• Miejskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia to dzień solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Już po raz trzeci nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie zorganizowali miejskie obchody tego święta. Honorowy patronat objął burmistrz Kętrzyna Pan Ryszard Niedziółka.

      Uroczystość rozpoczęła się w kinie „Gwiazda” punktualnie o godzinie 10.00. Swoją obecnością zaszczycili ją: zastępca burmistrza Pan Maciej Wróbel, naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Pani Daria Zecer, dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, kierownik i uczestnicy WTZ.  Goście obejrzeli spektakl „Niebieski ptak”, w którym wystąpili nauczyciele i uczennica SP 5. Była również projekcja filmu podejmującego problematykę autyzmu.

      Rozstrzygnięto okolicznościowe konkursy: plastyczny „Zobacz mój świat autystyczny” dla uczniów klas I-III kętrzyńskich szkół podstawowych oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, konkurs wiedzy o autyzmie dla siódmoklasistów oraz literacki – również dla uczniów klas siódmych. Oto laureaci:

      Konkurs plastyczny

      Klasy I:

      1 miejsce – Malwina Krzykanowska SP 5, 2 miejsce – Mateusz Fibikowski SP 1

      Klasy II:

      1 miejsce – Julia Skrzypczyńska SP 4, 2 miejsce – Grzegorz Świętoń SP 4, 3 miejsce – Julia Wysocka SP 5 i Hanna Jowsa SP 4

      Klasy III

      1 miejsce – Anna Warkowska SP 1, 2 miejsce – Wiktor Sulej SP 5, 3 miejsce – Julia Wessel, SP 1

      Warsztaty Terapii Zajęciowej

      1 miejsce – Iwona Radziwoniuk, 2 miejsce – Mirosław Wessel, 3 miejsce – Sylwia Magnuszewska

      Konkurs Wiedzy o Autyzmie

      1 miejsce – Kinga Winiarska SP 1, 2 miejsce – Alicja Służała SP 1, 3 miejsce – Joanna Kreczman SP 5

      Konkurs literacki

      1 miejsce – Karolina Korenik SP 1, 2 miejsce – Julia Trypucka SP 5, 3 miejsce – Zuzanna Modliszewska SP 1, wyróżnienia – Hanna Bączek SP 4 i Gabriela Kołowiecka SP 3

      Kolejnym punktem programu była muzyczna niespodzianka – piosenki w wykonaniu nauczycieli SP 5. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przejście na plac przed Ratuszem, gdzie czekały już przedszkolaki z „Malinki” oraz „Smerfowej krainy” i wypuszczenie w niebo niebieskich baloników – symbolu solidarności z osobami autystycznymi.

      Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Panu burmistrzowi,  dyrektorowi KCK, panu Markowi Olenkowiczowi oraz pani Emilii Niedziałkowskiej za oprawę fotograficzną.

                                                                 Tekst: Szymon Januszanis, foto: Emilia Niedziałkowska

     • Konsultacje z rodzicami

     • Konsultacje z rodzicami odbędą się 3 kwietnia 2019r. (najbliższa środa) w godz. 16:30 - 17:30.

     • KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH

     • 4 kwietnia odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych, organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Startujemy już od 1 zł. Zapraszamy!!!

     • „Nasi opanowują Londyn”

     • Uczniowie naszej szkoły  przeżyli przygodę swojego życia, zwiedzając jedno z piękniejszych miast Europy, jakim niewątpliwie jest stolica Wielkiej Brytanii – Londyn. Ich pobyt w tym mieście polegał nie tylko na zwiedzaniu. Były to też warsztaty języka angielskiego.

      Już sam przejazd do Londynu stanowił dla młodzieży nie lada atrakcję. Trasa prowadziła przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję do Calais, skąd tunelem pod kanałem La Manche dotarliśmy do Folkestone w Anglii. 

      W Londynie uczniowie podzieleni zostali na mniejsze grupy (3-4 osobowe). Każda z nich odebrana została przez swoich gospodarzy (host family). Mieszkanie u rodzin angielskojęzycznych było pierwszą i jakże ważną atrakcją dla naszej młodzieży. Tu nie wystarczyło już: „yes” „no” „ok”. Dla niektórych właśnie ten kontakt z żywym językiem był najważniejszy podczas całego pobytu.

       Innych atrakcji oczywiście nie zabrakło. Młodzież zwiedziła i zobaczyła takie miejsca jak: Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki i Techniki, Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud’s (gdzie poznaliśmy osobiście rodzinę królewską, Winstona Churchilla, Cristiano Ronaldo oraz innych wielkich tego świata), London Eye (gdzie odbyliśmy lot w kapsule, podziwiając Londyn z lotu ptaka), miasteczko uniwersyteckie Oxford (gdzie przez chwile poczuliśmy magiczny klimat Harrego Pottera), The National Gallery, British Museum, Piccadilly Circus, China Town, Oxford Street, Regent Street ze sklepem Hamleys (największy sklep z zabawkami na świecie o powierzchni 5,000 m2 – gdzie szaleli chłopcy), Primark – sklep z ubraniami, gdzie tym razem szalały dziewczęta. Był też rejs statkiem po Tamizie.

      W końcu dotarliśmy do Hyde Parku, który był miejscem naszego pożegnania z Londynem. Zmęczeni, aczkolwiek szczęśliwi i pełni wrażeń spojrzeliśmy ostatni raz na stolicę Wielkiej Brytanii i po kilku chwilach spaliśmy już w drodze do Polski.

      „Wracamy z powrotem do Londynu” – takimi słowami podsumowaliśmy nasz wypad, mijając białą tablicę z napisem „Kętrzyn”. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wyprawa zdaniem uczniów jednogłośnie zyskała miano „best wycieczki ever” . Mimo wielkiego zmęczenia i tęsknoty za rodziną, każdy z grupy chciałby ją przeżyć jeszcze raz.

      Opiekunami uczniów byli: Pani Sylwia Rakiel, Pani Anna Sławecka i Pan Jacek Stankiewicz. Przewodnikiem wycieczki był Pan Ryszard Wojdyło. Zdaniem opiekunów grupa zdała egzamin na medal. Niektóre rodziny były pod wielkim wrażeniem zachowania i kultury naszych uczniów, twierdząc że tak kulturalnych dzieci jeszcze u siebie nie mieli. Jesteśmy z Was dumni, Dzieciaki.

     • Finaliści konkursu przedmiotowego z języka angielskiego

     • Ogłoszono wyniki konkursów przedmiotowych zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Uczniowie klasy VIII a Maciej Kiliszewski i Karol Skórka zostali finalistami konkursu z języka angielskiego. Przygodę z językiem Szekspira przeżyli u boku pana Jacka Stankiewicza. Serdecznie gratulujemy!

     • Konkurs recytatorski klas I - III

     • Jak co roku, wraz z powitaniem wiosny

      odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski klas I-III

      „Spotkanie z poezją dziecięcą 2019”

       

      Cele konkursu:
      Ø popularyzowanie twórczości dla dzieci,
      Ø rozwijanie zdolności recytatorskich,
      Ø zainteresowanie uczniów poezją,
      Ø zachęcanie do występów na scenie,
      Ø prezentacja umiejętności uczniów,
      Ø uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.


      Komisja w składzie:

      Pani Natalia Król

      Pani Krystyna Klancewicz

      Pani Ewa Głusiec

       

      oceniała prezentacje dzieci wg następujących kryteriów:
      Ø dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
      Ø interpretacja tekstu,
      Ø kultura słowa, dykcja
      Ø ogólny wyraz artystyczny


      Wyłoniono zwycięzców:

                              I miejsce – Kornelia Kuśpiel kl IIa  w wierszu „Dla Katarzyny”

      II miejsce – Olga Cejko kl Ia  w wierszu „Kwoka”

       

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodycze.

      Kornelia Kuśpiel i Olga Cejko zakwalifikowały  się do eliminacji miejskich,

      które odbędą się 27.03

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

      Zapraszamy do galerii.

       

     • Konkurs krasomówczy

     • 23 marca odbył się konkurs krasomówczy zorganizowany przez zarząd oddziału PTTK w Kętrzynie.  Naszą szkołę reprezentowali piątoklasiści: Antoni Jowsa (V a) i Cyprian Włosik (V c). Obaj opowiedzieli piękne legendy związane z naszym regionem.

      Konkurs zakończył się sukcesem naszych uczniów: Antoni (ex aequo z uczniem SP 1) zajął pierwsze miejsce, a Cyprian otrzymał wyróżnienie. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie chłopców do konkursu byli nauczyciele języka polskiego: Dorota Malinowska i Szymon Januszanis.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Szkolny konkurs recytatorski „Spotkania z poezją” za nami!

     • 15 śmiałków z klas IV-VII postanowiło spróbować swoich sił w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Jak co roku poziom wystąpień był bardzo wysoki. Komisja w składzie: pani Lidia Misiun z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz nauczycielki naszej szkoły: Dorota Malinowska, Elżbieta Kozłowska i Krystyna Klancewicz, miała twardy orzech do zgryzienia.

      Po burzliwych naradach postanowiono nagrodzić:

      W kategorii klas IV-VI:

      1 miejsce – Michał Januszanis, klasa IV c

      2 miejsce – Agata Trafarska, klasa IV c

      3 miejsce – Łukasz Tomczak, klasa V d

      Wyróżnienia: Mateusz Palamar (IV d) i Jarosław Zadorożny (VI a)

       

      W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum:

      1 miejsce  - Nina Janowicz, klasa VII c

      2 miejsce – Anastazja Ziemnicka, klasa VII c

      3 miejsce – Filip Domański, klasa VII c

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Michał, Agata, Nina i Anastazja będą reprezentowali naszą szkołę w II etapie konkursu – już w najbliższą środę. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

     • ARMIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5!!!

     •      Tytuł dzisiejszego wpisu na stronę nie jest przypadkowy.

      Po sobotnich rozgrywkach (6 Szachowa Liga Szkolna- 16.03.2019r.) uczniów SP 5 organizatorzy nazwali armią. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie My byliśmy najbardziej liczną grupą, jaka przybyła na sobotni turniej. 25 najlepszych, świetnie przygotowanych i nie boję się użyć tego słowa – genialnych dzieci toczyło boje. Siedem rund, piekielnie trudni przeciwnicy i zmęczenie nie przeszkodziło nam w drodze do zwycięstwa. Świetna frekwencja i wspaniały debiut pierwszaków utwierdził nas w przekonaniu, że nasza armia rośnie w siłę.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

       

      Liga I

      Mateusz Woźniak I miejsce

      Weronika Kieszek VII miejsce

       

      Liga II

      Ignacy Cwalina IV miejsce

      Rafał Jasiulewicz V miejsce

      Artur Gradoń VI miejsce

      Szymon Dunalski VII miejsce

      Jakub Arminajtis VIII miejsce

      Kacper Trypucki XII miejsce

      Adam Gajdowski XIII miejsce

       

      Liga III

      Adam Makoś II miejsce (klasa 1)

      Borys Werbanowski III miejsce

      Franciszek Smykowski V miejsce (klasa 1)

      Aleksandra Piechota VI miejsce

      Filip Graczyk VII miejsce (klasa 1)

      Hubert Sokołowski IX miejsce

      Wiktor Kolasa X miejsce (klasa1)

      Bartek Trzciński XIII miejsce

      Weronika Kowalewska XVI miejsce

      Roksana Kolasa XVII miejsce (klasa 1)

      Zosia Widuto XVIII miejsce (klasa 1)

      Szymon Cieleszyński XIX miejsce (klasa 1)

      Michalina Sienicka XXI miejsce (klasa 1)

      Artur Warmiński XXIII miejsce (klasa 1)

      Olga Cejko XXIV miejsce (klasa 1)

      Ewa Atałap XXVI miejce (klasa 1) 

       

         Kolejne starcia już w kwietniu, teraz czas na pracę, wyciąganie wniosków i analizowanie błędów.

      Trzymajcie kciuki za naszą armię!!!

       

      Ewelina Chałkowska - Dwulat

       

     • Wiosenne porządki na cmentarzu

     • 9 marca odbyło się, drugie w tym roku szkolnym, wyjście wolontariuszy na "Stary Cmentarz " w Kętrzynie. Naszym celem było uporządkowanie opuszczonych i zaniedbanych grobów. Wolontariusze oczyścili mogiły z liści i śmieci oraz zapalili na każdym z nich znicze, pamiętając o modlitwie. Dzieciom towarzyszyli opiekunowie: Joanna Widuto i Marzena Pniewska - Hałuszko. Dziękujemy Wiktorii, Lenie, Mai, Pauli, Małgosi i Zosi za zaangażowanie w prace Szkolnego Klubu Wolontariusza.

      Joanna Widuto

     • ŻYCZENIA Z OKAZJI "DNIA KOBIET"

     • DROGIE PANIE!

       

      W tym wyjątkowym dniu pragniemy złożyć Wam

      najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i pogody ducha.

      Aby zawsze otaczały Was tylko szczere i kochające osoby.

      To czego pragniecie niech zawsze będzie na wyciągnięcie dłoni,

      a każde nowe wyzwanie

      niech utwierdza Was w przekonaniu, że jesteście wyjątkowymi osobami.

       

                                          Samorząd Uczniowski

     • Erasmus+

     • Grupa Wydawnicza Semantikaul. Żuławska 1060-412 PoznańTel. 61 847 11 34Faks 61 847 11 35

       

      KOMUNIKAT

       

      Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

      Praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów do Akcji 2 w sektorze Edukacja Szkolna oraz do Akcji 1 w sektorze Młodzież.

      Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe m.in. szkół oraz instytucji i organizacji działających na rzecz młodzieży.

      Już 21 marca br. mija najbliższy termin na składanie wniosków na dofinansowanie z programu Partnerstwa strategiczne w sektorze Edukacja szkolna, a do 30 kwietnia br. można składać wnioski na Wymiany młodzieżowe w sektorze Młodzież.

      Jeżeli chcą Państwo pozyskać fundusze na:

      [EDUKACJA SZKOLNA]

      • krótkie międzynarodowe spotkania partnerów (2–5 dni),
      • wyjazdy uczniów (nie ma dolnej granicy wieku) + wyjazdy kadry towarzyszącej (od 5 dni do 2 miesięcy),
      • wyjazdy uczniów do partnerskiej szkoły w celu uczenia się w niej przez 2–12 miesięcy (w chwili wyjazdu muszą mieć 14 lat),
      • wyjazdy nauczycieli w celu nauczania lub szkolenia w partnerskiej placówce (2–12 miesięcy).

      Lub

      [MŁODZIEŻ]

      • Zielone i białe szkoły, wycieczki szkolne oraz obozy lub inne formy spotkań młodzieży na terenie Polski przy udziale uczniów zaproszonych z zagranicy (finansowanie pobytu zarówno własnych uczniów jak i gości)

      zapraszamy do skorzystania ze szkolenia:

      Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

      Praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów do Akcji 2 w sektorze Edukacja Szkolna oraz do Akcji 1 w sektorze Młodzież

      NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

      8 marca 2019, Kraków

      11 marca 2019, Warszawa

      1 kwietnia 2019, Poznań (Młodzież KA1)

      8 kwietnia 2019, Kraków (Młodzież KA1)

      Na szkoleniu dowiedzą się Państwo:

      • jakich formalności należy dopełnić, żeby złożyć wniosek w najbliższym terminie dla akcji: Wymiany młodzieżowe oraz Partnerstwa strategiczne,
      • jak napisać wniosek, aby mieć gwarancję pozyskania środków – ekspert napisze z Państwem przykładowy wniosek z wykorzystaniem formularza ERASMUS+ oraz wyjaśni wszystkie kruczki/zawiłości formalne,
      • jak krok po kroku stworzyć projekt wykorzystania grantu z akcji: Mobilność młodzieży Partnerstwa,
      • w jaki sposób pozyskać partnera projektu oraz jakie kryteria musi on spełniać,
      • jak sfinansować koszty zarządzania projektem (np. osób dedykowanych do pisania wniosków, rozliczania i raportowania realizacji projektu) z przyznanych środków,
      • jak wygospodarować z budżetu projektu ERASMUS+ dodatkowe fundusze na cele własne placówki np. związane z doposażeniem.

      Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: www.szkolenia-erasmus.org.

      Organizator szkolenia: Grupa Wydawnicza Semantika.

     • Zmiana terminu konsultacji z rodzicami

     • Konsultacje z rodzicami odbędą się 5 marca 2019r. (wtorek) w godz. 16:30 - 17:30.

     • TŁUSTY CZWARTEK

     • Tłusty czwartek - dzień rozpusty,

      Każdy wcina pączek tłusty.

      I nie ważna jest figura,

      Kiedy w szkole pączków góra!!!!!

      Tłusty czwartek przypadł w tym roku na ostatni dzień lutego. Tego dnia nie wypada zastanawiać się nad odchudzaniem i wartością kaloryczną tego przysmaku. Zgodnie z dawnym przesądem jeśli nie zjemy pączka w tłusty czwartek, to nie będzie nam się wiodło w życiu.

      W naszej szkole także nie zapomniano o tej tradycji. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego za sprawą Rady Rodziców częstowała każdego przepysznym pączkiem.

      Szkoda, że ten dzień przypada tylko raz w roku!!!!

       

       

     • WYSTAWA WIERSZY Z LITERĄ ,,Ż”

     •  

       

      W ostatni dzień Kolorowego Tygodnia otrzymaliśmy bardzo dużą ilość wierszy ,,naszpikowanych” literką ,,ż”. Wiersze są tak zabawne  i ciekawe, że postanowiliśmy zrobić z nich wystawę (do poczytania na korytarzu szkolnym), a także udostępnić na stronę szkoły.

       

      Zapraszamy do lektury!!!!

                                                                                 Samorząd Uczniowski

       

      Żółty żuczek żartował z każdego, 

      bo życzył sobie podbudować swoje ,,ego".

      Żaneta, Bożena, Żaklina i Grażyna poszły na film

      ,,Żaba, żubr i żmije" do beżowego kina.

      Zaprosiły każdego, kto miał różowy żakiet.   

                     Żul Błażej i żyrafa stworzyły niezły pakiet!

                                                                                                                             kl.8b

       

      Żaba Żaneta żonglowała żarówkami,

      Żuk z żurawiem różnokolorowymi leżakami.

      Żakiet Bożeny mąż założył,

      Żeby żeglarz Błażej życia nie trwożył.

      Żuk w garażu wieżę z jarzyn może ułoży,

      Jednakże żadna żmija mu nie pomoże.

                                                                       kl.5d

       

      Żuk z żabą żuli żurawinę,

      Żałując, że usłyszeli żałosną nowinę.

      Otóż, żal było im żyrafy,

      Która jechała do ZOO

      Rozdawać autografy.

      Żyrafa, aż zżółkła z żalu,

      gdyż wolała jechać do żurnalu.

      Żarliwie się o to modliła,

      lecz żupanu kupić nie zdążyła.

                                                                                                      

                                                                                                    kl. 1a

       

       

                                 Żaba Żaneta żyła w żółtym domu w pobliżu wybrzeża.                               

      Gdy żar lał się z nieba, lubiła leżeć na swoim różowym leżaku.        

      Była bardzo ostrożna, więc wyposażyła się w chroniące  przed rażącym słońcem okulary.

      Na piasku, tuż obok, na dużym plażowym ręczniku w różnokolorowe żyrafy,

      prężył się w promieniach prażącego słońca żuk Żulek.

      Choć czasem ciężko było znieść upał rozżarzonego słońca,     

      przyjaciele śmiejąc się i żartując, spędzali wolny czas na koleżeńskim plażowaniu.

       

                                                                                                                       kl. 1c

       

      Żółta żaba, żuraw i żubr  żebrali pod ,,Żabką” o żeberka,

      niestety dostali żółte żonkile.

      Żółte żonkile nie podobały się żółtej żabie,

                                                           żurawiu i żubrowi.                                                  

      Żegnał się z nimi żubr, bo szedł do żubrowej.

      Na jego miejsce przyszła żmija z żurkiem.

      Żółta żaba po żurku dostała żółtaczki, poszła do żabora (lekarz).
            Żuk przez swoje żwawe życie żeglował 

      ze swoim rządnym przygód przyjacielem żółwiem Żanetą.  

      Żeglowali długo, aż w końcu dożeglowali do portu.

      Tam spotkali żółtą żabę,

      która wracała ze stwierdzoną żółtaczką od żabora.                              

      Żółta żaba żegnała się już z życiem, żarła żelatynowe żelki,          

      które dostała od żmii, żuka, żurawia i żółwia.
            W końcu żabor przyszedł do żółtej żaby,                                           

       żeby powiedzieć, że żartował z żółtaczką.

      Żaba rżała jak koń ze śmiechu.

      Wszyscy przyjaciele się ucieszyli,  że żółta żaba nie ma żółtaczki.

      Nawet  żubr z żubrową przyszli świętować życie żółtej żaby.

      Po świętowaniu przyjaciół, żuk ze swoim rządnym przygód przyjacielem żółwiem Żanetą

      wrócili do swojej żurawinowej żaglówki.   Inni wrócili do domu.


                                                                                                             kl.5b

       

      LUBIMY ,,Ż”

       

      ŻABA  ŻUKA  KARMI   ŻUREM,  ŻUK  ŻAŁOBĘ  MA  PO ŻONIE.

      ŻUBR  Z  ŻYRAFĄ  STOJĄ  MUREM,  JEŻE  JEDZĄ  JAK  SZALONE.

      ŻURAW  WŁOŻYŁ  ŻÓŁTE  BUTY  I  DO  JEŻA  SZYBKO  BIEŻY,

      RÓZE  WYCIĄŁ  TUŻ  PRZY  PŁOCIE,  BO  ŻONKILE  NIE  SĄ  ŚWIEŻE.

      DUŻY  NOŻYK  MA  BOŻENKA  I  POKROI   TU  JEŻYNY,

      DODA  CUKRU  I  USMAŻY,  BĘDZIE  DŻEMIK  DLA  GRAŻYNY.

      BŁAŻEJ  ŻEGLARZ  KSIĄŻKĘ  CZYTAŁ  LEŻĄC  SOBIE  NA  LEŻAKU,

      STRÓŻ  BOŻYDAR  ZAMKNĄŁ  GARAŻ,  TERAZ  HUŚTA  SIĘ   W  HAMAKU.

      WYŻŁY  ZŻARŁY  GAR  MROŻONKI, BRZUCHY JUŻ  ICH BOLĄ MOŻE.

      PAN  PSÓW  POSZEDŁ  NA ZAKUPY, NIKT  BIEDAKOM  NIE  POMOŻE.

      ŻBIK  GŻEGŻÓŁKĘ  SPOTKAŁ  W  LESIE, NA ROSOŁEK  JĄ  ZAPROSIŁ.

      PIŻMAK  TAKŻE  W  DRZWI  ZASTUKAŁ,  CHOCIAŻ  NIKT  GO  NIE ZAPROSIŁ.

      LECZ  PAPUŻKA  ZAWOŁAŁA:  WITAJ,  WITAJ  GOŚCIU  DROGI,

      ZARAZ  PRZYJDZIE  NOSOROŻEC,  CO  MA  BARDZO  GRUBE  NOGI.

      STRAŻAK  PODAŁ  ŻOŁNIERZOWI  PIĘKNĄ KSIĄŻKĘ Z BAJECZKAMI,

      WYPIŁ  PIWO  W  ŻYWCU  ŚLĄSKIM  I  POPŁYNĄŁ  Z  ŻONGLERAMI.

      W  ŻORACH  ŻNIWA  SIĘ  ZACZĘŁY,  A  W  ŻAGANIU  PADA  DESZCZ.

      MY  LUBIMY  ,,Ż”  Z  KROPECZKĄ,  TY  POLUBIĆ  MOŻESZ  TEŻ.

       

      kL.II b

       

      Żółty żuraw z Żydowa miał życzenie, żeby żubr użyczył żakietu.

      Jednakże żubr życzenia nie spełnił, użyczył żupanu.

                                              

                                                                                                               kl.7a

       

       

      W Morzu Żółtym siedzi rak,

      na żółtym piachu wygrzewa się ptak.

      Żółte niebo, żółta trawa,

      w gęstej trawie siedzi żaba.

      Żyje z żyrafą i żubrem...

      ktoś jej wyjadł żurawinę!

      Złodziej okazał się bobrem.

      Żyły pękły żabie ze złości,

      raz pobladła, raz pożółkła.

      Zwierz przepraszał zwierzę wściekłe,

      żurawinę razem zjedli.

      Żuchwą żurawinę żuli w biegu.

                                                          

                                          kl.5a

       

       

      ,,Żaba i żuk"

      Duża żaba nad kałużą

      napotkała żuka.

      Żuk na nóżki buty włożył

      i butkami puka.

      Żółte butki, żółty szalik

      i żółty kapelusz.

      Pyta żaba: ,,Dokąd bieżysz,

      mój ty przyjacielu?"

      ,,Idę żabko na przyjęcie do pana bociana.

      Będzie żuraw, żółw i jeżyk.

      Chodź i ty kochana."

      Żabka żuka pożegnała

      i mu grzecznie pomachała.

      Żaba żukowi życzenia złożyła

      życia długiego mu życzyła.

      Żuk żabie życzenia złożył

      i rączki w ukłonie rozłożył.

                            kl. 2 c

       

      Żaba z żółwiem i żubrem, żarła żurek z żurawiną,

      a jej mąż żuk żonglował żółtymi żonkilami.

      Żubr żałował żabie żurku z żurawiną i go zżarł,

      a żółw żabę i żuka zżarł, aż się zżygał.

                                                             

                                     kl.5a

       

      Żółte żabki żałośliwie

      żalą się żółwiowi,

      Że żółtodzioby żuraw z Żywca

       zamiast żyta żaby żre.

       

      ,,Życie w zoo"

      Żar się z nieba leje,

      mąż żyrafy sobie leży,

      żubry żreć przestały tylko żują,

      węże i żmije nie pełzają,

      żuraw je żurawinę,

      małpy stroją sobie żarty.

      Ciężkie życie ich spotkało.

                                                                                                        

                                                                                              kl.4b

       

      ,,Leśne żale"

      Żelując łuskawe nogi

      żółw żalił się żukowi,

      że żubr żabę pocałował

      życząc sobie ją za żonę

      żółte żelki powyjadał

      i żonkile powykradał

      żałośnie ją adorował

      żurku na żeberkach ugotował

      żarłoczna żaba żaluzje zasłoniła

      wcześniej żołędziami żubra obrzuciła

      ten żegnając się żarówki powykręcał

      i żywicą życzliwie drzwi wymazał

      żwawo wyruszył przed siebie

      śladem żurawi na niebie.

                                            

                                                                                                     kl.4b

       


      Żyła sobie żyła na ulicy żyła,

      jak tej żyle pękła żyła,

      to ta żyła już nie żyła.

                                                                                                   

                                                                                               kl.2a

       

      Żubr Żaneta żwawo żuje,

      Żuk żartuje, żółw żałuje.

      ,,Żądło w żebro" - żmija życzy,

      W żyznym życie żonkil krzyczy.

      Żona żółtko żółte ożywia

      żadna żółtaczka inżynierowi nie ciąży

      Ciężarówka ciężki ciężar drąży.

                                                                                                          kl.2a

       

       

      Ma ją żołnierz, pasażerka

      ale nie chce mieć kelnerka.

      Ma ją żmija, żuraw, wąż,

      każda żona, każdy mąż.

      Nawet stróż ma, nawet róża

      Żabka mała, żabka duża.

      Raz, dwa, trzy - zgadnij Ty!

                                                                                                           kl.5d

       

      Żółty żółw Żaneta leżała na żakiecie

      rozmyślając o bukiecie

      i życzyła żabie, żeby żubra pożegnała

      i się przy tym uśmiechała.

      Różowy żubr żerował pożerając żuka,

      nie wiedząc, że żaba go szuka.

      Wąż pożyczył pożeraczowi żonkila,

      by milszą stała się rozstania chwila.

                                                                                                           

                                                                                                         kl.5c

       

      Żałowała żabka jeża,

      że jej wody nie używa

      Jeż nad żabką się użalał,

      że w strumyku stale pływa

                                                                                                       kl.3b

       

      Żółta żaba żarła żur i połknęła żółty sznur,        

      żeby żyło jej się dobrze zamieszkała w chatce bobrzej.

                                                                                                           kl.3

       

      Żółta żaba żuła rzeżuchę pod żółtą żarówką

      żarzącą się na żółto w żelaznej rurze

      w żółtym domku niedaleko żubrzej polany.

      Żyjątko na kolację spożywało żeń - szeń i żołądek żmii.

      Nie wyszło to na zdrowie żabce.

                                                                                                             kl.6a      Żaba żeglarka żeglowała po mazurskich jeziorach.

      Żarła śniadanie o różnych porach.

      Żuła żuki, żwawe muchy, chude komary,

      a na kolację duże homary.

      Żeby to wyszło jej na zdrowie,

      sadziła gęsto rzeżuchę w rowie,

      ale posmakowało to bardzo krowie,

      która nie miała jedzenia w żłobie.

      więc biedna żaba zżółkła ze złości,

      posmarowała żelem swe stare kości

      i pożegnała z żalem życzliwych gości.

                                                                                                              kl.6a

     • Podsumowanie Tygodnia Kolorów

     • KOLOROWY  TYDZIEŃ

      11 15    LUTY

      W dniach 11– 15.02.2019r. Samorząd Uczniowski, zaprosił wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy w ramach TYGODNIA KOLORÓW, który przebiegał pod hasłem:

      ,,Uwolnij pozytywne emocje”

       

      Szkolne korytarze codziennie ,,przebarwiały” się na inny kolor: 

      Biały poniedziałek – anielskiej radości kawałek

      11 lutego obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji na korytarzach szkolnych SU umieścił informację na temat korzystania z tego numeru m. in.: jak prawidłowo i skutecznie wezwać pomoc, kiedy dzwonić na numer alarmowy.

      Zielony wtorek – pozytywnych emocji cały worek

      Każdy, kto miał tylko ochotę, mógł wrzucić do zielonego worka karteczkę z napisaną pozytywną emocją. Nazbierało się ich całkiem sporo, wszystkie widnieją na szkolnej  gazetce.

      Niebieska środa – szalona fryzura uroku Ci doda

      W tym dniu, oprócz tego że szkoła ,,zabarwiła” się na niebiesko, na głowach większości uczniów pojawiły się niesamowite fryzury. Były klasy, gdzie ,,uczesanych” uczniów było 100% !!!

      Czerwony czwartek – dzień miłosnych kartek

      Walentynki. Tak bardzo oczekiwane święto. Dostarczona poczta walentynkowa wywołała uśmiech na wielu twarzach. Nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkim serduszkiem.

      Żółty piątek – weekendu początek

      Radość i ciepło jakie niesie ze sobą ten kolor promieniowało w klasach i na szkolnych korytarzach. Można było zdobyć dodatkowe 10% za wierszyk z jak największą ilością wyrazów na ,,ż”. Wierszy wpłynęło bardzo dużo i były tak fascynujące, że postanowiliśmy zrobić z nich wystawę.

      Kolorowy Tydzień był ciekawy i dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Cel postawiony na początku akcji został w pełni osiągnięty. Wszyscy dobrze się bawili i chętniej się uśmiechali.
      Przecież uśmiech to najlepszy, najprostszy, najskuteczniejszy, najzdrowszy i najtańszy sposób przeciwdziałania stresom, zmęczeniu, frustracjom i niezadowoleniu.
      Uśmiech spełnia również ważną rolę w kontaktach między ludźmi. To sygnał dla innych, że jesteśmy nastawieni przyjaźnie i życzliwie.

       

      Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego każdego dnia przyznawali punkty, by na koniec nagrodzić najbardziej kolorowe klasy.

      W kategorii klasy I - III

      I miejsce (z maksymalną liczbą punktów) zdobyły:  klasa 2b

                                                                                        klasa 2c

                                                                                        klasa 3b

      II miejsce:  - klasa 1c

                        - klasa 3a

      III miejsce: - klasa 1a

                        - klasa 1b

                        - klasa 2a

       

      Kategoria klasy IV - VI

      I miejsce: - klasa 5d

      II miejsce: - klasa 5a i 5b

      III miejsce – klasa 4b

           Wyróżnienie: - klasa 5c

       

      Kategoria klasy VII - VIII i Gimnazjum

      I miejsce: - klasa 8b

      II miejsce: - klasa 7c

      III miejsce: - klasa 8a

       

                                            Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

      Zapraszamy do galerii

       

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.