25 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych i opanowywali trudną sztukę samouspokajania się w obliczu trudnych sytuacji, odnajdywali poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Poznali wymagający nawyk skupiania się na oddechu. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli chwilę na odprężenie oraz regenerację przy relaksującej muzyce.
Zajęcia relaksacyjne
Wycieczka klas czwartych
Dnia 25 października uczniowie klas czwartych wyruszyli na wycieczkę szkolną do Olsztyna. Celem podróży było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Tu zaproszono nas na seans filmowy pt.:” Ziemia, Księżyc, Słońce”, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Pod kopułą mieliśmy wrażenie, że patrzymy bezpośrednio w niebo, a efekty wizualne i dźwiękowe potęgowały przeżycia dzieci i rozbudziły zainteresowanie astronomią. Dzieci poznały odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Jak zmieniają się pory roku? Dlaczego Słońce świeci? Jak działa Księżyc? W prosty i zabawny sposób przedstawiono nam podstawowe zjawiska, które można zaobserwować na dziennym i nocnym niebie.
Z Planetarium w dobrych humorach udaliśmy się do Obserwatorium, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej lekcji o meteorytach, zobaczyliśmy przyrządy, którymi posługiwali się dawni astronomowie, a także zapoznaliśmy się z kolekcją różnych zegarów oraz działaniem teleskopu. Na koniec wspięliśmy się na dach wysokiego budynku Obserwatorium, skąd rozciągał się cudowny widok na cały Olsztyn. Tego dnia nawet deszczowa pogoda nie popsuła naszych nastrojów.
16
Dzień Agenta
Cute Agent „Dzień Agenta” to pierwsze zadanie klasy 1a w ramach międzynarodowego projektu eTwinning Fun Days at School .
Celem projektu jest uczczenie WYJĄTKOWYCH DNI. Kreatywne i nietuzinkowe celebrowanie umożliwi poznanie różnych kultur i tradycji. Fascynujące jest gdy dzieciaki z Kętrzyna mogą świętować u boku uczniów z Macedonii Turcji, Rumunii, Bułgarii czy Serbii.
Dziś pierwszaki zamieniły się w Agentów. W rozwiązaniu zagadek musiały wykazać się sprytem, szybkością oraz umiejętnością współpracy. Uczniowie wykonywali zadania przygotowane przez swoim partnerów projektowych.
2
WARSZTATY PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH
W dniach 20-21.10.2023 r uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w zajęciach
integracyjnych oraz warsztatach edukacyjno-terapeutycznych w zakresie profilaktyki
uzależnień behawioralnych połączonych z nocowaniem w szkole. Zajęcia przeprowadzone
zostały przez wychowawcę i pedagoga szkolnego Witolda Jałoszewskiego oraz nauczyciela techniki Jacka Fąderskiego. Podczas zajęć warsztatowych realizowano treści programu profilaktyczno-edukacyjnego w zakresie zapobiegania uzależnieniu od kompulsywnego używania Internetu „Złapany w sieć”.
Zajęcia rozpoczęły się w piątek o godz. 17.00 i zakończyły się w sobotę o godz. 10.00.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach integrujących zespół klasowy oraz
z zaangażowaniem pracowali podczas zajęć warsztatowych. Wspólne nocowanie było
źródłem doskonałej rozrywki i integracji.
Jadłospis
Wybory do MRM
18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej II kadencji. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie, którzy ukończyli 13 lat i zamieszkują na terenie Kętrzyna.
Chęć startu wyraziło 3 kandydatów. Członkowie komisji: Kacper Trypucki, Wiktoria Dudzik i Maja Piechna pod czujnym okiem Pani Dajany Kos skrupulatnie podliczyli wszystkie oddane głosy. Najwięcej otrzymali uczniowie klasy VIII a: Natasza Staruk i Wiktor Sulej.
Serdecznie gratulujemy!
6
Język angielski inaczej
W dniach 16 i 17 października 2023 r. uczniowie klas I i II uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone online przez native speakera, współpracującego ze szkołą językową Tutlo, a tematem przewodnim były zwierzęta. Warsztaty miały na celu przełamywanie komunikacyjnych barier językowych poprzez kontakt z żywym językiem oraz poznanie innych akcentów niż znanych z lekcji, czy nagrań do podręczników. Dzieci świetnie sobie poradziły na lekcji wchodząc w bezpośrednią interakcję z prowadzącym native speakerem, a niektóre zaimponowały znajomością słownictwa dotyczącego zwierząt. W ramach programu uczniowie mieli również możliwość odbycia trzech indywidualnych darmowych lekcji w domu.
Jadłospis
Paraolimpiada
12 pażdziernika w kętrzyńskiej hali MOSiR odbyła się IX edycja Paraolimpiady pod hasłem
,,Sport to siła, to jest moc. Razem bądźmy więc co rok”. Organizatorem był kętrzyński
Warsztat Terapii Zajęciowej. 250 uczestników z 17 ośrodków naszego województwa
zmierzyło się w różnych konkurencjach sportowych. Naszą szkołę reprezentowało
piętnaścioro uczniów, którzy dzielnie rywalizowali z dużo starszymi uczestnikami.
Najważniejszy tego dnia był uśmiech i dobra zabawa. Każdy z uczestników Paraolimpiady był
zwycięzcą, bez względu na wynik. Uczeń Aleksander Patecki z klasy 3b zdobył złoty medal w konkurencji ,,rzut woreczkiem do celu”. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał medal upamiętniający zmagania sportowe, a
drużyna puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie, a kibicom za gorący doping. Należą się Wam ogromne brawa. Dziękujemy również organizatorom za cudowną atmosferę.20
Laboratorium Przyszłości
#LaboratoriaPrzyszłości
Od początku roku szkolnego na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie 2D uczyli się programowania z robotem Photon. Robot wyposażony jest w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła oraz mierzyć odległość. Dzięki aplikacji udostępnionej na tablecie każdy mógł sterować robotem używając prostych instrukcji. W ten sposób uczniowie ćwiczyli wyobraźnię przestrzenną, algorytmikę, planowali i przewidywali kroki Photona.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Prace Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęły się od
zorganizowania wyborów w naszej szkole. Zebraliśmy 43 kandydatów. Wybory przebiegały w
dniach od 22.09 do 23.09. 2023r.
W skład SU weszło 11 uczniów:
1. Natasza Staruk
2. Blanka Stunżo
3. Hubert Wieliczko
4. Kacper Trypucki
5. Sambor Rymsza
6. Szymon Dubel
7. Filip Czyżewski
8. Lena Janta
9. Dorota Krumplewska
10. Agata Bednarowska
11. Piotr Krutul
Bardzo gratulujemy, życzymy owocnej pracy i inwencji twórczej.
Przewodniczącym SU została Natasza Staruk, a zastępcą Hubert Wieliczko.
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostali nauczyciele: Marzena Pniewska- Hałuszka i
Katarzyna Mikotowicz.Wybory do Samorządu UczniowskiegoPrace Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęły się odzorganizowania wyborów w naszej szkole. Zebraliśmy 43 kandydatów. Wybory przebiegały wdniach od 22.09 do 23.09. 2023r.W skład weszło 11 uczniów:1. Natasza Staruk2. Blanka Stunżo3. Hubert Wieliczko4. Kacper Trypucki5. Sambor Rymsza6. Szymon Dubel7. Filip Czyżewski8. Lena Janta9. Dorota Krumplewska10. Agata Bednarowska11. Piotr KrutulBardzo gratulujemy, życzymy owocnej pracy i inwencji twórczej.Przewodniczącym SU została Natasza Staruk, a zastępcą Hubert Wieliczko.Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostali nauczyciele: Marzena Pniewska- Hałuszka iKatarzyna Mikotowicz.
PAŹDZIERNIKOWE ZMAGANIA SZACHOWE!
7 października wystartowała kolejna Szachowa Liga Szkolna. Naszą szkołę reprezentowało 14 zawodników. Wyniki prezentują się następująco:
Liga I:
3 miejsce - Paweł Marcinkiewicz
9 miejsce - Szymon Dunalski
10 miejsce - Karolina Gawerska
15 miejsce – Jakub Dubel
17 miejsce – Maksymilian Jaskólski
Liga II:
1 miejsce - Oliwier Jackiewicz
14 miejsce - Sambor Rymsza
19 miejsce - Borys Barna
Liga III:
3 miejsce – Tymoteusz Iwaniuk
7 miejsce – Hubert Bierżyński
8 miejsce – Michalina Brzezińska
11 miejsce - Wojciech Kondej
13 miejsce – Mateusz Heyer
14 miejsce – Jakub Kowalski
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą grę. Każdy z naszych zawodników spisał się na medal
i dał z siebie 100 %. Do zobaczenia w listopadzie!
Ewelina Chałkowska- Dwulat
8
Jadłospis
Wizyta gości z europejskiego projektu
5 października gościliśmy uczestników europejskiego projektu Youngdeal. Gości z Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Włoch i Polski serdecznie powitała Dyrektor Szkoły Pani Bożena Mickiewicz.Nawiązując do hasła przewodniego kętrzyńskiego spotkania, staraliśmy się pokazać, że dobrej jakości edukacja, niewykluczająca osób z niepełnosprawnościami, może zmienić Europę. Goście mieli okazję przekonać się, jak pracują nasi specjaliści, uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych EEG Biofeedback, integracji sensorycznej i rehabilitacji. Specjalnie przygotowane zadania integracyjne, wywołały dużo radości i pozwoliły przenieść się na chwilę w świat dzieciństwa. Miłą pamiątką z dzisiejszego spotkania będzie z pewnością zaprojektowana i wydrukowana na sprzęcie z Laboratorium Przyszłości czterolistna koniczynka, którą otrzymał każdy gość.Dzisiejsze wydarzenie to świetna promocja naszej szkoły. Wizyta nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób: pani dyrektor, nauczycieli, specjalistów i pań z obsługi, którym należą się olbrzymie podziękowania.Dziękujemy również Pani Dyrektor SP 1 Elżbiecie Jadczak za życzliwą obecność.
7
Jadłospis
Ogłoszenie
Dzień Chłopaka w IV b
Dziewczęta z klasy IV b postanowiły uczcić Dzień Chłopaka, robiąc kolegom niespodziankę. Chłopcy musieli wykonać szereg zadań. Była degustacja cytryny zakończona pięknym uśmiechem, tworzenie autoportretów z zawiązanymi oczami, a także zawody sportowe: wykopy, podskoki, przysiady i pompki. Oj, działo się! Nasi chłopcy to po prostu twardziele! Na osłodę dzieci dostały kulinarne cudo o smaku bananowym przygotowane przez mamę Martyny oraz własnoręcznie przygotowane laurki. Czekamy na rewanż! (Przypominamy, że Dzień Kobiet już 8 marca!).
16
Paraolimpiada
Dzień Chłopaka w klasie I c
29 września obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA w sali zabaw „Złota Rybka”. Jest to święto wszystkich chłopców. W ten uroczysty dzień dziewczynki złożyły im życzenia, przygotowały niespodzianki oraz obdarowały prezentami. Chłopcy świetnie się bawili. Tego dnia wszystkim dopisywał dobry humor i wspaniała zabawa. Mamy nadzieję, że nasi Panowie będą mile wspominać swoje święto. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współudział w organizacji.
Mobilne Laboratorium Przyszłości
2 października 2023 roku naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium Przyszłości wyposażone w nowoczesny sprzęt technologiczny.
Edukatorzy przeprowadzili (w formie warsztatowej) zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie klas 4B, 5B, 5C oraz 6C zgłębiali tematykę druku 3D oraz kontrolerów. Utrwalili swoją wiedzę na temat budowy drukarki, właściwości wydruków oraz rodzajów materiałów, z których można drukować. Młodzież zapoznała się z pojęciem sztucznej inteligencji, dowiedzieli się, jak rozpoznać obraz na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów.
Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości pojawiły się w naszej szkole w ramach akcji mającej na celu aktywne wykorzystanie sprzętu zakupionego z projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Edukatorzy z pasją przeprowadzili interaktywne lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności, takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie.
Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach, co mamy nadzieję zaowocuje rozwijaniem potencjału naszych uczniów.
Dziękujemy jeszcze raz edukatorom za poprowadzone zajęcia i poświęcony czas!