefaniak- Rogowska

     • A może by tak do Paryża?

     • Czy ktoś z Was leci do Paryża? Nasi uczniowie chętnie przygotują dla Was taką ofertę. Wraz z partnerami projektu eTwinning zorganizowaliśmy Dziecięce Biuro Podróży. Uczniowie najpierw musieli dowiedzieć się dokąd partnerzy chcą pojechać, co chcą zwiedzić, gdzie spać itp. Uczniowie wybrali grupy, w których realizowali zadania np. grupa od transportu (musieli ustalić datę, sprawdzić samolot, cenę i godziny lotu), grupa Park Asterix (2 dzień wycieczki), grupa atrakcje w Paryżu (przez 1 dzień zwiedzanie Paryża), grupa kulinarna (ustalenie cen w reastauracjach, co warto zjeść) itp. Poszczególne grupy przedstawiały swoje propozycje. Najtrudniejszy do zorganizowania okazał się 1 Dzień, czyli zwiedzanie Paryża. Musieliśmy ustalić, ile czasu potrzebuje turysta na zwiedzanie, od których miejsc najlepiej zacząć zwiedzanie, sprawdzaliśmy na mapie google najkrótszą drogę itd. Czekamy teraz na oferty od naszych partnerów. Wybraliśmy dla siebie Belgię. Efektem końcowym projektu ma być stworzenie katalogu wycieczek Dziecięcego Biura Podróży.

      Oto nasza oferta:

     • Od serca dla serca

     • Od serca dla serca… Pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Wielka impreza charytatywna dla Wiktorii.  8 marca szkolne korytarze wypełniły się zapachami, gwarem, a przede wszystkim uczniami. W tym dniu  mogliśmy zajadać się frytkami, gorącymi goframi z dodatkami i ciastami. Wszystkie słodkości zostały przygotowane po to, by wesprzeć finansowo naszą absolwentkę Wiktorię w powrocie do zdrowia.

      Atrakcji było więcej! Na najmłodszych uczniów czekał kiermasz zabawek, gier i książek, a także ścianka do zdjęć i fotobudka. Miłośnicy rękodzieła także mogli znaleźć coś dla siebie: lampiony, koszyczki, anioły wykonane szydełkiem.

      Odwiedził nas także Ciastek, który zachęcał do zakupów i wywoływał na twarzach dzieci uśmiech.

      Parafrazując słowa znanej piosenki: dużo się działo, była zabawa, było głośno, radośnie…

      Akcja charytatywna została wcześniej rozpowszechniona poprzez komunikaty i plakaty rozwieszone na terenie szkoły, zaś informacje o planowanej zbiórce zostały przekazane rodzicom  i uczniom. Apel o pomoc spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.

      Kwota, jaką udało się zebrać to 5128,50 zł.

      Kierujemy ogromne podziękowania w stronę nauczycieli, rodziców i uczniów zaangażowanych w akcję, dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Wiktorii zaś życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

     • Europejski Dzień Logopedy

     • We wszystkich krajach Unii Europejskiej – 6 marca – obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy, który ma na celu zwrócenie uwagi na tom, jak istotna jest diagnoza logopedyczna, kiedy konieczna jest interwencja logopedyczna zmierzająca do właściwego i poprawnego rozwoju  dziecka. Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. W klasach trzecich dzieci wymyślały zabawne zakończenia przysłów, klasy drugie na zajęciach plastycznych wykonały kolorowe ilustracje do wybranych łamańców językowych. natomiast klasy pierwsze uczestniczyły w różnorodnych zabawach logopedycznych. Tym razem królowały ćwiczenia oddechowe. Z pomocą nauczycieli dzieci wykonały pomoce do zabaw oddechowych takie jak: ,, Bramki’’, ,,Latające pszczółki’’, ,,Gumowe zajączki” oraz sprawdzały swoje możliwości oddechowe w różnorodnych ćwiczeniach. Dobrej zabawie sprzyjała ciepła i sympatyczna atmosfera, co pozwoliło na budowanie dobrych kontaktów społecznych.

      Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta oraz Pani Anecie Machniewskiej za pomoc podczas praktycznych zajęć z dziećmi.

      Zapraszam do obejrzenia filmików.

                                                                                                         M.Olenkowicz