10 maja klasa II a pojechała do Spytkowa k/ Giżycka na "Warsztaty chlebowe". Podczas nich dzieci od podstaw zrobiły własne bułeczki, które zostały upieczone w autentycznym piecu chlebowym. W oczekiwaniu na wyrastanie ciasta i pieczenie bułek , dowiedziały się skąd bierze się mąka na chleb, na czym polega praca rolnika, młynarza, piekarza; obejrzały wystawę zabytkowych sprzętów związanych z tym tematem. Słowem były to zajęcia pod hasłem : "Od ziarenka do bochenka". Wszyscy mogli też spróbować mielić ziarna na żarnach. Wytworzoną śrutą zostało nakarmione stadko kur ozdobnych. Jedna z kurek dostapiła zaszczytu "wygłaskania" przez prawie wszystkich uczestników wycieczki. Po konsumpcji bułeczek i zakupie pamiątek drugoklasiści wrócili do Kętrzyna.
Aktualności
W "Chlebowym domku"
- 59
Konkurs mowy mazurskiej
16 maja uczniowie naszej szkoły: Oliwia Obolewicz (V a), Kinga Ciborska (V c), Michał Januszanis (IV c), Antoni Jowsa (V a) i Łukasz Tomczak (V d) wzięli udział w XII edycji konkursu mowy mazurskiej „Mazurzymy po Kętrzyńsku”. Przygotowani przez p. Dorotę Malinowską i p. Szymona Januszanisa uczniowie zaprezentowali po dwa teksty: jeden w gwarze mazurskiej i drugi - napisany przez twórcę związanego z naszym regionem.
W kategorii IV-VI nasi reprezentanci zdobyli wszystkie nagrody. I miejsce zajął Antoni Jowsa, II – Łukasz Tomczak, III – Michał Januszanis, zaś Oliwia Obolewicz zdobyła wyróżnienie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Mieli też okazję skosztować tradycyjnej zupy mazurskiej. Serdecznie gratulujemy!
KONKURS Z OKAZJI DNIA MATKI
KOLEŻANKO I KOLEGO!!
UPIECZ Z MAMĄ COŚ PYSZNEGO
WSPÓLNE DZIEŁO , WSPÓLNA PRACA
TO NAPRAWDĘ SIĘ OPŁACA!!!
Z okazji DNIA MAMY Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na wspólne wypieki. Zgłoś chęć udziału w konkursie do dnia 20 maja (do opiekunów SU - osobiście - s. 203 oraz 217 lub poprzez Librus).
Podczas pieczenia ciasta możesz "pstryknąć" wspólna fotkę. Prześlij ją messengerem na adres Opiekunowie Samorządu SP.
Gotowy wypiek przynieś do szkoły w piątek, 24 maja. Z przyniesionych ciast zostanie zorganizowany kiermasz, a najsmaczniejsze zostaną nagrodzone!!!
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!!!
Samorząd Uczniowski
Zebrania z rodzicami
Zebrania z Rodzicami odbędą się we środę 15 maja 2019 r.
Klasy I - VII Szkoły Podstawowej - godz. 16:30 / klasa II b SP - godz. 17:30
Klasy VIII Szkoły Podstawowej i klasy III Gimnazjum - godz. 17:30
Potrzebna pomoc!!!
Apelujemy o pomoc! W pożarze w Karolewie ucierpiało wiele rodzin, które straciły dorobek życia. Potrzebne są ubrania, buty, koce, pościel, środki czystości itd. Wszystkie rzeczy, którymi zechcecie się Państwo podzielić, można przynosić do biblioteki szkolnej. Liczymy na Wasze wsparcie !
Szkolny Konkurs Ortograficzny klas III
Dnia 10. 05. 2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas III. Organizatorkami konkursu były Pani Ewa Głusiec i pani Natalia Król.
W konkursie brali udział uczniowie klas III.
Każda klasa wytypowała po trzech uczestników.
Celem konkursu było:- podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych uczniów,
- popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień,
- integracja uczniów,
- propagowanie kultury języka polskiego,
- wdrażanie do zdrowej rywalizacji,
- dbanie o systematyczną pracę nad poprawnością ortograficzną .
Uczniowie napisali dyktando z trudnościami typowo ortograficznymi.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:I miejsce zdobyła Blanka Stunżo,
II miejsce zdobyła Natasza Staruk,
III miejsce, zdobyła Zuzanna Szewczuk.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Zwycięzcy będą reprezentować nasza szkołę w Miejskim Konkursie Ortograficznym.
13
Konsultacje z rodzicami
W dniu 8 maja 2019 r. konsultacje z rodzicami są odwołane.
Głosujemy na Podwórko talentów Nivea
Pomóżcie dzieciakom! O głos walczy Szkoła Podstawowa Nr 5.
Nasze kochane dzieciaki nie chcą ciągle w domu bawić się komórką, dlatego proszą o nowe podwórko! Wspieraj talenty dzieci z Kętrzyna i pomóż im wygrać wyjątkowy plac zabaw.
Oddać głos można tu --> https://podworko.nivea.pl/2019/lokalizacja/569-ketrzyn
Wystarczy się zarejestrować, a następnie po zalogowaniu głosować. Głosowanie trwa do 20 czerwca 2019 r. Łączmy sie w sile.
"Do hymnu"
5 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do hymnu”. Konkurs został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Zadaniem było wspólne wykonanie a capella przez co najmniej połowę uczniów szkoły „Mazurka Dąbrowskiego” oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Szkolny koordynator konkursu – pan Sebastian Bednarczyk – w to przedsięwzięcie zaangażował uczniów klas IV-VII oraz III gimnazjum. Po wielu tygodniach przygotowań w dużej hali wybrzmiał hymn Polski oraz „Rota” i „Oda do radości”. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone po przesłuchaniu blisko 300 szkół z całego kraju.
Ja w Internecie
Miejskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
2 kwietnia to dzień solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Już po raz trzeci nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie zorganizowali miejskie obchody tego święta. Honorowy patronat objął burmistrz Kętrzyna Pan Ryszard Niedziółka.
Uroczystość rozpoczęła się w kinie „Gwiazda” punktualnie o godzinie 10.00. Swoją obecnością zaszczycili ją: zastępca burmistrza Pan Maciej Wróbel, naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Pani Daria Zecer, dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, kierownik i uczestnicy WTZ. Goście obejrzeli spektakl „Niebieski ptak”, w którym wystąpili nauczyciele i uczennica SP 5. Była również projekcja filmu podejmującego problematykę autyzmu.
Rozstrzygnięto okolicznościowe konkursy: plastyczny „Zobacz mój świat autystyczny” dla uczniów klas I-III kętrzyńskich szkół podstawowych oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, konkurs wiedzy o autyzmie dla siódmoklasistów oraz literacki – również dla uczniów klas siódmych. Oto laureaci:
Konkurs plastyczny
Klasy I:
1 miejsce – Malwina Krzykanowska SP 5, 2 miejsce – Mateusz Fibikowski SP 1
Klasy II:
1 miejsce – Julia Skrzypczyńska SP 4, 2 miejsce – Grzegorz Świętoń SP 4, 3 miejsce – Julia Wysocka SP 5 i Hanna Jowsa SP 4
Klasy III
1 miejsce – Anna Warkowska SP 1, 2 miejsce – Wiktor Sulej SP 5, 3 miejsce – Julia Wessel, SP 1
Warsztaty Terapii Zajęciowej
1 miejsce – Iwona Radziwoniuk, 2 miejsce – Mirosław Wessel, 3 miejsce – Sylwia Magnuszewska
Konkurs Wiedzy o Autyzmie
1 miejsce – Kinga Winiarska SP 1, 2 miejsce – Alicja Służała SP 1, 3 miejsce – Joanna Kreczman SP 5
Konkurs literacki
1 miejsce – Karolina Korenik SP 1, 2 miejsce – Julia Trypucka SP 5, 3 miejsce – Zuzanna Modliszewska SP 1, wyróżnienia – Hanna Bączek SP 4 i Gabriela Kołowiecka SP 3
Kolejnym punktem programu była muzyczna niespodzianka – piosenki w wykonaniu nauczycieli SP 5. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przejście na plac przed Ratuszem, gdzie czekały już przedszkolaki z „Malinki” oraz „Smerfowej krainy” i wypuszczenie w niebo niebieskich baloników – symbolu solidarności z osobami autystycznymi.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Panu burmistrzowi, dyrektorowi KCK, panu Markowi Olenkowiczowi oraz pani Emilii Niedziałkowskiej za oprawę fotograficzną.
Tekst: Szymon Januszanis, foto: Emilia Niedziałkowska
1
Konsultacje z rodzicami
Konsultacje z rodzicami odbędą się 3 kwietnia 2019r. (najbliższa środa) w godz. 16:30 - 17:30.
KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH
4 kwietnia odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych, organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Startujemy już od 1 zł. Zapraszamy!!!
„Nasi opanowują Londyn”
Uczniowie naszej szkoły przeżyli przygodę swojego życia, zwiedzając jedno z piękniejszych miast Europy, jakim niewątpliwie jest stolica Wielkiej Brytanii – Londyn. Ich pobyt w tym mieście polegał nie tylko na zwiedzaniu. Były to też warsztaty języka angielskiego.
Już sam przejazd do Londynu stanowił dla młodzieży nie lada atrakcję. Trasa prowadziła przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję do Calais, skąd tunelem pod kanałem La Manche dotarliśmy do Folkestone w Anglii.
W Londynie uczniowie podzieleni zostali na mniejsze grupy (3-4 osobowe). Każda z nich odebrana została przez swoich gospodarzy (host family). Mieszkanie u rodzin angielskojęzycznych było pierwszą i jakże ważną atrakcją dla naszej młodzieży. Tu nie wystarczyło już: „yes” „no” „ok”. Dla niektórych właśnie ten kontakt z żywym językiem był najważniejszy podczas całego pobytu.
Innych atrakcji oczywiście nie zabrakło. Młodzież zwiedziła i zobaczyła takie miejsca jak: Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki i Techniki, Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud’s (gdzie poznaliśmy osobiście rodzinę królewską, Winstona Churchilla, Cristiano Ronaldo oraz innych wielkich tego świata), London Eye (gdzie odbyliśmy lot w kapsule, podziwiając Londyn z lotu ptaka), miasteczko uniwersyteckie Oxford (gdzie przez chwile poczuliśmy magiczny klimat Harrego Pottera), The National Gallery, British Museum, Piccadilly Circus, China Town, Oxford Street, Regent Street ze sklepem Hamleys (największy sklep z zabawkami na świecie o powierzchni 5,000 m2 – gdzie szaleli chłopcy), Primark – sklep z ubraniami, gdzie tym razem szalały dziewczęta. Był też rejs statkiem po Tamizie.
W końcu dotarliśmy do Hyde Parku, który był miejscem naszego pożegnania z Londynem. Zmęczeni, aczkolwiek szczęśliwi i pełni wrażeń spojrzeliśmy ostatni raz na stolicę Wielkiej Brytanii i po kilku chwilach spaliśmy już w drodze do Polski.
„Wracamy z powrotem do Londynu” – takimi słowami podsumowaliśmy nasz wypad, mijając białą tablicę z napisem „Kętrzyn”. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wyprawa zdaniem uczniów jednogłośnie zyskała miano „best wycieczki ever” . Mimo wielkiego zmęczenia i tęsknoty za rodziną, każdy z grupy chciałby ją przeżyć jeszcze raz.
Opiekunami uczniów byli: Pani Sylwia Rakiel, Pani Anna Sławecka i Pan Jacek Stankiewicz. Przewodnikiem wycieczki był Pan Ryszard Wojdyło. Zdaniem opiekunów grupa zdała egzamin na medal. Niektóre rodziny były pod wielkim wrażeniem zachowania i kultury naszych uczniów, twierdząc że tak kulturalnych dzieci jeszcze u siebie nie mieli. Jesteśmy z Was dumni, Dzieciaki.
9
Finaliści konkursu przedmiotowego z języka angielskiego
Ogłoszono wyniki konkursów przedmiotowych zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Uczniowie klasy VIII a Maciej Kiliszewski i Karol Skórka zostali finalistami konkursu z języka angielskiego. Przygodę z językiem Szekspira przeżyli u boku pana Jacka Stankiewicza. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs recytatorski klas I - III
Jak co roku, wraz z powitaniem wiosny
odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski klas I-III
„Spotkanie z poezją dziecięcą 2019”
Cele konkursu:
Ø popularyzowanie twórczości dla dzieci,
Ø rozwijanie zdolności recytatorskich,
Ø zainteresowanie uczniów poezją,
Ø zachęcanie do występów na scenie,
Ø prezentacja umiejętności uczniów,
Ø uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Komisja w składzie:Pani Natalia Król
Pani Krystyna Klancewicz
Pani Ewa Głusiec
oceniała prezentacje dzieci wg następujących kryteriów:
Ø dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
Ø interpretacja tekstu,
Ø kultura słowa, dykcja
Ø ogólny wyraz artystyczny
Wyłoniono zwycięzców:I miejsce – Kornelia Kuśpiel kl IIa w wierszu „Dla Katarzyny”
II miejsce – Olga Cejko kl Ia w wierszu „Kwoka”
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodycze.
Kornelia Kuśpiel i Olga Cejko zakwalifikowały się do eliminacji miejskich,
które odbędą się 27.03
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Zapraszamy do galerii.
17
Konkurs krasomówczy
23 marca odbył się konkurs krasomówczy zorganizowany przez zarząd oddziału PTTK w Kętrzynie. Naszą szkołę reprezentowali piątoklasiści: Antoni Jowsa (V a) i Cyprian Włosik (V c). Obaj opowiedzieli piękne legendy związane z naszym regionem.
Konkurs zakończył się sukcesem naszych uczniów: Antoni (ex aequo z uczniem SP 1) zajął pierwsze miejsce, a Cyprian otrzymał wyróżnienie. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie chłopców do konkursu byli nauczyciele języka polskiego: Dorota Malinowska i Szymon Januszanis.
Serdecznie gratulujemy!
Szkolny konkurs recytatorski „Spotkania z poezją” za nami!
15 śmiałków z klas IV-VII postanowiło spróbować swoich sił w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Jak co roku poziom wystąpień był bardzo wysoki. Komisja w składzie: pani Lidia Misiun z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz nauczycielki naszej szkoły: Dorota Malinowska, Elżbieta Kozłowska i Krystyna Klancewicz, miała twardy orzech do zgryzienia.
Po burzliwych naradach postanowiono nagrodzić:
W kategorii klas IV-VI:
1 miejsce – Michał Januszanis, klasa IV c
2 miejsce – Agata Trafarska, klasa IV c
3 miejsce – Łukasz Tomczak, klasa V d
Wyróżnienia: Mateusz Palamar (IV d) i Jarosław Zadorożny (VI a)
W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum:
1 miejsce - Nina Janowicz, klasa VII c
2 miejsce – Anastazja Ziemnicka, klasa VII c
3 miejsce – Filip Domański, klasa VII c
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Michał, Agata, Nina i Anastazja będą reprezentowali naszą szkołę w II etapie konkursu – już w najbliższą środę. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
ARMIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5!!!
- 20
Tytuł dzisiejszego wpisu na stronę nie jest przypadkowy.
Po sobotnich rozgrywkach (6 Szachowa Liga Szkolna- 16.03.2019r.) uczniów SP 5 organizatorzy nazwali armią. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie My byliśmy najbardziej liczną grupą, jaka przybyła na sobotni turniej. 25 najlepszych, świetnie przygotowanych i nie boję się użyć tego słowa – genialnych dzieci toczyło boje. Siedem rund, piekielnie trudni przeciwnicy i zmęczenie nie przeszkodziło nam w drodze do zwycięstwa. Świetna frekwencja i wspaniały debiut pierwszaków utwierdził nas w przekonaniu, że nasza armia rośnie w siłę.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Liga I
Mateusz Woźniak I miejsce
Weronika Kieszek VII miejsce
Liga II
Ignacy Cwalina IV miejsce
Rafał Jasiulewicz V miejsce
Artur Gradoń VI miejsce
Szymon Dunalski VII miejsce
Jakub Arminajtis VIII miejsce
Kacper Trypucki XII miejsce
Adam Gajdowski XIII miejsce
Liga III
Adam Makoś II miejsce (klasa 1)
Borys Werbanowski III miejsce
Franciszek Smykowski V miejsce (klasa 1)
Aleksandra Piechota VI miejsce
Filip Graczyk VII miejsce (klasa 1)
Hubert Sokołowski IX miejsce
Wiktor Kolasa X miejsce (klasa1)
Bartek Trzciński XIII miejsce
Weronika Kowalewska XVI miejsce
Roksana Kolasa XVII miejsce (klasa 1)
Zosia Widuto XVIII miejsce (klasa 1)
Szymon Cieleszyński XIX miejsce (klasa 1)
Michalina Sienicka XXI miejsce (klasa 1)
Artur Warmiński XXIII miejsce (klasa 1)
Olga Cejko XXIV miejsce (klasa 1)
Ewa Atałap XXVI miejce (klasa 1)
Kolejne starcia już w kwietniu, teraz czas na pracę, wyciąganie wniosków i analizowanie błędów.
Trzymajcie kciuki za naszą armię!!!
Ewelina Chałkowska - Dwulat
Targi pracy