• Jubileuszowy Miejski Konkurs Ortograficzny

     • 30 września odbył się XXX Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III-VIII. Wśród laureatów ortograficznych i interpunkcyjnych zmagań nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Oto oni:

      Klasy III 

      III miejsce - Maria Bereda, klasa III a

      Klasy V 

      III miejsce - Weronika Kowalewska, klasa V a

      Klasy VI

      III miejsce - Natasza Staruk, klasa VI a

      Klasy VII

      I miejsce - Katarzyna Deszczyńska, klasa VII a

      Klasy VIII 

      I miejsce - Antoni Jowsa, klasa VIII a

       

      Serdecznie gratulujemy! O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni przez swoich nauczycieli.

     • Dzień Chłopaka

     • ,,Daję Ci dzisiaj swoje życzenia,

      niech się Twe życie, na lepsze zmienia,

      wielu przyjaciół, mnóstwo miłości,

      ludzkiej przyjaźni i życzliwości"

      30 września w Polsce obchodzimy Dzień Chłopaka. Warto pamiętać o panach - zarówno tych młodszych, jak i starszych. Czego można życzyć z okazji Dnia Chłopaka?

      Zobaczcie sami w przygotowanej relacji.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • 30.09 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzieci uczęszczające do świetlicy wysłuchały bajki o Franklinie, którą przeczytały starsze koleżanki z klasy 7B.  Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci dzieci do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.

      Zachęcamy rodziców do czytania swoim dzieciom codziennie, co najmniej przez 10 minut.Głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy oraz wzbogacaja zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czyta. Istotne jest także budowanie silnej więzi z rodzicem – dziecko, któremu mama czy tata czyta bajkę, przytulając go i poświęcając mu swój czas, czuje się bezpieczne, ważne i kochane.

     • Badanie kompetencji uczniów rozpoczynających naukę w klasie czwartej.

     • 28 września w małej hali dzieci z klas czwartych napisały test będący badaniem kompetencji uczniów rozpoczynających naukę na II etapie edukacyjnym. Zmagały się z zagadnieniami polonistycznymi oraz matematycznymi. W środę czeka je jeszcze test z języka angielskiego. 

     • Sobotniki

     • Witamy po wakacyjnej przerwie. We wrześniu rozpoczęliśmy cykl  spotkań związanych z realizacją zadania publicznego pt. ,,Aerobik”. Fundusze na ten cel zostały pozyskane z dotacji Starostwa Powiatowego w Kętrzynie.

      Czym jest aerobik? Są to ćwiczenia wykonywane w rytm muzyki w różnym tempie i wielokrotnie powtarzane. W ćwiczeniach, które zawiera aerobik dominują kroki taneczne połączone z elementami gimnastyki. Odpowiedni dobór ćwiczeń angażuje kolejno wszystkie partie mięśniowe, a odpoczynkiem są ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. To forma aktywności, która ma pozytywny wpływ na wzmocnienie mięśni i poprawienie ogólnej kondycji fizycznej.

      W związku z niedyspozycją instruktora aerobiku, zajęcia odbyły się w temacie gier i zabaw integrujących grupę. Powitaliśmy w swoim gronie nowych podopiecznych. Uczestnicy kolejno przedstawiali się  i z tajemniczego woreczka losowali zadanie do wykonania. Następnie przyszedł czas na wzmocnienie oddechu i zmierzenie się z różnymi ćwiczeniami. Dzieci z wypiekami na twarzach dzielnie zmagały się z zadaniami. Śmiechom nie było końca. Nasi podopieczni mieli również możliwość wykonania zabawki z balonika i w ten sposób pokazać swoją kreatywność i umiejętności manualne.

      Ńie zabrakło posiłku regeneracyjnego – wypieku tostów według własnego upodobania. Z uśmiechem i pełnymi brzuchami wróciliśmy do domów. Do zobaczenia wkrótce.

      Zapraszamy do galerii

       

      Opiekunowie Stowarzyszenia

     • Początek przygody z projektem Wirtualne Podróże

     • Hej, to my,klasa 2c. W tym roku bierzemy udział w projekcie Wirtualne Podróże. Oprócz nas w projekcie uczestniczą dzieci z terenu całej Polski oraz uczniowie szkół polonijnych z Europy i świata. Projekt rozwija kompetencje takie jak: wiedza o świecie, kreatywność,  skupienie, otwartość, akceptacja. Udział w projekcie jest dla nas okazją do nawiązania współpracy z zespołami klasowymi  z różnych części świata. W ramach inauguracji projektu spotkaliśmy się na lekcji na żywo z "Nauką w plecaku" i  wspaniałą założycielką  strony i projektu Panią Sabiną. Na początek poznamy swoją okolicę, zaczynamy od naszej małej Ojczyzny. Poczyniliśmy już pierwsze kroki.Udaliśmy się do Biura Informacji Turystycznej. Dostaliśmy mapy oraz quest.Sysyemstycznie będziemy odkrywać zakątki naszego pięknego miasta.Przy okazji zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Wojciechem Kętrzyńskim.Chyba nikt nie będzie miał nam za złe, że byliśmy tacy ciekawscy.... chcecie udać się z nami w magiczną podróż? Zapraszamy do galerii. 

      Ach, zapomnieliśmy dodać, że ta przygoda będzie w języku polsko- angielskim.Naszymi opiekunami są: Pani Kasia -  nasza wychowawczyni i Pani Agnieszka - nasza Pani od angielskiego. 

                        Klasa 2c

     • Kętrzyński rajd rowerowy

     • 24 września odbył się kętrzyński rajd rowerowy, którego byliśmy współorganizatorami. Wzięli w nim udział uczniowie kętrzyńskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Maja, Amelka, Kornelia, Ignacy, Hubert, Igor, Michał, Antek, Maksymilian, Łukasz oraz dwóch Mateuszów.
          Miejscem zbiórki był parking przy Miejskim Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym. Uczestników przywitał Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka. Życzył wielu wrażeń i dobrej pogody.
          Aura niestety w tym dniu nie rozpieszczała nas. Deszcz przestał padać, ale wiał bardzo silny wiatr, przeszkadzając nam w rowerowej wyprawie. Przykład niszczącej siły wiatru mogliśmy zobaczyć w miejscu, w którym niedawno stał drewniany deszczochron, a teraz był tylko stos połamanych gałęzi przykrywających zniszczone, połamane miejsce odpoczynku. Pomimo niesprzyjających warunków i trudnej trasy, dotarliśmy do Wilczego Szańca, gdzie czekało na nas rozpalone ognisko.
      W tym miejscu chcielibyśmy gorąco podziękować Pani Irenie z Nadleśnictwa Srokowo, która wynegocjowała nam bezpłatny wjazd na teren kwatery oraz ognisko. Dzięki tej Pani mogliśmy ogrzać się i upiec kiełbaski.
          Warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam na dłuższy pobyt, dlatego też po krótkim odpoczynku, posileniu się oraz sprawdzeniu jak rosną posadzone przez nas w zeszłym roku drzewa, udaliśmy się w drogę powrotną. Tuż przed wyjazdem członkowie naszej grupy otrzymali pamiątki ufundowane przez Zarząd Główny PTTK.
          Na mecie rajdu czekała na nas niespodzianka. Wszystkim rowerzystom zostały wręczone pamiątkowe medale i upominki.
         Dziękujemy wszystkim za udział w rajdzie i gratulujemy wytrwałości w walce z siłami natury.

                                                                        Do zobaczenia na szlaku!

                                         Opiekunowie grupy: Bartosz  Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Sprzątanie świata

     • 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata - Polska 2021" pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Sprzątanie ulic Osiedla Piastowskiego okazało się świetną lekcją ekologii w praktyce.

     • Wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej

     • Dnia 17 września 2021 r. uczniowie klasy III b odwiedzili uczestników i terapeutów Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Kętrzynie. Najpierw zwiedzili pracownie: ceramiczną, dziewiarską, plastyczną, stolarską i siłownię, w której ćwiczą uczestnicy warsztatów. Następnie wykonali piękne anioły z butelek plastikowych, które 3 grudnia będą pokazane na wernisażu w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Staną się one częścią wystawy „Aniołowo. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac dzieci. Uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i kadrze bardzo dziękujemy za zaproszenie.

     • Rowerem na spotkanie historii i przygody – inauguracja zajęć szkolnego koła krajoznawczo turystycznego w roku szkolnym 2021/2022

     • 11 września o godzinie 9.00 ośmioosobowa (niestety kilka osób z różnych przyczyn musiało zrezygnować z udziału w wycieczce) grupa członków SKKT w składzie: Emilka, dwie Amelki, Kornelia, Bartek, Gabryś, Ignacy i Łukasz pod opieką Panów Bartka i Andrzeja oraz w towarzystwie Pani Magdy, przy ogromnej pomocy rodziców wyruszyła w kierunku Reszla.
         Pierwszym celem naszej wyprawy była miejscowość Bezławki, a dokładnie dawna strażnica krzyżacka (obecnie kościół) wspaniale prezentująca się na wzgórzu, widoczna nawet z odległości kilku kilometrów. Z historią tego miejsca zapoznał nas Pan Mirosław – członek Stowarzyszenia Miłośników Reszla i okolic, który w bardzo ciekawy sposób przekazał wiele informacji związanych z tym zabytkiem, w tym także o świętym Graalu. Dużo emocji dostarczyło wszystkim wejście na wieżę, spacer po kładce nad sklepieniem kościoła.
          Z Bezławek udaliśmy się do Świętej Lipki, a następnie leśną drogą i nasypem dawnej linii kolejowej dotarliśmy do Reszla. W tym urokliwym miasteczku postanowiliśmy, podobnie jak w Bezławkach, „sięgnąć nieba” i po pokonaniu 232 stopni weszliśmy na taras widokowy 52- metrowej wieży kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Rozpościera się stamtąd wspaniała panorama miasta i okolic. 

         Z góry zeszliśmy na dół do parku miejskiego, położonego w zachwycającej dolinie rzeki Sajny płynącej u podnóża wspomnianego kościoła oraz zamku biskupów warmińskich. Wszystkich zachwyciło piękne położenie parku, a także jego infrastruktura (szczególnie plac zabaw). Ścieżka biegnąca wzdłuż rzeki, przypominającej miejscami górski potok, wyprowadziła nas z tego urokliwego miejsca. Udaliśmy się w drogę powrotną.
         W Świętej Lipce, w pobliżu Domu Pielgrzyma, rozpaliliśmy ognisko i posililiśmy się pysznymi pieczonymi kiełbaskami. Stałym punktem naszych wyjazdów stało się poszukiwanie skrytek z aplikacją Geocaching. Jedną z nich odnalazły Amelki. Po dokonaniu wpisu pojemnik z kartką wrócił na swoje miejsce. W okolicach kościoła i klasztoru w Świętej Lipce jest kilka takich skrytek, które postanowiliśmy odszukać przy okazji pobytów w tym  miejscu (zachęcamy wszystkich do zabawy w Geocaching).

         Święta Lipka była już ostatnim przystankiem w czasie naszej wycieczki. Stąd przez Wilkowo wróciliśmy do Kętrzyna.

         Za możliwość przeżycia wielu wspaniałych chwil podczas naszej rowerowej wyprawy (o wylanym pocie i ogromnym trudzie nie będziemy pisać). W imieniu wszystkich uczestników składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i bardzo pomogli w organizacji wycieczki – dziękujemy za już i prosimy o jeszcze. Gorące podziękowania składamy na ręce Pani Magdy, która uwiecznia nasze turystyczne poczynania na pięknych fotografiach. Dziękujemy wszystkim, których w ten cudowny, słoneczny dzień spotkaliśmy na naszej drodze i którzy bardzo chętnie i szczerze pomogli nam przeżyć wspaniałą przygodę. Miłośników turystyki i krajoznawstwa zapraszamy na kolejne wycieczki, rajdy i inne wyprawy.  Do zobaczenia na szlaku.

                                    Opiekunowie SKKT Bartosz Machniewski  i Andrzej Graczyk

     • Kętrzyńska Osobowość Roku w kategorii sport

     • Miło nam poinformować, że uczennica klasy II a naszej szkoły, a jednocześnie zawodniczka klubu szachowego MKS Hetman-Pionier Kętrzyn podczas gali "Kętrzyńska Osobowość Roku" została laureatką w kategorii sport. Serdecznie gratulujemy!

     • Wpłaty na ubezpieczenie i Radę Rodziców

     • Rada Rodziców informuje, że składka ubezpieczenia w roku szkolnym 2021/2022 wynosi 42 zł., zaś opłata na rzecz Rady Rodziców wynosi 35 zł od rodziny. Wpłat należy dokonywać na numer konta Rady Rodziców w Banku Spółdzielczym w Reszlu Oddział w Kętrzynie.

      NUMER KONTA BANKOWEGO 50 8851 0008 3005 0508 0346 0001

       

      W tytule proszę wpisać imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

     • Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna….

     • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, który jest świętem twórczości, kreatywności, rozwijania ukrytego potencjału i odwagi w pokonywaniu słabości. Tego dnia w klasach drugich i trzecich odbyły się zajęcia prowadzone przez panie bibliotekarki.

      Święto swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt.: „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

      Opowieść została przedstawiona za pomocą teatru kamishibai, do którego ilustracje wykonały dziewczęta z klasy 4a.

      Dzieci wykonały kreatywne prace wymagające wyobraźni i dowiedziały się, że w każdym z nas drzemie ukryty talent.

      Zajęcia prowadzone były w ramach projektu edukacyjnego „Zabawa sztuką” realizowanego przez Joannę Widuto i Michalinę Lis.

     • Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej

     • Dziś odwiedziliśmy uczestników i terapeutów WTZ w Kętrzynie. Wspólnie wykonaliśmy przepiękne anioły, które staną się częścią wystawy ,,Aniołowo". Prace kilkuset dzieci z kętrzyńskich szkół pojawią się w grudniu na wernisażu Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Dzięki uprzejmości Pani kierownik WTZ mogliśmy przypatrzeć się z bliska pracy dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Odwiedziliśmy pracownie: dziewiarską, ceramiczną, plastyczną. Warsztaty to miejsce realizacji pasji i odkrywania talentów. Czuć tam atmosferę ciepła, wsparcia, życzliwości.  Było nam bardzo miło gościć w  "drugim domu" uczestników. Do zobaczenia w innych projektach.

                                           Klasa 2c

     • Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna

     • Miło nam poinformować , że po długiej przerwie wróciła Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna.

      Do walki stanęło 25 zawodników z całego Kętrzyna. Uczniowie pojedynkowali się w trzech kategoriach. Naszą szkołę reprezentowało  13 zawodników.  Wyniki przedstawiają się następująco:

       

      I liga:

       

      1 miejsce: Mateusz Woźniak

      4 miejsce: Szymon Dunalski

      7 miejsce: Karolina Gawerska

      10 miejsce: Jakub Dubel

      13 miejsce: Szymon Dubel

       

      II liga:

       

      1 miejsce: Dawid Kruhlej

      3 miejsce: Aleksandra Piechota

       

      III liga:

       

      1 miejsce: Paweł Marcinkiewicz

      2 miejsce:  Maciej Jaskulski

      3 miejsce: Wiktoria Gałkowska

      5 miejsce: Michał Piechota

      6 miejsce: Karolina Dęby

      7 miejsce: Jarosław Baranowski

       

      po raz kolejny udowodniliśmy, że SP 5 potrafi zwyciężać. W każdej lidze wygraliśmy! Nasi uczniowie spisali się na medal i po raz kolejny udowodnili, że potrafią grać w szachy. 

      Na szczególne uznanie zasługują dzieci, które po raz pierwszy  uczestniczyły w turnieju.  Dziękujemy za ich zaangażowanie i determinację. 

      Już w październiku koleje starcia. Trzymajcie kciuki i kibicujcie naszym graczom!

       

      opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Wielki Polak- Kardynał Stefan Wyszyński błogosławionym

     • Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jego punktem kulminacyjnym będzie 12 września 2021 r. - msza beatyfikacyjna  w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą będzie też można obejrzeć na Placu Piłsudskiego w Kętrzynie. 29 maja 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego. 6 lutego 2001 zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego, po czym akta zostały wysłane do Watykanu. Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego – postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie historii oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej  przygotowaliśmy w szkole gazetkę przybliżającą postać Wielkiego Polaka i ukazującą jego piękne myśli. Kardynał Stefan Wyszyński 57 lat przeżył w kapłaństwie, 35 lat był biskupem, 32 lata Prymasem Polski. W pamięci wielu Polaków zapamiętany jako Prymas Tysiąclecia. Przez całe swoje życie nauczał, bronił, przebaczał, dźwigał, krzepił, pocieszał. Myślą przewodnią Jego posługi były słowa widniejące na biskupim herbie „SOLI DEO” (jedynemu Bogu).

                                                                                                                                            Agnieszka Kreczman