Konkurs
Uczta na Olimpie
Dzisiaj w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W sali nr 8 odbyła się uczta na Olimpie. Do stołu zasiedli zacni goście, wśród nich zjawili się: Atena, Afrodyta, Artemida, Zeus, Hades, Hefajstos, a nawet Demeter. W bohaterów mitologicznych wcielili się uczniowie klasy 5a, którzy samodzielnie przygotowali stroje i atrybuty. Nie zabrakło także poczęstunku. Na stole, oprócz nektaru i ambrozji, znalazły się zdrowe przekąski i słodkości, dzięki którym biesiada upłynęła w pogodnej atmosferze. Nim uczniowie zasiedli do stołu, musieli dokonać prezentacji. Wszyscy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem. Uczta była podsumowaniem cyklu lekcji, podczas których dzieci poznawały mity, tworzyły profil facebookowy wybranych bogów, redagowały zaproszenia. Oby wiedza, którą zdobyli, na długo pozostała w ich pamięci.
Joanna Widuto
15
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Klasa 2a rozpoczęła obchody Dnia Świadomości Autyzmu, które miały na celu poszerzenie wiedzy na temat autyzmu i uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób atypowych. Pierwszym punktem zajęć była projekcja filmu edukacyjnego „Autyzm”, który pomógł uczniom zrozumieć, czym jest autyzm, jakie supermoce mogą posiadać osoby w spektrum , ale także z jakimi trudnościami mogą się zmagać na co dzień.
Po obejrzeniu filmu dzieci miały okazję poznać różne aspekty życia osób z autyzmem, m.in. ich szczególne talenty i zdolności, ale również wyzwania, które napotykają w codziennych sytuacjach. Dzięki temu uczniowie nauczyli się, jak ważne jest okazywanie empatii i zrozumienia dla koleżanek i kolegów, którzy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia.
Następnie dzieci zapoznały się z historią motyla Luckiego, który nie zawsze radził sobie w otaczającym go świecie. Jego życie zmienia się, gdy pojawia się pszczoła Kamila – troskliwa i opiekuńcza postać, która pomaga Luckiemu znaleźć swoje miejsce i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Ta piękna bajka stała się inspiracją do stworzenia przez uczniów prac plastycznych, które były pełne kolorów, ciepła i nadziei.
Obchody Dnia Świadomości w klasie 2a to dopiero początek działań, jakie nasza szkoła przygotowała w miesiącu kwietniu .Jesteśmy przekonani, że takie działania przyczynią się do stworzenia bardziej otwartego, empatycznego i wrażliwego środowiska szkolnego.
5
Badanie wzroku
Wyniki zabawy „Tydzień kolorów” w naszej szkole
Klasy I-III:
I miejsce - klasa 1c
Klasy IV-VIII:
I miejsce – klasa 5c
Zwycięskie klasy otrzymały dyplom i słodkości. Dziękujemy za zaangażowanie się w zabawę.
Samorząd Uczniowski i opiekunowie.
Opłata za obiady
Jadłospis
Wycieczka do Parku Trampolin „Space Park”
29 marca członkowie SKKT ,,Przehyba” udali się na wycieczkę do Parku Trampolin „Space Park” w Olsztynie. Uczniowie poznali zasady korzystania z atrakcji parku, a następnie pod okiem instruktorów, rozpoczęli rozgrzewkę. W trakcie dwugodzinnego pobytu dzieci korzystały z trampolin, basenów wypełnionych gąbkami, sekcji akrobatyczno– gimnastycznych oraz ścianki wspinaczkowej. Pobyt w tym niezwykłym miejscu okazał się wspaniała lekcją wychowania fizycznego. Uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólna zabawa wprawiła wszystkich w znakomity nastrój i wyzwoliła mnóstwo pozytywnej energii. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk
5
Piątek – Dzień Bez Pośpiechu w naszej szkole
28 marca w naszej szkole zorganizowaliśmy Piątek – Dzień Bez Pośpiechu – wyjątkowy dzień, który pozwolił nam zwolnić i cieszyć się chwilą. Na przerwach można było odwiedzić „Kawiarenkę uważności”, gdzie czekały soki, ciastka, popcorn i cukierki. W tle rozbrzmiewała spokojna muzyka, która tworzyła przyjemną atmosferę i pomagała się zrelaksować. To był dzień pełen spokoju, rozmów i dobrej energii. Pokazał nam, że warto czasem zwolnić i docenić małe rzeczy, które sprawiają radość. Dziękujemy Szkolnej Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
Dzień otwarty
26 marca chętni uczniowie klas ósmych wzięli udział w dniu otwartym II Prywatnego LO w Kętrzynie.
3
Jadłospis
Wręczenie stypendiów i nagród Burmistrza Miasta Kętrzyn
20 marca w kinie Gwiazda odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów i nagród Burmistrza Miasta Kętrzyn. Uhonorowanych zostało czworo naszych najlepszych szachistów, którzy w grudniu w Wojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach w Szachach zdobyli pierwsze miejsce. Karolina Gawerska, Paweł Marcinkiewicz oraz Jakub i Szymon Dubel ponownie stanęli na podium i odebrali piękne dyplomy i nagrody pieniężne. To wielki zaszczyt dla naszej szkoły, która została doceniona przez Pana Burmistrza Karola Lizureja.
„W rytmie ciała”
Nasza szkoła w dniach 17-21 marca brała udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności "W rytmie ciała”, którego głównym organizatorem jest Fundacja z Uważnością. W wydarzeniu udział brały chętne klasy oraz nauczyciele. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie uważności wśród dzieci. Nauczyciele byli zachęcani do niestawiania ocen oraz rezygnacji z kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych. W klasach 1-3 p. Dajana Kos i p. Ewelina Grymuza przeprowadziły z uczniami krótkie zajęcia dotyczące uważności. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach ruchowych oraz ćwiczeniach relaksacyjnych.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - DZIEŃ PATRONA
Wczoraj (21 marca) w naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny, znany w kręgach szkolnych jako Dzień Wagarowicza . Zamiast typowych wagarów zorganizowany został dzień naszego patrona – Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”. Z tej okazji uczniowie klas 4- 7, 8 a i 8 c mieli okazję zaangażować się w rywalizację fizyczną oraz umysłową . Razem z wychowawcami realizowali wiele zadań mających na celu utrwalanie wiedzy o życiu i działalności Macieja Kalenkiewicza. Odbyły się zawody sportowe, w czasie których uczniowie wykazali się sprawnością, szybkością,umiejętnością współpracy oraz wytrwałością. Wszystkie konkurencje nawiązywały do szkolenia wojskowego patrona oraz trudności, z jakimi zmagał się pełniąc służbę ojczyźnie.W klasach uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania, których celem było przybliżenie postaci patrona: jego dzieciństwa, rodziny, nauki oraz działalności wojennej. Podsumowaniem zmagań było napisanie przez przedstawicieli z każdej klasy testu wiedzy o patronie.Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się w hali, gdzie wysłuchali krótkiej lekcji historii z ust gościa specjalnego – przyjaciela szkoły Pana Eugeniusza Michaluka. Uwieńczeniem dnia Patrona szkoły było przedstawienie wyników zmagań klasowych i wręczenie uczniom przez Panią Dyrektor Bożeną Mickiewicz oraz Pana Michaluka dyplomów i pucharów.
4
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole – wiosenna gra pełna radości!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole upłynął w niezwykle radosnej atmosferze, pełnej kolorów i zabawy. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wyjątkowej grze przygotowanej przez samą Panią Wiosnę, która zaprosiła dzieci do wykonania różnych zadań.
Uczniowie musieli wykazać się pomysłowością, zręcznością i spostrzegawczością, by zrealizować wszystkie wyzwania, jakie Pani Wiosna dla nich przygotowała.
Wśród zadań znalazły się wiosenne puzzle, gdzie uczestnicy musieli rozpoznać zwiastuny wiosny. Kolejną konkurencją była gra bingo, która była nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do nauki rozwijania spostrzegawczości. Następnie dzieci musiały „Wyturlać z kostek motyla”. Podczas turlania kostek dopasowywały różne elementy motyla, co pomogło im ćwiczyć koordynację ręka-oko oraz zdolności motoryczne. Nie zabrakło również aktywności sportowych, które wprowadziły dzieci w radosny nastrój i pozwoliły wykorzystać energię wiosennego dnia. Ostatnim zadaniem było przygotowanie wspólnie z wychowawcami kolorowych kwiatów, motyli, bocianów i innych wiosennych dekoracji.
Po zakończeniu wszystkich zadań, dzieci z klas 1-3 wyszły przed szkołę, gdzie pięknie zaśpiewały piosenkę, witając tym samym nową porę roku. Pani Wiosna wychyliła się z okna dziękując za wspólną zabawę i obiecała, że zostanie z dziećmi, by przypominać im o radości, jaką niesie ze sobą wiosna.
Wykonane w klasach dekoracje ozdobiły ogród szkolny.
To był dzień pełen zabawy, współpracy i radości! Każdy uczeń wrócił do domu z uśmiechem na twarzy, a my czekamy na kolejne wiosenne przygody w naszej szkole.
5
Karolewiada
Uczniowie klasy VIII b Pierwszy Dzień Wiosny spędzili w nietypowy sposób. Na zaproszenie pani Joanny Cieleszyńskiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie wzięli udział w "Karolewiadzie" i na chwilę mogli się już poczuć jak uczniowie szkoły ponadpodstawowej. Obejrzeli ciekawy pokaz pojazdów i maszyn rolniczych, wzięli udział w przemarszu ulicami Karolewa, byli obserwatorami artystycznych zmagań z przymrużeniem oka. Nie zabrakło poczęstunku oraz zabaw integracyjnych, jak choćby wspólne tańczenie belgijki.Dziękujemy pani Asi za zaproszenie, fachową opiekę i poświęcony czas.
4
21 marca ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. W naszej szkole uczniowie i nauczyciele założyli dwie różne skarpetki na znak solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem w 21 parze. Skarpetki nie do pary symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, z kolei ich kolory - tolerancję.
Samorząd Uczniowski
9
Nasza szkoła wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”!
Cudowne wieści na zakończenie dnia - nasza szkoła wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”!
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”. Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miał na celu promowanie świadomego wykorzystywania żywności i ochrony środowiska.
Wszyscy Laureaci Konkursu otrzymają nagrodę w postaci 30 egzemplarzy plakatów wydrukowanych zgodnie z nadesłanym projektem oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Nestlé Polska S.A.
Uczniowie, którzy przygotowali zadanie konkursowe, wezmą udział w warsztacie kulinarnym, mającym na celu propagowanie wykorzystywania resztek żywności do przygotowania ciekawych i smacznych potraw.
Uczniowie, którzy przygotowali koncepcję oraz wykonali plakat:
Hanna Olko, Anastasia Hryniewska, Hanna Wyskiel, Rozalia Kamińska, Oleksandra Kotliarczuk, Hubert Wyskiel oraz Lena Janta.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom oraz szkolnej koordynatorce konkursu p. Michalinie Lis!
Europejski Dzień Mózgu
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To dobra okazja, aby przypomnieć jak ważną funkcję pełni ten organ i jakie znaczenie dla zachowania jego pełnej sprawności ma prowadzony przez nas styl życia. Uczniowie klas 3b i 3c uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pod nazwą ,,Spokojny mózg – spokojne dziecko”. Wykorzystane podczas lekcji różne metody terapeutyczne tj.: EEG- Biofeedback, kinezjologia edukacyjna - metoda Dennisona, trening autogenny Shultza pomogły zrozumieć, jak ważny dla efektywnej pracy mózgu jest spokój, wyciszenie i skupienie. Należy również pamiętać, że:
- mózg dziecka najlepiej się rozwija w spokojnej i przyjaznej atmosferze;
- mózg dziecka potrzebuje bezpieczeństwa, miłości i akceptacji;
- mózg lubi odpoczywać;
- mózg i ciało potrzebują ruchu;
- mózg najlepiej rozwija się, kiedy nie jest do niczego zmuszany;
- mózg potrzebuje odpowiedniej diety.
Zachęcamy do praktykowania treningów wyciszających w warunkach domowych, co pozwoli
skutecznie redukować napięcie mięśniowe i odzyskać wewnętrzny spokój a nauka będzie przebiegać szybciej, łatwiej i bezstresowo.
15
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet logopedyczny” – kolejne wyzwania
W ramach projektu „Alfabet logopedyczny” uczniowie klas 2c i 1d kontynuowali swoją przygodę z ćwiczeniami wspierającymi prawidłową wymowę. Tym razem skupili się na literach D i E, realizując zadania „D jak drzewo” oraz „E jak eliksir”. Zajęcia były pełne radości, a jednocześnie rozwijały umiejętności oddechowe oraz artykulacyjne.
D jak drzewo
Ćwiczenie to miało na celu kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużenie fazy wydechowej oraz usprawnienie czynności artykulacyjnych.
Dzieci przystąpiły do wykonania swojego „dmuchanego drzewka”. Na gumowe rękawiczki, symbolizujące koronę drzewa, przyklejały zielone listki oraz kolorowe kwiaty, tworząc barwne kompozycje. Następnie rękawiczkę mocowały na kubeczku, a z boku wykonywały niewielkie nacięcie, przez które wprowadzały słomkę.
Największą atrakcją było obserwowanie, jak ich drzewko „rośnie”! Dzieci delikatnie dmuchały przez słomkę, aby napełnić rękawiczkę powietrzem. Nauczyciele pilnowali, by uczniowie prawidłowo nabierali powietrze nosem i kontrolowali wydech. To ćwiczenie świetnie rozwijało umiejętność spokojnego, kontrolowanego oddychania, co jest kluczowe dla prawidłowej artykulacji.
E jak eliksir
Drugie ćwiczenie miało na celu wzmacnianie mięśnia okrężnego warg oraz wydłużenie fazy wydechowej.
Do przygotowania „eliksiru” dzieci wykorzystały rolki po papierze toaletowym, na które nakładały ściereczkę jednorazową lub kawałek pieluchy tetrowej. Materiał mocowały za pomocą taśmy. Następnie w talerzyku przygotowywały specjalny roztwór – wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Najciekawszy moment nastąpił, gdy dzieci zaczęły zanurzać rolki w płynie i dmuchać przez nie, tworząc lekką, puszystą pianę! Ćwiczenie to nie tylko sprawiało ogromną frajdę, ale także skutecznie angażowało mięśnie warg, uczyło kontrolowanego wydychania powietrza i wzmacniało aparat artykulacyjny.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne litery i logopedyczne wyzwania!
16