W ramach projektu „Witaminowe warsztaty”, realizowanego przez Stowarzyszenie „SOBOTNIKI” powstała fotoksiążka nt. zdrowego odżywiania. Prezentowane w niej przepisy pochodzą z poradni Dobry Dietetyk. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia, zapoznania się i skorzystania z zamieszczonych w niej zdrowych przepisów. Fotoksiążka jest dostępna w bibliotece szkolnej.
SOBOTNIKI - fotoksiążka.
- 2
List do Rolników, Rodziców i Opiekunów Dzieci mieszkających w gospodarstwach rolnych
Czytanie na śniadanie
Już niedługo wakacje
Kochani Uczniowie,
Dziękujemy Wam za kolejny rok szkolny. Ten był na pewno inny, ale mamy nadzieję że miło będziecie go wspominać.
Życzymy wszystkim, aby rozpoczynające się wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń, życzymy wielu fantastycznych przygód i spotkań, uśmiechu, zabawy oraz samych słonecznych dni.
Pamiętajcie, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które obowiązują w miejscach, w których będziecie wypoczywać. Bądźcie odpowiedzialni.
Poniżej przedstawiamy krótki filmik, który przypomni Wam nasz razem spędzony czas podczas ostatnich dni w tym roku szkolnym:)
Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie i życzymy udanego odpoczynku!
Wasi nauczyciele świetlicy
SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA klas I - III szkoły podstawowej
31 maja w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas pierwszych, 16 czerwca dla klas drugich, 18 czerwca dla klas trzecich.
Celem konkursu jest: rozwijanie i utrwalanie potrzeb i awyków czytelniczych dzieci i młodzieży, kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego, popularyzacja książek i czytelnictwa, propagowanie kultury czytelniczej, popularyzacja znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej książek dla dzieci, wdrażanie do staranności przekazu językowego, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Zwycięzcy klas pierwszych:
- I miejsce - Oliwier Piotrowicz kl. I c
- II miejsce - Maciej Jeziorski kl. I c
- III miejsce - Adam Rynkowski kl. I a
Zwycięzcy klas drugich:
- I miejsce - Wiktoria Gałkowska kl. II a
- II miejsce - Justyna Florczyk kl. II b
- III miejsce - Szymon Dubel kl. II a
Zwycięzcy klas trzecich:
- I miejsce - Barbara Dragun kl. III b
- II miejsce - Zoja Kamińska kl. III a
- III miejsce - Bartosz Gąsior kl. III c
Uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: Aneta Woźniak i Izabela Molda
23
Wizyta w Garncarni
W piękny słoneczny dzień 19 czerwca odbyła się wycieczka z projektu pt.: „I dzieciaki garnki lepią”, którego głównym celem było spotkanie z dawnymi rzemiosłami domowymi realizowanego przez Stowarzyszenie SOBOTNIKI. Tego dnia gościliśmy w Kamionku Wielkim w Garncarni u Pana Pawła Szymańskiego. Nasi podopieczni najpierw zapoznali się z zapomnianymi już i dawno niekultywowanymi dziedzinami garncarstwa, z teorią suszenia i wypału, zasadami konstruowania pieców i kół garncarskich. Potem odbyła się część praktyczna naszych warsztatów, w czasie której każdy mógł wziąć glinę do ręki i coś z niej samodzielnie stworzyć. Dzieci poznały podstawy formowania na kole garncarski. Z pomocą Pana Pawła każdy uczestnik warsztatów mógł zakręcić kołem japońskim i zrobić miseczkę, którą zabrał ze sobą do domu. Każde dziecko na pamiątkę tego spotkania odcisnęło swoją dłoń w glinie. Pan Paweł w prezencie dla uczestników warsztatów zrobił wazon, na którym każdy wypisał swoje imię.
Wizyta w Garncarni zakończyła się ogniskiem, przy którym dzieci upiekły kiełbaski, wypiły zdrowy sok owocowy i zjadły z chęcią pysznego arbuza i brzoskwinie.
Opiekunowie Stowarzyszenia SOBOTNIKI
Wycieczka oraz zakup artykułów spożywczych został sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn, w ramach zadania publicznego pod tytułem: Dzień spotkań z dawnymi rzemiosłami domowymi.
9
Podsumowanie Międzynarodowego Projektu Emocja- Certyfikat
Ach! Co to był za rok! Ach co to był za projekt! Dzieci wiele się nauczyły! Zyskały wiele cennych umiejętności, które zostaną z nimi na długie lata!
Moduł 5 ODWAGA – Międzynarodowy Projekt Emocja
W tym module uczniowie uświadomili sobie, że każdy czegoś się boi, i że strach to bardzo naturalne uczucie. W słoiczku na strachy zamknęli to, czego się boją. Wiele radości sprawiło im ponowne spotkanie z tajemniczym Grufołakiem. Niektórzy uparcie twierdzili, że nie boją się niczego, jednak gdy rozpoczęliśmy eksperyment polegający na przekłuciu balonika wykałaczką na wylot, wiele osób miało strach w oczach, jednak ostatecznie wszystkim udało się zakończyć eksperyment z sukcesem.
Omówilismy wspólnie objawy/ skutki stresu i strachu, znaleźliśmy kilka sposobów na przezwyciężenie go. Na zakończenie po obejrzeniu filmików i animacji stwierdziliśmy, że strach może być pożyteczny, czasami jest naszym sojusznikiem.
Certyfikat
„PIRATEM BYĆ!”
We wtorek 15 czerwca 2021 roku klasy II b i II c wybrały się na wycieczkę do Pięknej Góry, by tam wziąć udział w emocjonującej zabawie „PIRATEM BYĆ!”. Piraci wspólnie z uczniami spróbowali wprawić rozgniewanego Neptuna w dobry nastrój. Dzięki temu nadał on wszystkim uczestnikom pirackie imiona. Zabawy było co nie miara. Dzieci odwiedziły piracką kuchnię, w której odbyły się zdrowe warsztaty kulinarne, nauczyły się czytania mapy, wzięły udział w zabawach na kolorowych dmuchańcach. Główną atrakcją spotkania było poszukiwanie zaginionego skarbu, który oczywiście - jak na piratów przystało - został odnaleziony.
Piracka przygoda zakończyła się ogniskiem, przy którym dzieci upiekły kiełbaski.
8
Bezpieczne wakacje
15 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu "Bezpieczne wakacje" prowadzonym przez przedstawicieli Straży Miejskiej oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci dowiedziały się, jak unikać sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu nie tylko w czasie wakacji, ale też na co dzień. To było bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie.
14
Rowerowy wyskok do Wyskoku
W sobotni poranek silna grupa w składzie: dwie Amelki, Kornelia, Ignacy i Michał, pod naszą opieką, wyruszyła rowerami na spotkanie z przygodą. Celem była ścieżka edukacyjna Wyskok, położona niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Program wycieczki przewidywał wiele atrakcji, które czekały na uczestników w tym chyba nie do końca poznanym, nieco "dzikim" zakątku naszego regionu.
Trasą rowerową, przez Srokowo i inne miejscowości, podziwiając piękne krajobrazy, słuchając śpiewu ptaków, dotarliśmy do parkingu leśnego w Osikowie. Z tego miejsca, po rozpaleniu ogniska i upieczeniu kiełbasek, mieliśmy wyruszyć na kolejne etapy naszej wyprawy. Niestety, plany pokrzyżowała nam wielka ulewa. Uratowały nas wiaty, pod którymi mogliśmy schronić się przed deszczem. Mimo tak niesprzyjającej aury, wszyscy wspaniale bawili się, uczestnicząc w grach i zabawach. Miłą niespodziankę sprawiła nam Pani Michalina Lis, która mimo deszczu, przywiozła wiele smakołyków i ciekawych gadżetów do gier i zabaw. Służyła nam także pomocą w wielu trudnych sytuacjach. Za to wszystko składamy Pani Michalinie wielkie podziękowania.
Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy wyrazili chęć przewiezienia dzieci i rowerów na miejsce zbiórki oraz "ewakuowali" swoje pociechy w czasie ulewy.
Podziękowania składamy również Radzie Rodziców za życzliwość i wsparcie finansowe naszej wycieczki. Dziękujemy Pani Magdzie za uczestniczenie w naszej kolejnej wspólnej wyprawie i piękne zdjęcia, które dokumentują turystyczne poczynania uczniów. Dziękujemy wszystkim za bycie razem "na dobre i na złe". Zapraszamy i zachęcamy młodych odkrywców do kolejnych wypraw turystyczno-krajoznawczych, a rodziców do dalszej współpracy. Turystyczne pozdrowienia przekazują opiekunowie wspaniałej gromadki - Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk.
20
Wizyta w Pszczelandii
W piątek 11 czerwca 2021 roku klasy I c i II a wybrały się na wycieczkę do Pszczelandii – Zagrody Edukacyjnej, która w sposób empiryczny przybliżyła dzieciom świat pszczół.
Uczniowie odwiedzili Pszczelnik, sprawdzili, co się dzieje w ulu, poznali historię bartnictwa, produkty pszczele i rolę pszczoły w przyrodzie. Własnoręcznie wykonali świecę z wosku pszczelego.
Piątkowa przygoda zakończyła się ogniskiem, przy którym dzieci upiekły kiełbaski.
Wycieczka klasy 8 b
Dnia 10 czerwca klasa 8 b wraz ze swoim wychowawcą panem Jackiem Stankiewiczem oraz opiekunem panem Andrzejem Narwojszem odwiedziła byłą Kwaterę Hitlera w Wilczym Szańcu. Była to wspaniała okazja do poszerzenia swojej wiedzy historycznej oraz do spędzenia czasu w miłej, luźnej atmosferze. Nasz profesjonalny przewodnik pan Wojciech Kozioł opowiedział nam wiele ciekawostek z okresu II Wojny Światowej. Poznaliśmy m.in. szczegóły przeprowadzonego przez Hrabiego Clausa von Stauffenberga zamachu na Adolfa Hitlera i przyczyny niepowodzenia tejże akcji. Mieliśmy okazję przejażdżki repliką pojazdu z okresu II wojny Światowej po okolicy. Na koniec zjedliśmy pieczone kiełbaski z ogniska i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Kętrzyna.
Klasa 8b po raz kolejny udowodniła, że jest na medal. Wielkie podziękowania osobie, która tak wspaniale zorganizowała nam dzień – naszemu przewodnikowi Panu Wojciechowi Koziołowi.
16
Wycieczka klasy I b
W dniu 11.06.2021 roku uczniowie wybrali się na wycieczkę do Srokowa, gdzie na terenie posesji nadleśnictwa zwiedzili obiekt leśny Leśna Szkoła. Przewodnikiem po świecie roślin i zwierząt była Pani Irena Dziadoń, dzięki której poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat gatunków drzew, roślin oraz zwierząt. Nie zabrakło również wielu ciekawostek przyrodniczych, gier i zabaw - odbył się konkurs sprawność fizycznej. W miłej atmosferze piekliśmy kiełbaski, co okazało się nie lada wyzwaniem i niektóre z nich wylądowały w ognisku. Opiekunami byli Joanna Pyra i Natalia Mackiewicz, a niezastąpioną pomoc medyczną na czas wycieczki zapewniła nam Pani Wanda Urbańska.
77
Dzień przyjaciela
9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Wszyscy wiemy, że najtrwalsze przyjaźnie zawiera się w szkole. Posiadanie przyjaciela i bycie nim wymaga od nas wiele wysiłku i poświęcenia. Uśmiech, wspólna zabawa, towarzystwo, zaufanie oraz bezpieczeństwo - to najczęstsze skojarzenia naszych uczniów z tym słowem. W tym roku, po tak długim czasie izolacji jeszcze bardziej doceniamy obecność przyjaciół. Głównym celem zabaw i zajęć było propagowanie postaw wzajemnej życzliwości, szacunku wobec siebie oraz zwrócenie uwagi uczniów na wartość przyjaźni. Z tej okazji podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, kim jest przyjaciel, śpiewały piosenki, wykonywały laurki, składały życzenia i przygotowały przedstawienie pt.: „ Wielka orkiestra leśnej pomocy”. Powstało również piękne „Drzewo przyjaźni”, które zaprezentowano na szkolnym korytarzu wraz z galerią portretów. Tego dnia na szkolnym korytarzu słychać było znane utwory, które umilały uczniom czas podczas przerw lekcyjnych.
Dzień Przyjaciela przygotowany został przez Szkolny Klub Wolontariusza i wzięły w nim udział panie: Joanna Pyra, Izabela Molda, Aneta Woźniak, Marzena Pniewska- Hałuszka, Krystyna Klancewicz, Agnieszka Cejmer, Agnieszka Kreczman, Dajana Kos, Joanna Widuto, Michalina Lis, Ewa Lijka, Małgorzata Kowalska, Aneta Machniewska, Natalia Mackiewicz oraz uczniowie klas Ib, IIb, IIc, IIa, IIIc, IIIb, IVb, Va.
Informacja z PPP-P w Kętrzynie
Zapisy na półkolonie
Konkursy ortograficzne klas II i III szkoły podstawowej
W maju w naszej szkole już po raz dziewiętnasty odbyły się konkursy ortograficzne klas drugich i trzecich. Ich celem jest szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz motywowanie do osiągania sukcesów od najmłodszych lat.
Uczniowie pisali dyktanda pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.
Oto zwycięzcy w klasach drugich
Maria Bereda kl. IIa – Mistrz Ortografii
Wiktoria Gałkowska kl. IIa – Wicemistrz Ortografii
Justyna Florczyk kl. IIb – II Wicemistrz Ortografii
Zwycięzcy w klasach trzecich
Zoja Kamińska kl. IIIa – Mistrz Ortografii
Barbara Dragun kl. IIIb – Wicemistrz Ortografii
Bartosz Gąsior kl. IIIc – II Wicemistrz Ortografii
Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców
oraz dyplomy.M. Krzyżanowska