Góra grosza
Seniorom
Nasza szkoła włączyła się w akcję kartka dla Seniora oraz konkurs - rymowanka dla Seniora.
Kampanię zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Piękne, kolorowe kartki zostaną przekazane Seniorom w dniu ich święta, czyli 14 listopada. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi również w dniu obchodów. Trzymajcie kciuki, wiersze są fantastyczne!
Swoim udziałem chcemy pokazać, że Seniorzy są dla nas ważni, doceniamy ich rolę w społeczeństwie oraz zwiększamy integrację międzypokoleniową.
Życie Mazurów na kaflach zapisane
8 listopada 2022 r. uczennice klasy IV c, Lena Buniowska i Lidia Kopeć, reprezentowały naszą szkołę w finale projektu pt. „Życie Mazurów na kaflach zapisane” realizowanego przez stowarzyszenie kulturalne „Konik Mazurski”.
Dziewczęta ponownie odwiedziły siedzibę stowarzyszenia w kętrzyńskim zamku. Na początku odnalazły prace - swoje oraz pozostałych uczniów klasy, które zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami organizatora zostały zalaminowane i są udostępnione dla gości i turystów odwiedzających „Konika Mazurskiego”. Następnie wykonały swoje kafle, odwzorowując mazurską wieś oraz motywy kwiatowe, a także - w obecności pana Burmistrza - ponownie wysłuchały opowieści o codziennym życiu dawnych mieszkańców naszego regionu. Spotkanie zakończyła degustacja pysznego kapuśniaka.
1
Zbiorka karmy dla zwierząt
W październiku nasza szkoła przeprowadziła zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Pudwągach. Kolejny raz dzieci i ich rodzice pokazali wielkie serce. Karma oraz zabawki i koce zostały przekazane dla przedstawiciela schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą zbiórkę!!!
Jadłospis
Słodki kiermasz
Paczka dla onkodzieciaczka
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W naszej szkole bohaterowie z bajek doczekali się swojego święta. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przechodząc korytarzami naszej szkoły można było spotkać wiele magicznych postaci. Bajki i baśnie towarzyszą nam od najmłodszych lat, bawią, rozwijają wyobraźnię, a jednocześnie są świetną okazją by zachęcić uczniów do czytania. Uczniowie wszystkich klas brali udział w konkursie, podczas którego musieli zaprezentować swoje bajkowe kostiumy. Natomiast uczniowie klas 1-3 dodatkowo uczestniczyli w zabawie, w której wykazywali się znajomością bajek.
Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, ale po burzliwych naradach, przyznało następujące miejsca:
I miejsce – klasa 1a
II miejsce- klasa 1c
III miejsce- klasa 2c
Wśród uczniów starszych klas:
I miejsce- klasa 6b
II miejsce- klasa 5c
III miejsce- klasa 6a
Zwycięskie klasy wraz z opiekunami udadzą się do kina. Pozostałe wyróżnione klasy otrzymały gry stolikowe. Nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim rodzicom za przebranie swoich dzieci w stroje bajkowych bohaterów. W klasach młodszych rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”.
Wyniki:
KLASY 1
1 miejsce - Julia Grajewska 2 miejsce – Adam Kajrys 3 miejsce – Wiktoria Król
KLASY 2
1 miejsce – Maja Kowalczyk 2 miejsce – Weronika Pawlik 3 miejsce – Hanna Olko
KLASY 3
1 miejsce – Dorota Krumplewska 2 miejsce – Adam Rynkowski 3 miejsce – Dominik Dołęcki
Dodatkowo wyróżniono 15 prac.
4
DZIEŃ JABŁKA
Trzeciego listopada uczniowie klas pierwszych świętowali DZIEŃ JABŁKA. Celem akcji było
zachęcenie do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie od
najmłodszych lat nawyku zdrowego odżywiania. Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza Jana
Brzechwy pt. ’’Entliczek pentliczek’’ oraz pogadanki na temat witamin, które kryją w sobie nasze
rodzime owoce. Omówiliśmy budowę jabłka i zapoznaliśmy dzieci z różnymi gatunkami. Była to też
okazja, aby przypomnieć greckie powiedzenie, które w polskim języku brzmi: ,,Jedno jabłko dziennie
oddala lekarza ode mnie’’, co dosłownie oznacza, że jedzenie jabłek jest podstawą, aby zapewnić
zdrowe życie. Podczas spotkania dzieci zmierzyły się z różnymi konkurencjami, rozpoznawały smak i
zapach jabłka. Nie zabrakło zabaw plastycznych i zręcznościowych z użyciem tych owoców.
Przeprowadziliśmy quiz ,,Co wiecie o jabłkach”, podczas którego dzieci mogły wykazać się wiedzą
zdobytą na spotkaniu. Na koniec zmagań zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, dzięki której
każdy z nas mógł poczuć się jak robaczek w jabłku. Dzieci obdarowane soczystym jabłkiem, z
uśmiechem na twarzy wróciły do swoich klas.4
Jesień w świetlicy szkolnej
Świetlicowa jesień jest piękna i kolorowa. Uczniowie samodzielnie wykonali ozdoby i prace plastyczne. Nauczyciele zaś przygotowali wystrój korytarza szkolnego z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Było nam miło, że odwiedził nas niezapowiedziany gość - sikorka.
6
Ślubowanie klas I
28 października siedemdziesięciu dwóch pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów naszej szkoły. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej w obecności pani dyrektor, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i pana pedagoga.
Pierwszoklasiści przygotowali piękne wiersze i odśpiewali piosenkę. Niezwykle ważnym elementem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i drobne upominki od Samorządu Uczniowskiego. Cała uroczystość została uwieczniona przez panią fotograf na pamiątkowych zdjęciach . Na zakończenie uczniowie ze swoimi paniami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. To był bardzo udany dzień, który na długo zagości w pamięci uczniów.
9
Wolontariusze w akcji
28 października uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariusza wraz z opiekunkami wybrali się na Cmentarz Komunalny w Kętrzynie. W tym roku wolontariusze postanowili zadbać o najbardziej zapomniane groby. Warto podkreślić zaangażowanie dziewcząt, które bez marudzenia i narzekania zabrały się za porządki i sprzątanie nagrobków. Po zakończonej pracy uczniowie zapalili światełko pamięci - również przy grobie nieznanych żołnierzy, którzy polegli w czasie II wojny światowej.
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i modlitwy, a dla wolontariuszy doskonała okazja, by pomagać innym, podtrzymywać tradycje i czynić dobro.
Opłata za obiady
SOBOTNIKI - LABORATORYJNA PRZYGODA
To kolejne spotkanie z projektu ,,Laboratoryjna przygoda”, który został sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn w ramach zadania publicznego w zakresie Nauki, edukacji oświaty i wychowania. Na sobotnich zajęciach pod okiem Pani Agnieszki dzieci wykonały slime’a z brokatem. Przy użyciu tajemniczych składników powstała fantastyczna masa plastyczna, która dostarczyła dzieciom wiele radości. Zastosowań slime’a było co niemiara - od ugniatania, rozciągania po formowanie różnych kształtów w dłoniach. Przepięknie mieniąca się masa SLIME zdobyła serca naszych podopiecznych. To było totalne szaleństwo!
1
Spotkanie autorskie
We wtorek uczniowie klasy 7a udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie na spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Piersą. Jest on autorem poradników „Komputerowy ćpun”, „Trener marzeń” oraz serii „Kosmiczne Bobry”. Jako terapeuta ds. uzależnień, przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, rozmawiając i tłumacząc, jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Mając wieloletnie doświadczenie z grami komputerowymi, dziennikarstwem gamingowym i esportem, przedstawia wszelkie zjawiska związane z nowoczesnymi technologiami.
Celem spotkania było przeciwdziałanie uzależnieniom od gier komputerowych, telefonów komórkowych i Internetu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób rozpoznawać uzależnienie i jak z nim walczyć, jakie są konsekwencje wielogodzinnego przesiadywania przed monitorem, poznali plusy i minusy korzystania z gier komputerowych.
Wycieczka klasy III b
W piątek 21 października trzecioklasiści wybrali się na wycieczkę do Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie. Podczas pobytu zwiedzili różne pracownie. Ta ciekawa lekcja szczególnie przypadła do gustu chłopcom, chociaż dziewczynki również z wielkim zaangażowaniem brały udział w zorganizowanych konkursach, takich jak: wykonanie figurek z gipsu czy precyzyjne ustawienie wysięgnika na odpowiedniej wysokości. Liczył się tu refleks i sokoli wzrok. Przygoda zakończyła się głośnym hukiem, gdyż dzieciom zademonstrowano wybuch poduszki powietrznej w samochodzie podczas wypadku. Wycieczka wzbogaciła zainteresowania uczniów. Pamiątką są figurki z gipsu, które na pewno zostaną pięknie pomalowane. Kto wie, może za kilka lat niektórzy zawitają w progach tej szkoły?
Akademia Krokieta i Lamy
Dzieci mają naturalną skłonność do ruchu. To ich sposób wyrażania siebie i odkrywania świata, dlatego w Akademii Krokieta i Lamy traktujemy ruch jako nieodłączny element zabawy i nauki.Przygody z Krokietem i Lamą to nauka przez zabawę. Zobaczcie jak ćwiczyły klasy 1-3 we wrześniu i październiku!
Johnny
21.10.2022r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami udali się do kina „Gwiazda” na film „Johnny”. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia księdza Jana Kaczkowskiego, opowiedziana z perspektywy podopiecznego - Patryka Galewskiego – chłopca, którego młodzieńcze, życiowe wybory prowadzą do łamania prawa. Dzięki spotkaniu na swej drodze księdza Jana i pracy w hospicjum, Patryk odkrywa nieznane w dotychczasowym życiu wartości, które pomagają mu zrozumieć, czym jest miłość do drugiego człowieka.
„Johnny” to opowieść o niezwykłej przyjaźni charyzmatycznego księdza z trudnym podopiecznym, który udowadnia, że aby dać innemu dużo, wcale nie trzeba mieć wiele, że nawet w najgorszych momentach swojego życia, możemy być pełni optymizmu i dzielić się radością z innymi.
Dzisiejsze wyjście do kina to także filmowa lekcja, niosąca swoje przesłanie: Nie oceniaj, nigdy. Każdemu należy się szansa. Nieuleczalnie chorym ofiaruj czas. Być może historia księdza Jana i Patryka sprawi, młodzi ludzie pomyślą o upływającym czasie.
Większość uczniów w bardzo pozytywny sposób wypowiadało się na temat obejrzanej historii. Wielu zwróciło uwagę na ścieżkę dźwiękową, która dopełnia wartość filmu. Wszyscy natomiast przyjęli do serca jeszcze jedno przesłanie księdza Jana Kaczkowskiego – CARPE DIEM…
Wylosuj książkę na jesienne wieczory
Czytaj, by być pewnym siebie,
Czytaj, by być w siódmym niebie,
Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
Czytaj, żeby poznać świat,
Czytaj, nieważne ile masz lat.
Jesień to idealna pora roku, żeby wrócić do czytania książek. Kiedy mija lato i dni stają się coraz krótsze, rzadziej spędzamy czas na świeżym powietrzu, a już zwłaszcza obecnie, w dobie nadal istniejącej pandemii. Biblioteka szkolna z myślą o swoich wiernych czytelnikach zorganizowała akcję: „Wylosuj książkę na jesienne wieczory” Każdy uczeń mógł wziąć udział w zabawie polegającej na wyciągnięciu losu z tytułem książki. Dodatkowo pozycję o wybranym tytule trzeba było samodzielnie odnaleźć na przygotowanej jesiennej wystawce. Życzymy miłego czytania i zapraszamy do galerii.
7
Informacja